דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

אנמיה  Anemia

מצב של חוסר כדוריות דם אדומת או חוסר המוגלובין (נושא הברזל) בכדוריות הדם דבר המביא לחוסר סדירות בהעברת החמצן מהריאות לרקמות והגברת רמות של דו תחמוצת הפחמן (CO2). אחד מסימניה המובהקים של הבעיה

 

מבדילים בין אנמיה מאיבוד דם – אנמיה הנובעת מהרס כדוריות דם אדומות ואנמיה

אנמיה


תסמינים
: אנמיה כמו עייפות המתרחשות בגלל איברים לא מקבלים את מה שהם צרי הנובעת מיצור לקוי של כדוריות דם אדומות. בין הגורמים מונים אנמיה הנובעת מחוסר ברזל, מחוסר
B12 ומחסור בחומצה פולית.

כים כדי לתפקד כראוי.

ברזל ואנמיה

 

מחסור בברזל נובע לעיתים קרובות מחוסר ספיגה (מחסור בחומצה הידרוכלורית), במיוחד אצל מבוגרים, לאו דווקא מהיעדרותו ממקורות מזון והינו הגורם השכיח ביותר לאנמיה. ברזל עדין (ביסגליסנט) מאפשר שימוש במינון נמוך של ברזל (שימוש במינון גבוה של ברזל גורם לנזק חמצוני ולדיכוי רמות האבץ בגוף) וללא תופעות לוואי האופייניות לברזל כמו: עצירות, גירוי בקיבה, צואה שחורה ושלשולים.

אנמיה וחומצה פולית

 

חוסר בחומצה פולית (סוג של ויטמין B) הינו שכיח ביותר. בניגוד ל B12 לגוף אין מאגרים של חומצה פולית לתקופה ארוכה. החוסר נפוץ בעיקר אצל אלכוהוליסטים ונשים הרות, משום שחומצה פולית אחראית על יצור תאים בגוף העובר. כמו כן, תרופות נגד סרטן, אפילפסיה וגלולות למניעת הריון יוצרות חוסר בחומצה פולית, דבר היוצר אנמיה מקרוציטית הדומה לאנמיה של B12.

אנמיה וויטמין B-12

 

מחסור בויטמין B12 נובע בד"כ ממחסור בגורם פנימי במעי הדק. מחסור ב"גורם הפנימי" יכול להיווצר כתוצאה ממחסור בחומצה פולית, פלורת מעיים, חומצה הידרוכלורית וטריפסין (אנזים המיוצר ע"י הלבלב). מחסור ב"גורם פנימי" יגרום לאנמיה פרניציוזה, אנמיה זו יכולה להיגרם גם ע"י דיאטה טבעונית לאורך זמן.

אנמיה ויטמין C

 

ויטמין C חשוב במיוחד לספיגת הברזל והופך ברזל דו ערכי לתלת ערכי ובכך מאפשר את שימושו בגוף.

 

המלצות נוספות:

שן הארי הצמח בעל תכולה גבוהה של ברזל

ויטמין B-COMPLEX – ויטמיני B הם גורם חשוב ביצירה ותחזוקה של כדוריות הדם האדומות.

בטאין הידרוכלוריד – תורם לספיגה טובה יותר של ברזל. (לא רלוונטי למשתמשים בברזל עדין שאין לו בעיית ספיגה).

גורמים מעכבים את ספיגת הברזל – תה, קפה, סובין חיטה וחלבון ביצה. לקיחת סותרי חומצה וכמויות עודפות של קלציום פוגעות גם הן בספיגת הברזל.

 הינה – עייפות הנובעת ממחסור בחמצן ועודף בדו תחמוצת הפחמן.
טואול - בניית אתרים