דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

בולדנון (אקויפוייז)

סקירה כללית והיסטוריית בולדנון

אקויפוייז הינו שם המותג המסחרי לסטרואיד האנבולי בולדנון (Boldenone). הבולדנון הינו סטרואיד אנבולי בבסיס שמן להזרקה תוך שרירית אשר קשור למולקולת האסתר אונדצילאט (Undecylenate) שיעור שחרורו הינו ממושך וזמן מחצית חיים ארוך. הבולדנון הינו למעשה נגזרת של טסטוסטרון, השומר על ההשפעה האנבולית של הטסטוסטרון, אך בעל השפעה אנדרוגנית מופחתת בהשוואה לטסטוסטרון. אקויפוייז הינו בעיקר מוצר וטרינרי, שנועד במקור לשימוש בבעלי חיים. אקויפוייז צבר פופולריות אצל מפתחי גוף וספורטאים כצורה פחות אנדרוגנית והמרה אסטרוגנית מופחתת בהשוואה לטסטוסטרון. הדקה-דורבולין בעל מאפיינים שונים מאקויפוייז ברמה שונה. עם זאת, רבים רואים בננדרולון ואקויפוייז כדומים בפעילותם בסייקל נתון.

אקויפוייז פותח בשנת 1949, עוד לפני הדיאנבול (מתנדרוסטנולון), מה שהופך את האקויפוייז מבחינה טכנית לנגזרת הסינטטית הראשונה של טסטוסטרון עוד לפני הדיאנבול. הדיאנבול עצמו הוא למעשה אקויפוייז (בולדנון) עם קבוצה מתיל מחוברת לקבוצת הידרוקסיל 17-ביתא שלו על המבנה הכימי של הסטרואיד (הידוע גם באלקילציה C17-אלפא) על מנת לאפשר לו להיות זמין ביולוגי דרך הפה בגוף. מבחינה טכנית, הדיאנבול (מתנדרוסטנולון) הינו למעשה אקויפוייז C17-אלפא אלקילייטאד.

למרות שהבולדנון פותח לראשונה בשנת 1949, הוא לא היה זמין עד לשנת 1960, כאשר שווק כפרנבול (Parenabol).

לסטרואיד האנבולי בולדנון תחת שם אקויפוייז כסטרואיד וטרינרי שנועד בעיקר לשימוש בסוסים אך מיועד לשימוש גם בבעלי חיים אחרים. אקויפוייז (בולדנון) ידוע כגורם המסייע לעלייה המסה הרזה, כמו גם אפקטיבי כמגביר תיאבון, שהיא השפעה נפוצה בקרב כמעט בכל הסטרואידים האנבוליים. עם זאת, האקויפוייז נוטה לעורר את התיאבון הרבה יותר מאשר כל סטרואידים אנבוליים אחרים.

מאפיינים כימיים של בולדנון (אקויפוייז)

כאמור, אקויפוייז (בולדנון) הינה נגזר סינטטי של טסטוסטרון שבו שונה בפחמן 1 ופחמן 2 במבנה הסטרואיד, נוסף קשר כפול בין שתי אטומי פחמן הנ"ל. דבר זה אחראי להפחתת הזיקה של הבולדנון לאינטראקציה עם האנזים ארומטאז (האנזים האחראי להמרת אנדרוגנים לאסטרוגנים). כתוצאה מכך, הפעילות אסטרוגנית שלו נחשבת לנמוכה יותר בהשוואה לטסטוסטרון. האקויפוייז הינו בולדנון עם אסתר אונדצילאט קשור אליו. באופן ספציפי, מולקולת האונדצילאט (Undecylenate) היא חומצת אונדצילאטית (Undecylenoic acid), חומצת אונדצילאטית היא קשורה כימית לקבוצת הידרוקסיל 17-ביתא על מבנה הבולדנון. התוספת של אסתר זה מגביר את זמן מחצית החיים של ההורמון בולדנון ולכן פעילותו ארוכה וממושכת יותר. הסיבה העיקרית להגברת זמן מחצית החיים וקצב שחרור שלו היא כי ברגע בולדנון אונדצילאט נכנס לזרם הדם, אנזימים צריכים לפעול בכדי לשבור את הקשר בין אסתר (אונדצילאט) וההורמון (בולדנון), אשר לוקח נעשית בפירקי זמן שונים (התבר לתוי בסוג מולקולת האסתר אליו קשור ההורמון. יצירת בולדנון אונדצילאט (Boldenone Undecylenate), זמן מחצית החיים של הבולדנון הוארך לכ- 14 ימים.

מאפיינים בולדנון (אקויפוייז)

הבולדנון הינו כאמור נגזר של הטסטוסטרון. דבר אחד בטוח, יש בו בדיוק את אותו דירוג אנבולי (100), וזה גם סטרואיד אנבולי בעל פעילות ארומטית, מה שאומר שהבולדנון אונדציאט יכול להיות מומר לאסטרוגן בגוף באמצעות אינטראקציה עם אנזים ארומטאז. עם זאת, השינויים שלו בקשר הכפולבין הפחמנים 1 ו-2 עשויים להפחית את הזיקה שלו לאנזים ארומטאז, דבר המעניק לו שיעור נמוך יותר של פעילות אסטרוגנית בגוף.

כלומר שהבולדנון אונדציאט עדיין מסוגל להיות מומר לאסטרוגן, אבל ברמה פחותה באופן משמעותי בהשוואה לטסטוסטרון הורמון האב שלו. הבולדנון בעל דירוג אנדרוגני נמוך בהשוואה להורמון האב שלו – טסטוסטרון.

Equipoise-אקויפוייז (בולדנון-Boldenone)
שם כימי: 1,4-androstadiene-3-one, 17 beta-ol, 1-dehydrotestosterone
משקל מולקולרי: 286.409 g / mol
פורמולה: C19H26O2
יצרן מקורי: ציבה (Ciba)
זמן מחצית החיים: 14 ימים
זמן גילוי בבדיקות סמים בספורט: 4 – 5 חודשים
דירוג אנבולי: 100
דירוג אנדרוגני: 50


טואול - בניית אתרים