דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

IGF-1 וגדילת השרירים – הורמון הגורם לגדילה דמוי אינסולין


פקטור גדילה דמוי אינסולין 1
או בקיצור: IGF-1 (ההורמון ניקרא גם בשם סומטומדין C‏) הינו הורמון חלבוני המיוצר בעיקר בכבד כתגובה להשפעת הורמון הגדילה הנקשר לאתרי הקולטנים. ל- IGF-1 חשיבות גדולה בגדילת ילדים והתפתחות כללית לרבות התפתחות השרירים והעצמות, במבוגרים יש ל- IGF-1 השפעה אנאבולית (הגדלת שרירים ועצמות וזירוז ריפוי והתאוששות השרירים שנגרם להם נזק, כמו למשל אימון גופני מפרך).

IGF-1 וגדילת השרירים – הורמון הגורם לגדילה דמוי אינסולין
פקטור גדילה דמוי אינסולין 1 או הורמון ה- IGF-1 מצוי בעיקר אצל ילדים ומתבגרים, יש לציין כי רמתו פחותה אצל תינוקות ומבוגרים. תכשירים פרמקולוגיים המכילים את הרכיב הפעיל IGF-1 משמשים לטיפול במקרים נדירים ביותר, כגון: גמדות מסוג תסמונת לרון, וטיפול בלתי חוקי לספורטאים מתחומים שונים ובעיקר מתחום פיתוח גוף. יש לציין, כי השימוש בתכשירים מסוג IGF-1 הינו עדיין נחשב בישראל בגדר "מחקר".
 
אוקיי עד כאן הסברתי לכם באופן כללי כמובן, אודות ההורמון IGF-1, וכעת איך אספר לכם כיצד ההורמון IGF-1 מסייע להגדיל את השרירים, כן אני יודע שישנם הרבה ספורטאים ומפתחי גוף בפרט שמעוניינים ללמוד עוד על הורמון ה- IGF-1 וכיצד הורמון זה מסייע לתחום פיתוח הגוף!
 
לתאי השרירים ישנו הפוטנציאל לגדול ע"י קליטת אבות המזון, בעיקר שמדובר על פחמימות וחלבונים. אנו יכולים לשפר את "שאיבת" אבות המזון ע"י ההורמון IGF-1 (הורמון הגורם לגדילה דמוי אינסולין).  בנוסף ה- IGF-1 יכול ליצור היפרפלזיה (פיצול התא לשניים).

מה זה אומר לנו? אנו מבינים שהשימוש ב- IGF-1 מסייע להפוך אותנו לשרירים יותר ולא רק זאת אלה להגביר את מספר תאי השרירים שלנו, כן זה אותו מספר תאי שריר קבוע שנולדנו איתו.

כלומר שהשימוש ב- IGF-1 עשוי להגדיל בנוסף לשרירים גם איברים פנימיים כגון: מעיים, לב ועוד... כמובן שהכל זה עניין של מינון?! אם ניקח מינונים של מעל ל- 50 מק"ג ליום, מהתכשיר IGF-1 אתם יכולים ליצור סריעות מעיים, מה שניקרא בקרב ספורטאים GH-gut ועוד...


יש לציין, כי אימוני משקולות למטרת פיתוח הגוף, משפרים את כמות הקולטנים ל- IGF-1 על גבי השרירים. כלומר, אחרי אימון המשקולות לפיתוח הגוף, השרירים שאנו מאמנים הם במצב הכי טוב לקבל ולקלוט את ה- IGF-1 שבתורות יביא לגדילת התאים חדשים בשרירים.

לפי האמור אנו למדים כי כעבור 20 דקות לאחר אימון המשקולות (אימון לפיתוח גוף) זהו הזמן האידיאלי הטוב ביותר לקחת את ה- IGF-1.
מתוך: Last edited by breakthrough; 03-30-2010 at 10:28 AM.

אוקיי אז מספר עובדות הם: שהפרשת ההורמון IGF-1 נעשית בתגובה להורמון גדילה, כן זהוא אותו הורמון המופרש מבלוטת ההיפופיזה (יותרת המוח) בלילה כשאנו ישנים. 
מה גם שיש לציין, כי ישנו הורמון דומה להורמון ה- IGF-1 "האח שלו" שניקרא: פקטור גדילה דמוי אינסולין 2 (IGF-2). ה-IGF-2 נקשר לאותן קולטן כמו ה-IGF-1, אך ה-IGF-2 נקשר גם לקולטן נוסף. IGF-1 נקשר גם לקולטנים של אינסולין, אך השפעתו חלשה - כ-1/100 מההשפעה של אינסולין.
ה- IGF-2 וה- IGF-1 (סומטומדינים) דומים מאוד לפקטור גדילה מכנו (MGF), אילו הן ראשי התיבות של: Mechano growth factor.

ה- MGF נמצא בעולם הרפאה, אך בשימוש שכיח יותר אצל מפתחי גוף. ה- MGF גורם לגדילת רקמות השרירים ומזרז את ריפוי הרקמות במקרה שנגרם להן נזק פיזי או אימוני (כתוצאה מאימוני כוח). ה- MGF מופרש בעיקר בעת פעילות גופנית או נזקים לריקמות השרירים. על כן, ה- MGF משמש ספורטאים כחומר אנאבולי (לפיתוח גוף).

IGF-1 - אינסולין לייק גרו-פקטור-1 (Insulin-like growth factor 1)

אינסולין לייק גרו-פקטור-1 (Insulin-like growth factor 1)  או בקיצור: IGF-1.

IGF-1 מכונה גם סומטומדין C, הוא חלבון שבבני אדם מקודד ע"י גן IGF-1 .IGF-1 ישנה השפעה הדומה להשפעותיו של האינסולין לכן הוא מכונה "פעילות דמוית אינסולין". IGF-1 הינו הורמון דומה במבנה מולקולרי לאינסולין. ה- IGF-1 ממלא תפקיד חשוב בצמיחה בילדות וממשיך להיות בעל השפעות אנבוליות במבוגרים.
ה- IGF-1 מורכב מ- 70 חומצות אמינו בשרשרת אחת עם שלושה גשרי דיסולפיד תוך מולקולריים, ה- IGF-1 בעל משקל מולקולרי של 7,649 דלטון.

ה- IGF-1 מיוצר בעיקר ע"י הכבד כהורמון האנדוקריני כמו גם ברקמות היעד באופן פראקריני / אוטוקריני. ייצור ה- IGF-1 מגורה ע"י הורמון הגדילה (GH) ויכול להיות בחסר, עקב חוסר רגישות להורמון גדילה, ו/או חוסר קולטנים להורמון גדילה.
כ- 98% מכלל ה- IGF-1 הינו תמיד קשור לאחת משש חלבונים מחייבים (IGF-BP.( IGFBP-3, החלבון הנפוץ ביותר, מהווה 80% מכלל מחייב IGF. IGF-1 נקשר ל IGFBP-3 בטוחן יחס 1:1.
ניסויים בעכברים כמות של mRNA IGF-1 בכבד הייתה קשורה באופן חיובי עם עליה בצריכת קזאין בתזונה וקשר שלילי בדיאטה דלה או ללא חלבונים.

logo בניית אתרים