דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

תחלואי הריון ושמירה על כושר בזמן הריון

אנמיה בזמן הריון

 

אנמיה יכולה להתפתח אצל אשה אחת מבין 3 נשים בהריון

הסימפטומים הם: חיוורון, עייפות, צריכב בלשון ותחושה כללית רעה.

אנמיה זו תוצאה של רמות נמוכות של ברזל בדם. למרות שגם חוסר של B12, חומצה פולית, מנגן ו- B6 עלולים לייצור אנמיה.

ברזל כסולפלינט יש לקחת מינימום של 20 מ"ג. על מנת לפתור את בעיית האנמיה יש לקחת 40 מ"ג.

 

עצירות בהריון

 

התפתחות העובר בשיליה גורמת להיצרות וכתוצאה מכך נוצר חוסר מקום ולחץ על הבטן ועל שלפוחית השתן. להרבה נשים מצב זה יוצר עצירות. קיים פחות מקום לשרירים לשמור על מצב של פריסטלטיקה. הפתרון אינו לקיחת לקסטיבים אלא לדאוג לארוחה שתכיל כמות של נוזלים וסיבים, לאכול פחות בשר וביצים היות והם קשים לעיכול, במיוחד במהלך ההריון. חשוב לאכול פירות, ירקות טריים, דגנים מלאים ושעועית, המכילים סיבים ומזונות נוזליים שיותק קל לעכל אותם.

תזונה זו תעזור לפתור את בעיית העצירות. בנוסף, בזמן הריון עדיף לאכול ארוחות קטנות ותכופות מאשר ארוחה אחת גדולה.

 

ECLAMPSIA AND PRE-ECLAMPSIA

 

זוהי מחלה המופיעה אך ורק בזמן הריון. הסימן הראשון להופעת המחלה הוא ל"ד גבוה. לחץ דם יעלה בתחילה ל- 140/90 וילווה בסחרחורות, חלבון בשתן ובצקות ברגליים. מצב זה מופיע ב- 5% מההריונות. ברגע שההריון חולף כל הסימפטומים נעלמים אך עם זאת אקלמפסיה עלולה להיות מאוד חמורה עד כדי סיכון של חיי האם והעובר. לכן, כה חשוב בזמן הריון להיות תחת פיקוח של רופא ולעבור בדיקות, מכיוון שנשים שסובלות מהמחלה אינן מרגישות שהן חולות.

מצב המחלה נובע מקשר של חוסר של שלימות של השיליה.

 

לחץ דם גבוה בהריון

 

בדרך כלל לא יופיע אצל נשים שאין להם היסטוריה של בעיית לחץ דם. אם לחץ הדם עולה מעל 160/100 החולה, חייבת להיות מחוברת למוניטור. לחץ דם הגבוה ילווה ב- OEDEMA בפנים, בידיים ובבטן. מנוחה לעיתים עוזרת.

בדרך כלל נמנעים מתרופות על מנת שלא תהייה פגיעה בעובר.

 

דליות והריון

 

התפתחות של ורידים בזמן הריון, אינו תהליך שגרתי. הדבר נובע עקב חולשת השסתומים בזרימת הדם הפורטלית. מצב זה גורם לורידים הקטנים ברגל להתרחב. הדרך למניעה היא שמירת הנימים בכושר טוב והגבלת זרימת הדם הפורטלית. יש צורך בויטמין C על מנת ליצור קולוגון שישמור על אספקת העורקים, ויטמין B3 עוזר לעכב את התרחבות עורקי הדם, ויטמין E וחומצות שומן מדללות את הדם ועוזרות בהעברת חמצן.

דיאטה עשירה בסיבים- עוזרת בהפחתת לחץ על הוריד העיקרי באיזור המפשעה. התעמלות עוזרת לזרימת דם תקינה.

 

 

שמירת הכושר בהריון

 

אם האשה מתעמלת באופן קבוע, אין שום סיבה להפסקת ההתעמלות עם ההתעברות. ההתעמלות האירובית מצריכה מהגוף לנצל חמצן בצורה יעילה יותר, מצב המשפר את בריאות הלב והעורקים. אם האשה אינה שומרת על כושר, הריון אינו הזמן להתחיל ברמה גבוהה של התעמלות אירובית.

לכל סוגי ההתעמלויות יש יתרון של פיתוח שרירי בטן. מצב זה הוא חיוני ביותר ללידה, אך יותר מזה לאחר מכן – להחלמה מהירה. במהלך ההריון שרירי הבטן נמתחים בצורה משמעותית ואם לא מתעמלים בצורה מסוימת ושומרים על טונוס שרירי הבטן, סביר להניח שההרה תסבול מכאבי גב, לידה קשה יותר ותסיים את הריונה עם בטן רופסת יותר.

 

טואול - בניית אתרים