דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

אומגה 3 – מינון יומי מומלץ

 

מצב בריאותי

מינון יומי מומלץ

הארגון או המחקר הממליצים

השלמה תזונתית

2 מנות דג בשבוע שווה ערך לכ- 500 מ"ג אומגה 3 ביום

AHA,MAYO,CLINIC

מחלות לב וכלי דם

1000  מ"ג DHA + EPA

AHA,MAYO CLINIC,GISSI,JELIS

היפרטריגליצרידמיה

2000-4000 EPA+DHA

AHA,MAYO CLINIC,JELIS

הריון

200 מ"ג DHA

WAPM,ISSFAL,PERILIP

הנקה

200 מ"ג DHA

WAPM,MAYO CLINIC,PERLIP

מפרקים

3000 מ"ג EPA+DHE

AMERICAN FAMILY PHYSICIAN

 

מחקר המראה כי במצב של הסינדרום המטבולי הכולל סכרת והשמנת יתר, גם תיסוף נוגדי חימצון וגם תיסוף אומגה 3 יעילים כטיפול.

Journal of Clinical and Diagnostic Research. 2012 November, Vol-6(9): 1469-1473 1473


מספר מקורות מידע מצביעים על כך שהאדם התפתח בדיאטה עם יחס של אומגה 6 לאומגה 3, חומצות שומן של כ- 1 ואילו כיום יחס זה עומד על כ 10: 1 ל20-25: 1, מצביע על כך שהתזונה מערבית לוקה בחסר אומגה 3 חומצות שומן בהשוואה לדיאטה שבבני האדם התפתח ודפוסים הגנטיים שלהם הוקמו.

חומצות שומן מסוג אומגה 3 מגבירות את זמן הדימום; מצמצמים את הצטברות טסיות דם, צמיגות דם, ופיברינוגן; ומגבירים deformability כדורית האדומה, וכך מצמצמים את הנטייה להיווצרות קרישי דם.

בחולים עם היפרליפידמיה, חומצות שומן אומגה-3 עשויים להקטין את ה- LDL כולסטרול אם תכולת חומצות שומן הרווי בירידה, אחרת ישנה עלייה קלה, אך במינונים גבוהים (32 גרם) אומגה-3 עשוי להוריד את רמת כולסטרול LDL; יתר על כן, הם הטריגליצרידים בסרום נמוכים באופן עקבי בנבדקים בריאים ובחולים עם hypertriglyceridemia (רמון טריגליצרידים גבוהים בדם) ואילו ההשפעה על ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה (HDL) משתנים מכל השפעה לעליות קלות.
הפערים בין בעלי החיים ומחקרים בבני אדם הם בשל הבדלים בין בעלי החיים וחילוף חומרים של בני אנוש.

בניסויים קליניים eicosapentaenoic acid (EPA) וחומצת docosahexaenoic (DHA) בצורה של שמן דגים יחד עם תרופות antirheumatic לשפר כאבי מפרקים בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית; ישנה השפעה חיובית בחולים עם קוליטיס כיבית; ובשילוב עם תרופות, לשפר את הנגעים בעור, להפחית את השומנים מ-etretinates, ומקטינים את הרעילות של ציקלוספורין בחולים עם פסוריאזיס.
במודלים של בעלי חיים שונים חומצות שומן האומגה 3 מפחיתות את המספר וגודלם. מחקרים על קופים ותינוקות אנושיים עולה כי ה- DHA חיונית לפיתוח הפונקציונלי הנורמלי של הרשתית והמוח, במיוחד בפגים. וזאת בגלל שחומצות שומן האומגה 3 חיוניות בצמיחה והתפתחות לאורך כל מחזור החיים, הם צריכים להיות כלולים בתזונה של בני אדם.

חומצות שומן אומגה 3 ואומגה 6 חומצות שומן אינם נוצרים בגוף האדם והם מרכיבים חשובים של כמעט כל קרום התא. אילו חלבונים תאיים גנטיים נקבעו, חומצת שומן רב בלתי רווי (PUFA) הרכב של קרומי תאים הוא במידה רבה תלוי בצריכה התזונתית. 

מתוך: Am J Clin Nutr September 1991 54: 438-63
 

 אומגה 3 – מינון יומי מומלץ – יעקב עזרא

logo בניית אתרים