דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

דיאטה לנשים מניקות

הדיאטה לנשים לאחר הלידה ובתקופת ההנקה צריכה להיות מתואמת באופן אישי למטופלת ומאוזנת ביותר. זאת בכדי שלא לפגום בתנובת החלב וכו'... 
הדרך היעילה לירידה במשקל ובאחוזי השומן לאחר הלידה (גם בשלבי ההנקה) הינה משלבת תזונה ודיאטה מתאימה באופן אישי ולא תמיד משולבת עם פעילות גופנית. 
   

טיפים לירידה במשקל ודיאטה לאחר הלידה ולנשים מניקות

שתייה מרובה ישנה חשיבות מרובה לצריכת הנוזלים לאחר הלידה ובעקר לנשים המניקות. יש להקפיד על צריכת משקאות טבעיים דלי קלוריות. 
צריכת ירקות מוגברת מומלץ להעשיר את התפריט בירקות מכל הצבעים ומכל הסוגים ולהגיע לצריכה של לפחות חמש מנות ירק ביום. (לדוגמא: מלפפון + עגבנייה + גזר + פלפל + כוס חסה). הירקות עשירים בסיבים תזונתיים המסייעים לפעילות תקינה של המעיים, מונעים עצירות ומסייעים לתחושת השובע.
צריכת פירות במידה, מומלץ עד שלוש מנות פרי ביום. פירות מכילים ויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים.

דיאטה והנקה - נשים מניקות במהלך הדיאטה

חשוב לציין כי ייצור החלב מושפע מאוד מתדירות היניקה (עקב הגירוי), כמות החלב עשויה להיות מושפעת מכמות השתייה של האם. כמו כן,  הרכב החלב משתנה בהתאם לדיאטה שאוכלת האמא. למשל: הרכב חומצות השומן של חלב האם משקף את הדיאטה של האמא. תפריט דל מדי בקלוריות (כגון: דיאטות כאסח לסוגיהן) יגרום לחלב האם להכיל יותר שומן רווי (השומן אשר מגביר את הנטייה לתחלואות). ניגזר מיכך גם שכמות הויטמינים בדיאטה של האם תהיה נמוכה ותתבטא בכמות ויטמינים נמוכה בחלב האם.
החצי שנה הראשונה בשלב ההנקה, ייצור החלב מוגבר ולכן מומלצת תוספת של כ- 500 קלוריות ליום. לכן גם ישנו גירעון קלורי בתזונה האם. 

מי בעד הנקת תינוקות? ‏הענקה שבהנקה

‏חלב-אם הוא המזון האולטימטיבי לתינוק! זאת בשל תרומתו להתפתחות ולגדילה, למניעת מחלות זיהומיות ולקשר אם- תינוק. חשוב לציין, כי אפילו משרד הבריאות הישראלי מעודד הנקה כהזנה הבלעדית לתינוק למשך  6-4 ‏החודשים הראשונים לחייו, והמשך הנקה עם תוספות מזון לאחר מכן.
דיאטה לנשים מניקות
‏להנקה יתרונות רבים, ולהלן הם:

יתרונות ההנקה: ‏מחקרים רבים בשנים האחרונות מורים על יתרונות ההנקה ‏וההזנה בחלב-אם לתינוקות, לאימהות, למשפחות ולחברה בכלל. בין מעלות חלב-האם ניתן למנות יתרונות תזונתיים, חיסוניים, התפתחותיים, פסיכולוגיים  וכלכליים. חלב-אם מותאם לצורכי התינוק ונחשב לאמת המידה (סטנדרד) הנכונה והטובה ביותר להזנתו.

במחקרים נמצאה ירידה ניכרת בשיעורי תחלואה ותמותת תינוקות במקביל לעליית שיעורי ההנקה בקרב האימהות. כמו כן, חשוב לציין שתוצאות מחקרים על אוכלוסיות במדינות מפותחות המצביעות על כן, שהזנת התינוקות בחלב-אם מפחיתה את הסיכון להיארעות שילשול, זיהומים בדרכי הנשימה התחתונות, דלקות האוזן התיכונה (otitis media), אלח-דם (בקטרמיה) ודלקת עוצבה = דלקת קרום המוח [‏MENINGITIS], חיידק הבוטוליזם [Clostridium botulinum‏], דלקות בדרכי השתן ונמק המעי (necrotising enterocolitis)‏.

במחקרי בקרה רבים דווח על הקשר האפשרי בין הנקה לבין מניעת התפתחות סוכרת עלומים, מחלת קרוהן [מחלה דלקתית של מערכת העיכול‏], לימפומה [סרטן הלימפה = Lymphoma‏] וכן במניעת התפתחות רגישויות (אלרגיות) לסוגיהן השונים.

דיאטה, לידה, לאחר לידה, חיטוב, בריאות, הרזייה
במחקרים אחרים מורים גם על תרומה אפשרית של ההנקה לבריאות האם, כיוון שההנקה מונעת דילדול עצמות (אוסטיאופורוזיס) בגיל מאוחר יותר, בירידה בסיכון להתפתחות סרטן השחלה [Ovarian Cancer‏] ובהגנה בפני תחלואה בסרטן השד בנשים בתקופה שלפני גיל חדלון הווסת.

יש לציין, כי חלק מהמטופלות שלי מבצעות אצלי את תהליך השמירה על משקל הגוף התקין עוד במהלך ההריון, כל זאת בכדי שלא לצבור עודפי שומנים יתר על המידה. העלייה במשקל להריון יחיד (עובר יחיד) אמור להוות כ- 6-10 קילו-גרם בלבד!

לאחר מיכאן, כלומר לאחר הלידה, הן חוזרות לעצמן באופן מיידי! מייד הן מחליקות למכנסי הסקיני גי'נס וחצאיות המיני שלהן... וממשיכות להינות מהחיים אך שהפעם באופן חטוב הרבה יותר מבעבר.


דר' יעקב עזרא מומחה לרפואה נטורופטית, תזונאי ומאמן כושר אישי. מרצה ומלמד בתחומי התזונה, הרפואה והספורט בבית הספר למאמנים אוניברסיטת ת"א - וינגייט, במדרשה לתרבות הגוף - אמריקה ישראל, ובמכון מור (חברת בת של קופת חולים כללית). לפגישת ייעוץ בקליניקה: 0528567140

ספרים שכתב דר' יעקב עזרא:  * סיפרו הראשון "אבן הפינה בתחום פיתוח-הגוף", משנת 1993.  *הספר: "ספורטולוגיה - המדריך לספורטאים", (שנת 2004).  * הספר: "סטרואידים כל מה שרצית לדעת! ולא העזת לשאול?"(שנת 2004).
logo בניית אתרים