דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

דיאטה דלת פחמימות | דיאטה ללא פחמימות

דיאטה דלת פחמימות, הינה תוכנית תזונה אשר אינה מכילה אב מזון חשוב זה הנקרא: פחמימות. הפחמימות בגדול מתחלקות לשתי קבוצות: הראשונה פחמימות פשוטות-סוכרים והשנייה: פחמימות מורכבות-עמילן וסיבים.דיאטה מהירה

אחד מהמרשמים הראשונים אודות דיאטות ללא פחמימות היה בשנת 1860 כאשר ויליאם בנטינג התבקש לרדת במשקל והחליט לכתוב "מכתב על צריכת בשר"=דיאטת בשרים, שמטרתה להימנע מעמילנים וסוכרים לחלוטין. בנטינג איבד כ- 45 ליברות ב"דיאטת הבשר", טוסט יבש, ביצים רכות וכמה משקאות ביום. לכן, דיאטת בנטינג הפכה שיטה מאוד ידוע אז במאה ה -19, שקודמה גם לירידה במשקל ואיזון במחלת הסוכרת.יותר ממאה שנים אחרי זה, דיאטות המוגבלות בפחמימות זכו לפופולריות רבה, במיוחד במקרה של דיאטת אטקינס, שיצא בשנת 1972, הודות לדוקטור רוברט אטקינס. בעוד שהדיאטה שלו היא לא דיאטה של אפס פחמימות, זה להוריד את צריכת פחמימות לרמה קטוגנית בשלבים הראשוניים שלה (20 גרם ביום באינדוקציה; עלייה שבועית ואילך), המאפשר לחסידיו לנצל את מנגנון שריפת השומן הינו תהליך  הקטוזיס. לפי דברי אטקינס, גישה תזונתית זה היא יעילה יותר לירידה במשקל מאשר "דיאטה עתירה פחמימות" דלת שומן, למרות שתמיד הייתה הרבה מחלוקת ומחלוקת רבה בקרב מומחי בריאות הנוגעים להגבלת פחמימות דרסטי.

מזונות שאינם מכילים פחמימות

מזונות שאינם מכילים פחמימות כוללים: בשר: בקר, חזיר, בשר צבי, וכו'. מאכלי ים: טונה, פורל, דג סול, סרדינים, הרינג צדפות, וכו'. ביצים. גבינות: צ'דר, גבינת עיזים, גאודה, גבינה כחולה, וכו'. שומנים: חמאה, שמנת, חלב, שומן, מח, וכו'.


מחקר על השפעות של דיאטה ללא פחמימות

על פי מחקרים תצפיתיים תוכננו רופאים ומדעני תזונה, נמצאו ביצועים גופניים בלתי תקינים הם נפוצה אך אינם מחייבים תוצאה של דיאטת דלת פחמימות או דיאטה ללא פחמימות. אך יחד עם זאת, שימוש טיפולי בדיאטות קטוגניות לא צריך לחייב הגבלה מכל עבודה פיזית או פעילות גופנית, עם הייחודיות שהיכולת האנאירובית היחידה היא מוגבלת, כגון הרמת משקולות. במקרה זה, בשל רמות הגליקוגן הנמוכים בדיאטה קטוגנית, ספורטאים תחרותיים קשה עד כדי שאינם מסוגלים לעקוב אחרי זה סוג של דיאטה.

דיאטה ללא פחמימות (דיאטה ללא פחמימות) אינה כוללת צריכה תזונתית של פחמימות כל שהן. כמו כן השומן משמש כמקור לאנרגיה עיקרי יחד עם החלבון. דיאטה ללא פחמימות הינה דיאטה קטוגנית (ketogenic), שאומרה לגרום לגוף להיכנס למצב של קטוזיס, כלומר המרת שומן הגוף לגופי קטונים ולהשתמש בהם כדי לתדלק את הגוף כולו ועד 95% מהמוח. 5% הנותרים עדיין פועלים על גלוקוז=סוכר אשר מסופקים כראוי ע"י המרת חלבון מהמזון דרך תהליך גלוקונאוגנזה או ע"י המרת גליצרול מפירוק חומצות השומן.
ישנן סוגים רבים של דיאטה ללא פחמימות, אחת מהן היא דיאטת אטקינס. מבחינת הפיזיולוגיה התיאורתית המצויה בבסיס הדיאטות הנ"ל הוא שלא אוכלים פחמימות ו\או כשצורכים פחמימות בכמות נמוכה מאוד, רמות הסוכר בדם אינן עולות, והפרשת ההורמון אינסולין מתונה ביותר, כך גם פיחת תהליך הגלוקונאוגנזה  (ייצור שומן מסוכר) ואין אגירת שומן. כיוון שהגוף זקוק למקור אנרגיה כתחליף לסוכר לתפקודו הנורמאלי, הגוף מפרק שומן לחומצות שומן וקטונים, המשמשים כמקור ליצירת אנרגיה וכך מרזים. למרות שזה נשמע טוב, יש לקחת בחשבון שדיאטה היא גם מסוכנת מבחינת צריכה עודפת של שומנים וחסר ברכיבי תזונה חשובים אחרים הנמצאים בפחמימות.

