דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

טריפטופן tryptophane

חומצת האמינו טריפטופאן נדירה ביותר, תכולתה במזונות חלבוניים הינו כאחוז וחצי בקירוב. היות וגופנו אינו מסוגל ליצור את חומצת האמינו טריפטופאן מאחרות היא נחשבת לחיונית, כלומר שיש לצרוך אותה מהמזון.טריפטופן tryptophane
בגופנו הטריפטופאן מומרת לרכיבים שונים, כגון: הורמון מלטונין-החיוני חשינה טובה ועמוקה, למוליכים עצביים כגון: סרוטונין החיוני למניעת דיכאון, לוויטמין B3-החיוני למניעת מחלת הפלגרה ועוד. חומצת אמינו טריפטופאן גורמת להרפיית מתח ומשרה שינה. טריפטופן מפחיתה חרדות ודיכאון, עוזרת למנוע מיגרנות, מפחיתה סיכונים לעוויתות לב וכלי דם, ובדומה לחומצת האמינו ליזין מסייעת להפחתת רמות הכולסטרול ומסייעת לתפקוד תקין של מערכת החיסון.

מקורות לטריפטופן

מקורות:  בדומה לפנילאלנין אולם בכמויות קטנות יותר. טריפטופן מצויה בעיקר בבשר בקר ובגבינת קוטג', בשר הודו, בננות, פולי סויה, בוטנים ודגים מהסוגים טונה, הליבוט, סלמון, בפירות-ים כגון: חסילונים.
 
פעם… היו טבליות של טריפטופן… עד שבשנת 1989- יצא ממפעל ביפן משלוח של טריפטופן מזוהם שהכיל גורם שפגע ב1,500- אנשים וגרם להם לסינדרום נדיר (ems). בתגובה הוציאו שילטונות ארה"ב צו האוסר על מכירת טריפטופן כמשלים מזון לבני אדם. ברוב מדינות העולם כיום אסור למכור טריפטופן.
לפי bravermann לא היה עוד מהליך דרקוני שכזה כנגד מרכיב של מזון (ועוד מרכיב כל כך חיוני) שלא על בסיס הגיוני מכל סוג שהוא.
לא ניתן למצוא בכל הספרות במתעדת את מתן הטריפטופן כטיפול אף מקרה של פגיעה בנפש או פגיעה בבריאות (ems) שהיה מצדיק מהלך שכזה.
מדהים איך שמשרד הבריאות נוהר אחר כל החלטה אמריקאית. איך יתכן שבמדינה נאורה כמו שלנו ניתן יהיה בנקל להשיג אקדח (מסוכן ככל שיהיה) בעוד שטריפטופן (אלמנט מרגיע חיוני) נחשב למסוכן מדי למכור???
 

תפקידי הטריפטופאן

* חיונית בתהליך המטבולי המוביל לייצור סרוטונין (מתווך עצבי) שתפקידיו הפוכים במידה רבה לשל הקטכולמינים, כלומר: הרגעה, הפחתת פעילות עצבית הקשורה ב-stress, חרדות, דיכאון וכדו'. להבדיל מתרופות נוגדות דיכאון הספקת הטריפטופן מאפשרת לתהליכים מרגיעים פיסיולוגיים להתקיים, ללא כפייה כימיקלית. תפקיד חשוב של הסרוטונין הינו השראת שינה.
* ייצור ויטמין 3b (ניאצין)
* מקור לחומצה פיקולינית: חומצה זו משמשת את הגוף כנשא של מינרלים חשובים מהמעיים אל הדם - במיוחד של אבץ.
* nעידוד ייצור הורמון גדילה - gh.
* נמצא כי ירידה בטריפטופן מעלה את הנטייה לאלימות ולהתאבדות.
מרכיבים חיוניים נלווים
     nזקוק לויטמין 6b בכדי לממש את התהליכים המטבוליים שלו. בחוסר 6b נקבל מרכיב בשתן הקרוי xanthurenic acid. חומצה זו הנה נגזרת של טריפטופן המופיעה בשתן רק בחוסר 6b ולכן הנה עדות אבחנתית לכך. נוכחות חומצה זו גם מצביעה לנו על בזבוז של טריפטופן.
ויטמין B3, ויטמין C והמינרל אבץ.

טריפטופן התוויות (אינדיקציות)

