דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

קו-אנזים-Q10, ומחקרים סרטן, פרקינסון


קו-אנזים Q 10  הינו חומר הנוצר בגופנו באופן טבעי בכל תא הוא שיך לקבוצה הנקראת קוינונים. כאשר בודד לראשונה בשנת 1957 נקרא: UBIQUIN0NE למעשה, קו-אנזים  Q 10נמצא בכל תא מין החי ובכל תא צמחי. פעילותו קשורה בהפקת אנרגיה והוא מיוצר בכמויות גדולות במיוחד בבלוטת הלבלב (פנקריאס).  קו-אנזים Q 10 הינו זרז (קטליזטור) של פעילות מטבוליות  ובשל העובדה שהוא פועל יחד עם אנזימים אחרים, הוא נחשב כקו-אנזים.


ככל שהאדם מתבגר ואף כתוצאה ממחלת לב, מנטילת תרופות ממשפחת הסטטינים ועוד, רמת הקו-אנזים Q 10 יורדת ירדה זמנית של קו-אנזים Q 10  חלה גם לאחר מאמץ מרוכז (כגון: ספורט מאומץ ופעילות גופנית), דיאטה בלתי מאוזנת, טיפול ציטוטוקסי (חומר כימי שהורס תאים או גורם להם נזק. תרופות ציטוטוקסיות משמשות לטיפול בסוגים שונים של סרטן) וכן עקב חסר בויטמינים מקבוצת B, הגורמים לירידה ביצור החומר בכבד.   קו-אנזים Q 10  מגן, בעיקר בתהליכי הזדקנות, על התא פראוקסידיציה של שומנים בממברנה, קו-אנזים Q 10 משמש בטיפול במחול לב וכליות, לאחר התקפי לב, לטפול במחלת פרקינסון, ביתר לחץ דם ובסוכרת.

מחקרים:

לב: בקרב חולים במחול לב וכליות נמצאו בשריר הלב רמות נמוכות של קו-אנזים בהשוואה לאנשים בריאים. במחקר ממושך שארך שנה, נמצא שבקבוצת חולים שטופלו בקו-אנזים סבלה פחות מסימפטומים קשים ואושפזה פחות בבתי חולים.

סרטן:

במחקרים קטלניים הוכחה יעילותו של קו-האנזים בהקטנת הנזקים נגרמים ללב כתוצאה משימוש בתרופות הניתנת לחולה סרטן (אדראומיצין). עדיין לא בוצע מחקר קליני רב משתתפים שהוכיח כי הוא יעיל באופן ישיר בטיפול בסרטן.

פרקינסון:

במחקר קליני חשוב שנערך בקרב משתתפים בשלב ראשון  של פרקינסון, נימצא כי במינון של  300-1.200 מ"ג ליום, הקו-אנזים היה יעיל בהאטת המחלה. תוצאות מעודדות, אולם יש צורך בביצוע מחקרים נוספים.

יחסי גומלין  עם תרופות ותוספים אחרים

מדכאי רדוקטאז HMG-COA  (סטטינים) להורדת הכולסטרול, נוגדי דיכאו וחוסמי בטא מקטינים את היצור הטבעי של הקו אנזים על-ידי הגוף, וכתוצאה מכך גם רמתו בדם יורדת. מצבים כאלה מומלצת צרכה מוגברת של הקו אנזים.

תגובה בין תרופתיות בלתי רצויות

WARFARIN -  (קומדין) – תרופה נוגדת קרישה. קו-אנזים  Q10 דומה מבחינת מבני כמי לויטמין K  וכתוצאה מכך עלול להשפיע על הקרישה, עלול להוריד את מידת הקרשות,  (INR יוד). אן איסור  על מתן קו-אנזים Q10 לחולים המקבלים WARFARIN , אולם יש לעקוב בחולים אלו לאחר ה-LNR .

תופעת לוואי : אן עדויות על הרעלות, אולם במספר מחקרים דווח על בחילות וכאבי בטן, חרדה, סחרחורת, ורגישות יתר של העניים לאור.

בטיחות בשימוש: מומלץ לחלק את מנה היומית לפעמיים. לא מומלץ להפסיק שימוש באופן מידי, מאחר והסימפטומים עלולים להחמיר.

לספיגה אופטימאלית, מומלץ לטול עם הארוחה המכילה שומן.

אזהרות לשימוש בקו-אנזים Q 10 :

1) מחסימת דרכי- מרה בכבד – מחשש להצטברות קו-אנזים Q10   

2) באי ספקת כבד –מחשש להצטברות קו-אנזים Q10 .

3) באי ספקת כליות –מחוסר מידע. בחולים אלה יש להיוועץ עם רופא. המטפל אין איסור על שימוש   בקו-אנזים Q10  אלו, אולם יש להתייעץ  עם רופא לפני השימוש.

שימוש בקו-אנזים  Q10  בחולים עם אי ספקת כבד.

קו-אנזים עלול להצטבר בחולים אם אי ספיקת כבד, ולכן לא מומלץ לתת את הקו-אנזים במצבים אלו. לעטים רחוקות עלולה להיות עלייה קלה באנזימי הכבד תוך כדי שימוש בקו-אנזים Q10 .עם מנונים העולים על 300 מ"ג ליום. אין דיווח בספירות רפאיות על פגעה כבד במקו-אנזים Q10

שימוש בקו-אנזים Q10  בחולים עם סוכרת

לחולי סוכרת רמה נמוכה יותר של קו-אנזים Q10. לעומת אנשים בריאים קיים ויכוח לגבי חשיבות בתוספת קו-אנזים Q10 לחולי סוכרת ישנם כאלו הממליצים על תוספת של 50 מג ליום קו-אנזים  Q10  לחולי סוכרת.  על מנת למנוע מחסור אפשרי. לכן לחולים עם סכרת הנוטלים טרופות לאיזון ערכי סוכר, מומלץ מעכב רפואי על מנת להתאים את מנון התרופות.

שימוש בקו-אנזים Q10 בהיריון ובהנקה

אין להשתמש בקו-אנזים Q10  במהלך ההיריון או נשים מניקות מחוסר ידע על בטיחות השימוש במצבים אלו.

קו אנזים  Q10קו-אנזים המוכר כ- UBIQUINONE הינו רכיב אנדוגני המשתתף בתהליך יצירת האנרגיה בתאים (ATP) המתפקד גם כנוגד חמצון. Q10 מצוי בכל תאי גופנו. ככל שהתא צורך רמת אנרגיה גבוהה יותר, כך עולה הדרישה ל- Q10. יכולת הייצור האנדוגנית פוחתת עם הגיל, בחלופת תאים גבוהה וכתוצאה משימוש בתרופות מסוימות.
 

ייצור אנדוגני של Q10

ACETYL-COA                                 

HMG-COA

MEVALONATE

MEVALONATE PYROPHOSPHATE

ISOPENTENYL PYROPHOSPHATE

GERANYL PYROPHOSPHAYE

FAMESYL PYROPHOSPHATE

SQUALENE

CHOLESTEROL          

DOLICHOL     UBIQUINONE
טואול - בניית אתרים