דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

קוליטיס אולצרוזה וקרוהן

קוליטיס - מחלות מעיים דלקתיות: IBD זה מושג כללי לקבוצת מחלות דלקתיות כרוניות של המעיים. באופן כללי IBD מאופיין ע"י דלקות חוזרות המערבות איזורים ספציפיים של חלקי המעי ויש להן ביטוי קליני נרחב. שתי המחלות הכלולות ב IBD הן: 1. קרוהן - Crohn's Disease 2. קוליטיס - Ulcerative Colitis.

קוליטיס אולצרוזה

קוליטיס כיבית (דלקת כיבית של המעי הגס) היא מחלה דלקתית כרונית של המעי הגס. הקוליטיס מתאפיינת בכיבים שטחיים בדופן הפנימית של המעי הגס, העשויים להופיע באזורים ספציפיים של המעי מאזור הרקטום (מחלה הממוקמת בחלחולת-הרקטום בלבד קרויה פרוקטיטיס) ועד לתחילת המעי הגס באזור הצקום, או לאורך כל המעי הגס (פאן-קוליטיס).
 

מחלת קרוהן

מחלת קרוהן (Crohn's disease) קרוהן היא מחלת חיסון עצמי המתבטאת במערכת העיכול. המחלה עלולה להתפרץ בכל חלק של מערכת העיכול מן הפה ועד לפי הטבעת, אך ברוב המקרים המחלה מתפרצת במעיים, בעיקר במעי הדק. המחלה מאופיינת על ידי דלקות חוזרות ונשנות, הידבקויות חלקי מעי, צריבה בדרכי השתן והיווצרות חסימות מעיים וכיבים (פצעים פתוחים ברקמות מערכת העיכול) העלולים להתפתח ולהגיע עד לדופן המעי וליצור פיסטולות (צינורות הנוצרים בין דופן המעי הפגוע לבין איברים ורקמות בבטן).

סימפטומים אופיינים של קרוהן

· שלשול כרוני מלווה בכאב בטן, יכולים להיות התקפים לסרוגין. הכאב שכיח ברבע ימני תחתון של הבטן.
· כאב בטן, גזים ונפיחות
· מסה או מלאות בחלק ימני תחתון של הבטן.
· חוסר תיאבון ותת-תזונה
· אובדן משקל
· עייפות והרגשת חולי
· חום
 
• ל- 1/3 מהחולים יש היסטוריה של perianal disease בעיקר פיסורות ופיסטולות, שזו לפעמים התלונה הראשונית הבולטת.
• באזור פי הטבעת יש נקבים עקב פיסטולות מהם יוצאת בעיקר מוגלה.

תוספי מזון וצמחי מרפא:

השלמות תזונתיות - שמן דגים (אומגה 3), ויטמין D, מולטי-ויטמין, אבץ, חומצה פולית, ויטמין B12.
צמחי מרפא - אלו-ורה, קמומיל, תה ירוק, ליקוריץ.

בעיקר קרוהן, זו מחלה ששכיח לגלות בה חסרים תזונתיים ולכן מוצדק לתת תוספי מזון. האובדן הוא כתוצאה משלשולים, בעיות ספיגה ותרופות הגורמות לאובדן מרכיבים חשובים.

טיפול במחלת קרוהן וקולוטיס אולצרוזה

משתמשים בצמחים אנטי-דלקתיים בעלי התכונות הבאות:
· פעילות אסטרינג'נטית, מכווצת רקמה - צמחים אלה מכילים טנינים, העוזרים בריפוי מהיר של הרקמה המודלקת.
· צמחים אנטי-אלרגיים.
· צמחים אנטי-ספטיים, שכן יתכן זיהום פטרייתי או חיידקי שמפר את איזון הפלורה וגורם להתפרצות של מחלת קרוהן.
· צמחים מוצילגיים, מסככי מערכת העיכול - מגן על הרירית הפגועה.

*** חשוב לציין, כי אחד הצמחים הכי יעילים לטיפול במחלות דלקתיות של מערכת העיכול הינו צמח הכורכום. ואספר לכן הקוראים סיפור קצר על מטופלת שלי אשר סבלה מהמחלה הנ"ל כאשר לאחר שהורתי לה יחד עם תפריט ספציפי לטחון שורש כורכום (יחד עם ביופרין המצוי בפילפל השחור), כמעט וכל הסימפטומים חלפו לה לחלוטין כעבור כשלושה שבועות.

חולים הסובלים ממחלות קרוהן וקולוטיס אולצרוזה להמנע מאכילה של פירות וירקות לא מבושלים, בכדי להפחית את הפגיעה הפיזית הריריות המעיםי המודלקת. המנעות ממוצרי חלב עשויים להפחית את התסמינים. לעיתים יש ליטול ברזל כתוסף מזון בכדי לפצות על האנמיה. אך יחד עם זאת יש לזכור כי יש לתאם את הטיפול במחלות מעיים דלקתיות באופן אישי למטופל!
logo בניית אתרים