דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

דיאטה וקפאין

דיאטה וקפאין, לפי מחקרים רבים נצפה שצריכת קפאין גבוהה יותר מסייעת לשמור על משקל הגוף מפני עלייה במסת השומן. האם יש קשר בין דיאטה לקפאין? הרבה אנשים שרוצים לרדת במשקל, האם כשמפסיקים לאכול ובמקום אוכל שותים הרבה קפה זה באמת עוזר?

כולם יודעים ששתיית משקאות המכילים קפאין (בריכוז מתאים) מסייעים לנו לתהליך ההרזיה וחיטוב הגוף, לכן כל דיאטה או לפחות מרבית הדיאטות אינן מגבילות את צריכת הקפאין בהליך הדיאטה. כמו כן, הקפאין גורם לנו לחוש ערניות יתר ומפיג מהר כל עייפות, ישנם הרבה ספורטאים (ואנשים בכלל) אשר צורכים אותו לפני האימונים…

קפאין נמצא במשקאות רבים, כוללים קפה, תה, משקאות אנרגיה וקולה; במוצרים המכילים קקאו או שוקולד, ובמגוון רחב של תרופות ותוספי מזון, כוללים תוספים שמטרתם ירידה במשקל.

הקפאין מבחינה פרמקולוגית גורם לגירוי מערכת העצבית המרכזית, מערכת הנשימה וקצב הלב. הקפאין חוסם את קולטני האדנוזין (adenosine atp), שבתאי מערכת העצבים המרכזית. (למעשה הוא פועל על כל התאים בגוף משום שבכל תא קיימים קולטני אדנוזין), כאשר האדנוזין נקשר לתאי העצב הוא מאט את פעילות התאים. תהליך זה מתרחש, בין היתר, בזמן השינה. מולקולות הקפאין, הדומות לאדנוזין, נקשרות לאותם קולטנים אך לא גורמות להאטת פעילות התא. במקום זאת הקפאין חוסם את את הקולטנים ומונע את פעילות האדנוזין. כתוצאה מכך הפעילות העצבית המוגברת גורמת לשחרור ההורמון אפינפרין (הנקרא גם: אדרנלין), שבתורו גורם למספר תופעות, כגון: הגברת קצב הלב, עליית לחץ הדם, הגברת זרימת הדם לשרירים, הפחתת זרימת הדם לעור ולאיברים הפנימיים ושחרור גלוקוזה על ידי הכבד.

האם קפאין יכול לעזור לנו בהליך הדיאטה?

התשובה היא כן! הקפאין עוזר לנו להליך הדיאטה (לרדת במשקל) בשתי דרכים:
1. ע"י הגברת קצב המטבוליזם (חילוף החומרים):

קפאין מסייע להגברת התגובה הליפוטרופית (lipolysis), כאשר גופנו משחרר חומצות שומן חופשיות למחזור הדם. מצב זה מתרחש כאשר גופנו  מפרק את מאגרי השומן שלנו בכדי להמיר אותו לאנרגיה. במילים אחרות, קפאין מגביר את המטבוליזם שלנו כל עוזר לנו לשרוף יותר שומנים.
2. הקפאין נותן דחיפה ושיפור ברמות האנרגיה:

ידוע שקפאין הינו חומר מעורר. הקפאין מגביר ערנות ומחלק את הנמנום באופן זמני, מה שאומר שאתה יכול לבצע פעילויות מסוימות למשך זמן ארוך יותר.

עם זאת, הקפאין מגביר את היכולת השכליות, כגון ריכוז וחשיבה. אך גם, משפר כמובן את היכולת לבצע פעילויות פיזיות, כגון: ריצה ו\או הרמת משקולות. משמעות דבר הינה ש"זריקת" קפאין יכולה לתת להו אנרגיה כך אנו יכולים לתת כ- 100% במהלך האימון מהיכולת.

שתיית קפה (קפאין) גורמת למטבוליזם (חילוף חומרים) מהיר יותר, כך שאנשים אשר עושים דיאטה יכולים להעזר בקפה כדי לגרום לגוף להתמודד טוב יותר עם קליטת וספיגת המזון וכך לאפשר להרזיה להיות יעילה ומהירה יותר.

מחקר שהתפרסם במרץ 2006 בעיתון American Journal of clinical nutrition הראה שנמצא כי הנבדקים שהגבירו את צריכת הקפאין לאורך השנים, עלו פחות במשקל מאלה שהפחיתו את צריכת הקפאין בתפריט היומי שלהם. בקרב נשים העובדה הייתה יותר משמעותית עבור נשים שהיו בעודף משקל בתחילת המחקר (BMI>25), ולא עשו פעילות גופנית ו\או עישנו. החוקרים ניטרלו סטטיסטית את ההשפעה של שתית קפה על צימצום האכילה, כלומר ההשפעה על הפחתת העלייה במשקל שנצפתה אינה נובעת מהפחתה באכילה בעקבות שתיית קפה. מקור המחקר: Lopez-Garcia E et al. Change in caffeine intake and long term weight change in men and women. Am J Clin Nutr 2006; 83(3):674-80.

קפאין בצריכה עודפת

קפאין בצריכה עודפת צריכת קפאין של מעל ל- 600 מ"ג קפאין ליום (כ- 8 כוסות קפה נמס ליום) עלולה להוביל לסימפטומים הכוללים : חרדה, חוסר מנוחה, הפרעות בהירדמות, שלשולים, כאבי ראש וטכיקרדיה (דופק לב מואץ).

אך יש לציין, כי הקפאין הינו סם (במיוחד ממריץ). ככזה, הוא משפיע על מערכות הגוף שלנו. וכשמפסיקים ליטול אותו לאחר השימוש באופן עקבי, תוכלו להרגיש במהירות את תופעות הגמילה (כגון: עייפות יתר, כאבי ראש וכו').

logo בניית אתרים