דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

מלטונין (Melatonin)

רמת המלטונין יורדת לרוב בערך בגל 45 ולכן מומלץ להשלים את החסר בהתאם, כמו: האסטרוגן. מלטונין (Melatonin), הינו הורמון טבעי המיוצר ומופרש מבלוטת האצטרובל (pineal gland) המצויה במוח. הפרשת המלטונין הינה במחזור קבוע בשעות היממה, ומשפיע על תהליכים רבים בגוף.

מחקרים אודות ההורמון מלטונין

התברר שהמלטונין יכול להגביל את התרבותם של תאי סרטן השד.

המלטונין כאמצעי טיפול בטוח ויעיל נגד נדודי שינה ויכולה לסייע בהחזרת מחזורי שינה / ערות נורמליים. יתכן שהמלטונין יכול לעזור למניעת מחלות לב, המלטונין מנמיך את רמת הכולסטרול באנשים עם היפרלפידמיה.

ביונקים כולל אדם, בלוטת האיצטרובל שוכנת עמוק בתוך מרכז המוח ואין לה גישה ישירה לאור. ממקום זה הבלוטה "רואה" דרך עינינו. אור העובר דרך האישון וממוקד על הרשתית, השכבה הרגישה לאור המרפדת את תוך העין. מהרשתית מועבר מסר באמצעות עצב הראייה אל המוח התיכון ואל צבר תאי העצב בתת הרמה הקרוי גרעין סופרכיאזמטי, כלומר גרעין על- תצלובתי. תת הרמה הוא מרכז המוח התיכון, המשמשת מעין שעון פנימי לגוף.

מלטונין מתהווה משתי תרכובות אחרות: טריפטופאן (חומצת אמינו) וסרטונין (נוירוטרנסמיטור), קיימות עדויות שתפקיד האצטרובל כווסת של הורמונים.

תפקידי המלטונין

מיוחסים למלטונין תפקידים רבים:

מגרה את בלוטת יותרת המוח לייצר את הורמון הגדילה. ויסות תהליכי ההזדקנות. ויסות שינויים בפיגמנטציה של העור. חשיפה לאורך זמן ובגיל צעיר מגדילה את אזורי עיבוד הקול שבמוח, דבר התורם למוזיקליות. צמצום לכאורה בתופעה המכונה אנגיונזה. השפעה על מחזורי הרבייה. השפעה על מצבי עירות ושינה. פעילות נוגדת סרטן בכמה מנגנונים.

גיל

מינון המלטונין

40-44

0.3 עד 1 מ"ג לפני השינה

45-54

1 עד 2 מ"ג לפני השינה

55-64

2 עד 2.5 מ"ג לפני השינה

65-74

2.5 עד 5 מ"ג לפני השינה

75 ויותר

3.5 עד 5 מ"ג לפני השינה

* את המלטונין חשוב ליטול רק בערב, לפני השינה, החשיכה אומרת לבלוטת האצטרובל שלנו לשחרר מלטונין וזה אומר לגופינו לישון, לכן המלטונין גורם לעייפות.

אנשים משתמשים במלטונין כדי לכוון את השעון הפנימי של הגוף. הוא משמש לג'ט-לג, התאמה למחזורי שינה והערות באנשים שמדי יום שינויים בלוח זמני עבודה (הפרעה במשמרות עבודה), ועוזר לאנשים עיוורים להקים ביום ומחזור הלילה.

מלטונין משמש גם לחוסר היכולת להירדם (נדודי שינה); תסמונת שלב שינה מושהה (DSPs); נדודי שינה קשור בקשב, והיפראקטיביות (ADHD); נדודי שינה עקב תרופות ללחץ דם גבוהות מסוימות הנקראים חוסמי בטא, ובעיות שינה בילדים עם פרעות התפתחותיות כולל אוטיזם, שיתוק מוחות ופיגור שכלי. כמו כן הוא משמש כעזרה לשינה לאחר הפסקת השימוש בתרופות בנזודיאזפינים ולהפחית את תופעות הלוואי של הפסקת עישון.

כמה אנשים משתמשים מלטונין למחלת אלצהיימר, צלצולים באוזניים, הדיכאון, תסמונת תשישות כרונית (CFS), פיברומיאלגיה, מיגרנות וכאבי ראש אחרים, תסמונת המעי הרגיש (IBS), איבוד מסת עצם (אוסטאופורוזיס), הפרעה בתנועה הנקראת dyskinesia רצוניים, אפילפסיה, כגורם המסייע לאנטי אייג'ינג, לגיל מעבר, ולפיקוח על ילודה.