בשנת 1939 שני מדענים דנים, כריסטנסן והאנסן, בצעו מחקר אודות דיאטה בעלת צריכת פחמימות נמוכה, הם בצעו שתי דיאטות, האחת דיאטה מתונה בפחמימות והשנייה דיאטה עתירת פחמימות. הדיאטות נמשכו כשבוע אחד לפחות. בסופו של כל דיאטה, כך נמדד זמן הסיבולת של הנבדקים עד לתשישות בפעילות על אופניים נייחים, כך מצאו שעם הדיאטה הדלה בפחמימות משך שמן הרכיבה על האופניים נמשכה רק כ- 81 דקות, בעוד שבקבוצה שצרכה דיאטה עשירה בפחמימות הנבדקים היו מסוגלים לרכב על 206 דקות.

בשנת 1946, ניסוי נוסף נעשה ע"י קרק, ג'ונסון ולואיס רצה לקבוע את השפעות של תערובת  בשר שמן ויבש, כמזון לשעת חירום לחיילי חי"ר באימוני חורף באזור הארקטי של קנדה. תוצאות במחקר זה הראתה שבשלושת הימים, החיילים לא היו מסוגלים להשלים את המשימות שהוקצו להם. ואז, בשנת 1960, מחקר חדש גילה ששומן בעל תועלת מוגבלת כדלק לפעילות גופנית בעצימות גבוהה, ושבני האדם פעילותם לקויה כשהם מקבלים דיאטה דלת פחמימות או דיאטה ללא פחמימות.

דוגמא חיה לכך היא שדיאטה קטוגנית אכן יכולה להיות משולבת עם הישגים יוצאי דופן בפעילות גופנית היא: יורן פרי שזכה במדליית זהב אולימפית ביאתלון, זאת לאחר כשישה חודשים שהיה על דיאטה דלת פחמימות עתירה שומן.

במרכז לחקר השמנה וחינוך באוניברסיטת טמפל, פילדלפיה, חוקרים גילו לאחרונה כי לאחר השוואה לשנים, דיאטה דלת  פחמימות היא כמעט דומה לדיאטה דלת שומן במונחים של ירידה במשקל, אך דיאטה דלות בפחמימות משפרות את הסיכון למחל לב גורמים נוספים, כגון: יתר לחץ דם ורמות גבוהות של שומנים בדם. מחקר זה מראה שדיאטה דלת פחמימות מגנה על אנשים ממחלות לב כליליות פוטנציאליות בדרך יעילה יותר. 307 חולים חולקו באופן אקראי לאחת משתי הדיאטות והחוקרים נמצאו שנתיים מאוחר יותר, כי רמות כולסטרול הטוב היו גבוהות יותר בקרב הקבוצה דלת פחמימות בהשוואה לקבוצה דלת השומן, 23% ו- 11% בהתאמה.

בצד השני, מחקר של בית ישראל דיקונס המרכז הרפואי (BIDMC), בית חולים הוראה שבית הספר לרפואה ברווארד, גילה לאחר מחקר שנעשה על עכברים עם דיאטות שונות ועם דיאטה דלה בפחמימות ישנה השפעה משמעותית על טרשת עורקים, למרות שזו לא משפיע על רמות כולסטרול בדם. אנתוני רוזנצווייג, מרצה לרפואה באוניברסיטת הרווארד, מצא כי העלייה בהצטברות פלאק בכלי הדם וביכולת הלקויה ליצירת כלי דם חדשים (אנגיוגנזיס) הייתה קשורה לירידה בתאי אב של כלי דם, שחלק מהחוקרים טוענים יכולה לשחק תפקיד הגנתי בשמירה על בריאות כלי דם.

   
   

 

מזונות לדיאטה דלה בפחמימות

חמאה, נטול מים - 0 גרם פחמימות
גבינות עיזים, רכה - פחמימות 0 גרם
מלח, שולחן - 0 גרם פחמימות
בשר, בשר בקר, מתוח - 0 גרם פחמימות
בשר, כבש - 0 גרם פחמימות
בשר, עוף - 0 גרם פחמימות
שמן, סויה, סלט או בישול, (מוקשה בחלקו) - פחמימות 0 גרם
שמן, נבט חיטה - 0 גרם פחמימות
שמן, בוטנים, סלט או בישול - 0 גרם פחמימות
שמן, סויה, סלט או בישול - 0 גרם פחמימות
שמן, קוקוס - 0 גרם פחמימות
שמן, זית, סלט או בישול - 0 גרם פחמימות
שמן, כף - 0 גרם פחמימות
שמן, שומשום, סלט או בישול - 0 גרם פחמימות
שמן, חמניות, לינולאית (פחות מ 60%) - פחמימות 0 גרם
שמן, חמאת קקאו - 0 גרם פחמימות
נפט, כותנה, סלט או בישול - 0 גרם פחמימות
שמן, חמניות, לינולאית, (כ -65%) - פחמימות 0 גרם
שמן, שמן חריע, סלט או בישול, לינולאית, (מעל 70%) - פחמימות 0 גרם
שמן, שמן חריע, סלט או בישול, אולאית גבוהה (שמן חריע עיקרי של מסחר) - פחמימות 0 גרם
שמן צמחי, הקרנל כף - פחמימות
logo בניית אתרים