* נדודי שינה (ללא תופעות הלוואי של תרופות לשינה - ישנוניות במשך היום או תחושה מסוממת, וזאת עקב הפעלת תהליכים פיסיולוגים של תיקון בעיית חוסר
השינה וכן היות ובאופן טבעי במשך היום פעיל אנזים שתפקידיו לנטרל את השפעתו המיישנת של הטריפטופן) פעיל כנגד כל סוגי נדודי השינה ונחשב לחומר
הטוב ביותר.
* דיכאון, חרדות והתנהגות תוקפנית. טריפטופן נותן את אותן תוצאות (ואולי יותר טובות) שנותנות התרופות ה"מודרניות" פרוזאק (1989 – מעניין לא?) מבלי לשבש פעילות פיסיולוגית נורמלית (כלומר מבלי תופעות לוואי) סוג הדיכאון שבו הטריפטופן יעיל ביותר הינו הסוג העצבני (אם כי יעילותו הוכחה בכל מצבי
הדיכאון פרט למצבי היסטמין גבוה – אז יותר יעיל שילוב מנגן + מתיונין)
* מאניה: לא פחות אפקטיבי מליתיום.
* מיגרנות: לסרוטונין תכונה של הרפיית כלי דם והרחבתם, זרימה תקינה של דם באזורים הרלוונטיים בראש מקל על המיגרנה. עוד מנגנון חשוב הינו דיכואון
פנילאלנין (ע"י הטריפטופן) שמהווה גורם בעייתי במצבי מיגרנה רבים.
* כאבים: טריפטופן עובד ישירות על מרכז דיכוי הכאב המרכזי במח (nucleus raphus magnus) פעילות מרכז זה תלוייה ברמה מספקת של טריפטופן וכן של
סרוטונין המיוצר בגוף מטריפטופן.
* תיאבון מופרז (מפחית תיאבון) – מפחית להיטות לפחמימות. חשוב להדגיש כי במקרי אנורקסיה יש לשקול כן מתן טריפטופן ביחד עם חומצות אמינו נוספות (לא לבד בכדי לא לפגוע בתיאבון) וזאת משום שמצאו אצלן רמות טריפטופן נמוכות.
* פלאגרה (חוסר בויטמין 3b).
* סכיזופרניה. (במקרים של מיעוט היסטמין)
* נימצא כי טריפטופן עשויה להיות יעילה לא פחות מאשר הליתיום במאניה ויותר מאשר הכלורופרומאזין…
 * אלכוהוליזם: מוצאים אצל אלכוהוליסטים לא פעם רמות נמוכות של טריפטופן.
 * פעילות גופנית: טריפטופן כנראה מעודד הרפיית שרירים ולכן מעלה עמידות לפעילות גופנית ממושכת. 
* נקודה למחשבה: נמצא כי אסטרוגן מעלה דופמין בעוד שפגורסטרון מעלה טריפטופן. ההסבר המטאבולי – אסטרוגן מעודד הפיכת טריפטופן לניאצין.
* פרוגסטרון (והידרוקורטיזון) מפחיתים הפיכה זו ולכן משמרים טריפטופן לטיבת מסלול הסרוטונין.
* חוסר בטריפטופן + 6b עלול להוביל לחוסר בהורמון הגדילה וכן בהורמון פרולקטין. (כלומר מתח גורם להפחתת חלב אם!)
* חולי לב: מצאו רמות נמוכות של טריפטופן אצל חולים אחרי התקף לב.
* חיזוק מערכת החיסון: תפקוד חיסוני לקוי מתלווה לא פעם לרמות טריפטופן ירודות. (aids!) מסלול אחד שמסביר פעולה חשובה זו הינו היות הטריפטופן מרכיב
* חיוני לייצור הורמון הגדילה (חיוני לתפקוד חיסוני תקין)
* אפילפסיה: יעיל ביותר – חשוב לציין כי טגרטול (תרופה נפוצה) מעלה את רמת הטריפטופן.
* כנראה גורם חשוב בהאטת ההזדקנות.
* כאבים (שיניים, סרטן וכו'): חומר גלם חיוני לתפקוד אופטימלי של מרכז דיכוי הכאב במוח (nucleus raphus magnus) (במיוחד עם תפריט של חלבון ושומן ועתיר פחמימות)
* פלאגרה: בעיקר מופיעה היום אצל ילדים או אצל מבוגרים על תפריט לא מספק (למשל אם הוא עשיר מדי בתירס שעשיר בלאוצין (גורמת להפרשה מוגברת של טריפטופן דרך השתן)) (בעצם מדובר במחלת חוסר ב3-b והיות ולגוף האנושי יש היכולת להפוך טריפטופן ל3-b הרי שפלאגרה מחייבת חוסר בשניהם.
* נמצא קשר בין סרוטונין נמוך לבין נטייה מוגברת להתאבדות.
*  ndown syndrome: (+6B) משפיע על הבשלות החברתית.
* אי-ספיקת כליות: מונעת התדרדרות המצב (יתכן על רקע הורדה מסוימת של לחץ דם)
* תיסמונת תרום החזור pms (כל התופעות)

טריפטופאן התוויות נגד (קונטראינדיקציה)

אנשים שנוטלים חוסמי mao
היות וטריפטופן מפחית לחץ דם גם במצב נורמלי יש לשים לב במתן טריפטופן לחולי תת-לחץ דם.

מינון לטריפטופן

לא מצוי למכירה בישראל כתוסף מזון אולם בעבר נטלו עד 15 גרם ליום.
לכן... יש ללמוד טוב את המקורות במזון ולדאוג לתפריט עשיר במקורות לטריפטופן לפי הצורך. אינני מתכוון להימנע מלהזכיר שילובים המכילים טריפטופן אולם מטבע הדברים נכון להיום לא ניתן יהיה לשלב מרכיב זה כקפסולה ויש להסתפק בלית ברירה בתפריט מועשר.
 
! פתרון משני להשלמת טריפטופן הינו מתן 3b. היות וניאצין מהווה נגזרת של טריפטופן, מתן 3b גורם לפחות פירוק טריפטופן במסלול מטבולי זה ולשימוש בו במסלולים חיוניים אחרים.
טואול - בניית אתרים