שימושים אחרים כוללים סרטן שד, סרטן המוח, סרטן ריאות, סרטן הערמונית, סרטן הראש, סרטן הצוואר, וסרטן במערכת עיכול. מלטונין משמש גם לחלק מתופעות הלוואי של טיפול בסרטן (כימותרפיה), כולל ירידה במשקל, כאב עצבי, חולשה, ומספר נמוך יותר של תאי יוצרי קרישי דם (טרומבוציטופניה).

המלטונין משמש גם כדי להרגיע את אנשים לפני שהם מקבלים הרדמה לניתוח.

הצורות של מלטונין שיכולות להיספג דרך הלחי או מתחת ללשון משמשות לנדודי שינה, הפרעה במשמרות עבודה, וכדי להרגיע את אנשים לפני קבלת הרדמה לניתוח.

לפעמים אנשים להחיל מלטונין לעור הגנה מפני כוויות שמש.

דירוגי היעילות למלטונין הם כדלקמן:

סביר להניח יעיל ל... בעיות שינה בילדים עם אוטיזם ופיגור שכלי. נטילת מלטונין דרך פה היא מועילה למחזורי שינה ומופרעת בילדים ומתבגר עם פיגור שכלי, אוטיזם, והפרעות במערכת עצבים מרכזיות. מלטונין מופיע גם לקצר את משך הזמן שלוקח לילדים עם נכויות התפתחותיות (שיתוק מוחות, אוטיזם, פיגור שכלי ו) כדי להירדם.

הפרעות שינה אצל אנשים עיוורים.

אולי יעיל ל... ג'ט לג. רוב המחקרים מראים שמלטונין יכול לשפר תסמינים מסוימים של הג'ט לג כגון ערנות ותיאום תנועה. מלטונין גם נראה שיפור, ובמידה פחותה, תסמיני יעפת אחרים כגון ישנוני ועייפות במשך היום. אבל, מלטונין עשוי שלא להיות יעיל לקיצור משך הזמן שלוקח לאנשים עם ג'ט לג להירדם.

בעיות שינה (אינסומניה). מלטונין נראה כי תוכל לקצר את משך הזמן שלוקח להירדם, אלא רק על ידי 12 דקות, על פי מחקר אחד. מלטונין אינו מופיע באופן משמעותי לשיפור "יעילות שינה," אחוז הזמן שאדם באמת מבלה לישון במהלך הזמן להניח בצד לשינה. יש אנשים שאומרים מלטונין גורם להם לישון טוב יותר, למרות שבדיקות לא מסכימות. ישנן עדויות כי מלטונין הוא סביר יותר כדי לעזור לאנשים מבוגרים יותר מאשר לאנשים או ילדים צעירים יותר. זה יכול להיות בגלל אנשים מבוגרים יש פחות מלטונין בגופם כדי להתחיל עם.

יש איזה עניין בלברר אם מלטונין יכול לעזור עם זה בעיות שינה שקשורה לתנאים אחרים, כגון מחלת אלצהיימר "נדודי שינה משניים."; דיכאון, סכיזופרניה; אשפוז; ו" תסמונת מחלקה לטיפול נמרץ, "הפרעות בשינה בטיפול הנמרץ יחידה. מחקר עד כה מצביע על מלטונין שלא יכול לעזור להפחית את הזמן שלוקח להירדם בנדודי שינה משני, אבל זה יכול לשפר את יעילות שינה.

כאבי ראש מקובצים. נטילת 10 מ"ג של מלטונין דרך פה בכל ערב עשויה להקטין את מספר כאבי ראש המקובצים. עם זאת, לוקח 2 מ"ג מלטונין לפני השינה לא נראה עבודה.

הפחתת חרדה לפני הניתוח. מלטונין שימוש מתחת ללשון נראה כיעיל בהפחתת חרדה לפני הניתוח כmidazolam, תרופות קונבנציונליות. כמו כן, נראה שיש לה פחות תופעות לוואי אצל אנשים מסוימים.

לעזור לאנשי קשישים לישון לאחר שהם מפסיקים לקחת סוג של תרופה הנקרא בנזודיאזפינים. הצורה מבוקרת בשחרור של מלטונין היא מהסוג שהוצג לעבוד בשביל זה.

עוזר סימפטומי ירידה באנשים שמפסיקים לעשן. מינון יחיד של 0.3 מ"ג של מלטונין לקח 3.5 שעות לאחר עצירת סיגריות נראה להפחית חרדה, חוסר מנוחה, עצבנות, דיכאון ותשוקת סיגריה במשך 10 השעות הבאות.

טסיות דם נמוכות (טרומבוציטופניה).

שיפור היעילות של תרופות מסוימות המשמשות לסרטן להילחם גידולים בשד, ריאות, כליות, כבד, לבלב, קיבה, מעי גס, ערמונית, והפחתת תופעות לוואי של טיפול בסרטן.

תסמיני ירידה של הפרעת תנועה הנקראים dyskinesia רצוניים (TD).

הקטנת כוויות שמש כאשר נמרחו על העור בצורת קרם לפני שהוא הולך אל השמש.

אולי לא יעיל ל... התאמת לוח זמנים של שינה באנשים שעושים עבודה במשמרות.

סביר להניח יעיל ל... דיכאון. יש גם חשש כי מלטונין עשוי להחמיר סימפטומים אצל אנשים מסוימים.

ראיות ליעילות לשיעור ... אפילפסיה. ישנן עדויות כי מלטונין לפני השינה עשוי להפחית את המספר והאורך של התקפים בילדים עם אפילפסיה. אבל מלטונין יש להשתמש בזהירות, כי מלטונין עשוי להגדיל את מספר ההתקפים אצל אנשים מסוימים.

תסמיני גיל מעבר. מחקר מצביע על כך שמלטונין מוגבל לא להקל על תסמיני גיל מעבר. עם זאת, מלטונין בשילוב עם isoflavones סויה עשוי לעזור סימפטומים פסיכולוגיים הקשורים לגיל מעבר.

בעיות שינה הקשורות לקשב, והיפראקטיביות (ADHD). מחקר מוגבל מרמז מלטונין עשוי לשפר את נדודי שינה בילדים עם ADHD שנוטלים חומרים ממריצים. אבל שיפור שינה אינה נראית ירידת סימפטומים של ADHD.

מיגרנה. ישנן עדויות כי נטילת מלטונין לפני שנת הלילה יכולה למנוע מיגרנת אפיזודי. כאשר כאבי ראש מתרחשים, הם מתונים יותר ועוברים מהר יותר. ישנם מחקרים שהראה כי ייצור מלטונין יכול להשתנות אצל אנשים עם מיגרנה.

נדודי שינה הנגרמים על ידי תרופות המשמשות לטיפול בלחץ דם גבוה (חוסמי בטא).

כאבי ראש מאופיין בכאב חד ופתאומי (כאב ראש דקירת אידיופטית).

צלצולים באוזניים (טינטון).

תסמונת עייפות כרונית (CFS).

אוסטאופורוזיס.

תסמונת מעי רגיז (IBS).

פיקוח על ילודה.

פיברומיאלגיה.

הזדקנות.

כיצד פועל המלטונין?

איך זה עובד? עיקר עבודתו של מלטונין בגוף היא לווסת מחזורי הלילה ויום או מחזורי שינה והערות. חשכה גורמת לגוף לייצר יותר מלטונין, מה שמסמן את הגוף להתכונן לשינה. אור מפחית את ייצור מלטונין ומאותת לגוף להתכונן לערנות. יש אנשים שיש להם בעיות שינה יש רמות נמוכות של מלטונין. הוא חשב כי הוספת מלטונין מתוספים עשויות לעזור להם לישון.

בטיחות המלטונין

האם יש חששות בטיחות? מלטונין עשוי בטוח עבור רוב מבוגרים, כאשר נלקחו דרך פה לטווח קצר או נמרח על העור. זה יכול לגרום לתופעות לוואי כולל כאב ראש רגשות, לטווח קצר של דיכאון, עייפות במהלך יום, סחרחורות, מיחושי בטן, ועצבנות. אין לנהוג או להשתמש במכונות לארבע עד חמש שעות לאחר נטילת מלטונין.

אמצעי זהירות ואזהרות מיוחדים:

הריון והנקה: מלטונין הוא אולי לא בטוח בהריון. אל תשתמש בו. מלטונין עלול גם להפריע לביוץ, ולכן קשה יותר להיכנס להריון.

לא מספיק ידוע לגבי הבטיחות של שימוש במלטונין כאשר הנקה. עדיף לא להשתמש בו.

ילדים: מלטונין לא צריך להיות בשימוש ברוב הילדים. זה אולי לא בטוח. בגלל השפעתו על הורמונים אחרים, מלטונין עלול להפריע להתפתחות בגיל ההתבגרות.

לחץ דם גבוה: מלטונין יכול להעלות את לחץ דם אצל אנשים הנוטלים תרופות מסוימות לשליטה בלחץ דם. הימנע משימוש בו.

סוכרת: מלטונין עשוי להגביר רמת סוכר בדם אצל אנשים עם סוכרת. לפקח על רמת הסוכר בדם שלך בזהירות, אם יש לך סוכרת ולקחת מלטונין.

דיכאון: מלטונין יכול לגרום לתסמינים של דיכאון יותר גרוע.

התקפים: השימוש במלטונין עלולה להגדיל את הסיכון להתקפים.

האם יש אינטראקציות עם תרופות

אל תיקח את השילוב הזה.

תרופות הרגעה (דיכאון CNS)

מלטונין עלול לגרום לנמנום וישנוני. תרופות שגורמים לישנוניים נקראים תרופות הרגעה. נטילת מלטונין יחד עם תרופות הרגעה עלולה לגרום יותר מדי ישנונית.

חלק מתרופות הרגעה כוללות Clonazepam (Klonopin), lorazepam (אטיבן), phenobarbital (Donnatal), Zolpidem (Ambien), ואחרים.

גלולות למניעת הריון (תרופות למניעת הריון)

הגוף מייצר מלטונין. גלולות למניעת הריון נראות להגדיל כמה מלטונין הגוף מייצר. נטילת מלטונין יחד עם גלולות למניעת הריון עלולה לגרום ליותר מדי מלטונין להיות בגוף.

כמה גלולות למניעת הריון כוללות ethinyl אסטרדיול וlevonorgestrel (Triphasil), ethinyl אסטרדיול וnorethindrone (Ortho-Novum 1/35, Ortho-Novum 7/7/7), ואחרים.

קפאין: קפאין עלול להפחית את רמות מלטונין בגוף. נטילת מלטונין יחד עם קפאין עלולה להפחית את היעילות של תוספי מלטונין.

פלובוקסאמין (פבוקסיל): לוקח פלובוקסאמין (פבוקסיל) יכול להגדיל את כמות המלטונין שהגוף סופג. נטילת מלטונין יחד עם פלובוקסאמין (פבוקסיל) עלולה להגביר את ההשפעות ותופעות לוואי של מלטונין.

תרופות לטיפול בסוכרת (תרופות Antidiabetes):  מלטונין עשוי להגביר רמת סוכר בדם. תרופות סוכרת משמשות לרמת סוכר בדם נמוך יותר. על ידי הגדלת רמות סוכר בדם, מלטונין עשוי להקטין את האפקטיביות של תרופות סוכרת. לפקח על רמת הסוכר בדם שלך מקרוב. המינון של התרופות לסוכרת שלך אולי צריך להיות שונה.

תרופות המשמשות לטיפול בסוכרת כוללות glimepiride (Amaryl), glyburide (DiaBeta, Glynase PresTab, Micronase), אינסולין, פיוגליטזון (Actos), rosiglitazone (Avandia), chlorpropamide (Diabinese), glipizide (Glucotrol), tolbutamide (Orinase), ואחרים .

תרופות שממחלישות את המערכת החיסונית (כשמה)

מלטונין עשוי להגביר את המערכת החיסונית. נטילת מלטונין יחד עם תרופות שמורידות את המערכת החיסונית יכולה להקטין את היעילות של תרופות שמורידות את המערכת החיסונית.

ישנן תרופות שמורידות את המערכת החיסונית כוללות אימורן (Imuran), basiliximab (Simulect), ציקלוספורין (Neoral, Sandimmune), daclizumab (Zenapax), muromonab-CD3 (OKT3, Orthoclone OKT3), mycophenolate (CellCept), tacrolimus (FK506, Prograf ), סירולימוס (Rapamune), (Deltasone, Orasone), סטרואידים (prednisone סטרואידים), ואחרים.

תרופות שדם איטי קרישה (תרופות נוגדות קרישה / טסיות)

מלטונין עשוי להאט את קרישת דם. נטילת מלטונין יחד עם תרופות שגם מאטים קרישה עלולה להגדיל את הסיכוי לחבלות ודימום.

חלק מהתרופות שקרישת דם איטי כולל אספירין, קלופידוגרל (Plavix), דיקלופנק (ולטארן, Cataflam, אחרים), איבופרופן (אדוויל, מוטרין ואחר), נפרוקסן (Anaprox, Naprosyn, אחרים), dalteparin (Fragmin), enoxaparin (Lovenox) , הפרין, וורפרין (קומדין), ואחרים.

Nifedipine GITS (Procardia XL) משמש להורדת לחץ דם. נטילת מלטונין עשויה להקטין את האפקטיביות של GITS nifedipine להורדת לחץ דם.

תרופות הרגעה (בנזודיאזפינים)

מלטונין עלול לגרום לנמנום וישנוני. תרופות הגורמות לישנונית ונמנום נקראות תרופות הרגעה. נטילת מלטונין יחד עם תרופות הרגעה עלולה לגרום יותר מדי ישנונית.

חלק מתרופות הרגעה אלה כוללים Clonazepam (Klonopin), דיאזפאם (וליום), lorazepam (אטיבן), ואחרים.

Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan)

הגוף מפרק מלטונין עד להיפטר ממנו. Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) יכול להגביר את מהירות הגוף מקבל להיפטר של מלטונין. נטילת מלטונין יחד עם verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) עלולה להקטין את היעילות של מלטונין.

Flumazenil (Romazicon)

Flumazenil (Romazicon) יכול להקטין את ההשפעות של מלטונין. זה עדיין לא ברור למה זה קורית אינטראקציה. לוקח flumazenil (Romazicon), יחד עם מלטונין יכול להקטין את היעילות של תוספי מלטונין.

האם יש אינטראקציות עם עשבי תיבול ותוספי מזון? 

צמחי מרפא ותוספים שעשויים להאט את קרישת דם

מלטונין עשוי להגביר את ההשפעה של עשבי תיבול, כי דם איטי קרישה ועלולה להגביר את הסיכון לדימום בחלק מאנשים. צמחי מרפא אלה כולל אנג'ליקה, ציפורן, danshen, שום, ג'ינג'ר, גינקגו, Panax ginseng, תלתן אדום, ערבה, ואחרים.

צמחי מרפא ותוספים בעלי שנת קידום-נכסים (הרגעה)

השימוש במלטונין יחד עם עשבי תיבול שיש להם תכונות הרגעה עלולה להגביר את ההשפעות ותופעות לוואי של מלטונין. חלק מתוספים אלה כוללים 5-HTP, Calamus, קליפורניה פרג, catnip, כשות, מורן ג'מייקה, קאבה, היפריקום, כיפה, ולריאן, תרבה Mansa, ואחרים.

האם יש אינטראקציות עם מזונות?

אין אינטראקציות ידועות עם מזונות.

מה מינון משמש

את המנות הבאות נחקרו במחקר מדעי:

0.3-5 מ"ג לפני השינה הוא מינון טיפוסי.

בילדים עם נדודי שינה עקב הרדמות מתעכבות, 5 מ"ג מלטונין בשעה 6:00 ביום.

בילדים עם פרעות התפתחותיות (כולל שיתוק מוחות, אוטיזם, פיגור שכלי ו), 5 מ"ג מלטונין בשעה 8:00 ביום. שני הכנות לשחרור מיידי ומתמשך לשחרור כבר בשימוש.

לג'ט לג: 0.5-5 מ"ג לפני השינה הוא נלקח בדרך כלל על יום ההגעה ליעד, בהמשך ל2-5 ימים. מינון נמוך של 0.5-3 מ"ג משמש לעתים קרובות כדי למנוע את המאפיינים המהפנטים של מינוני מ"ג 4-5 הגבוהים יותר.

לdyskinesia רצוניים (TD): 10 מ"ג ליום של גיבוש מבוקר לשחרור.

כטיפול לגידולים מוצקים בשילוב עם טיפול קונבנציונלי: 10-50 מ"ג יחד עם הקרנות, כימותרפיה, או אינטרלוקין 2 (IL-2). מלטונין התחיל בדרך כלל 7 ימים לפני תחילת הטיפול הכימותרפי ונמשך לאורך כל קורס טיפול מלא.

לטיפול בסרטן הערמונית שהתפשט לאתרים אחרים (סרטן גרורתי) והוא עמיד בפני Triptorelin להשתמש לבד: 20 מ"ג לקחת מדי יום כבר בשימוש בשילוב עם 3.75 מ"ג של Triptorelin מוזרק לתוך השריר כל 28 יום.

למניעה וטיפול בתאי וריד קריש יוצרים (טרומבוציטופניה) הקשורים לסרטן כימותרפיה: 20 מ"ג כל ערב.

לנסיגה בנזודיאזפינים קשישים עם נדודי שינה: 2 מ"ג מלטונין בשחרור מבוקר נלקח לפני השינה למשך 6 שבועות (מינון נזודיאזפינים מופחתים של 50% במהלך השבוע השני, 75% בשבועות 3 ו 4, ועצר בשבועות 5 ו 6 ה) והמשיך עד 6 חודשים.

למניעת כאבי ראש מקובצים: מינון של 10 מ"ג בערב.

להפחתת חרדה לפני הניתוח במבוגרים: 0.05 מ"ג / ק"ג מתחת ללשון.

להפחתת תסמיני גמילה מניקוטין: 0.3 מ"ג במתן דרך פה 3.5 שעות לאחר הפסקת עישון.

טואול - בניית אתרים