דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

חלבון מי-גבינה  Whey Protein


אבקת חלבון מי גבינה: אבקה שמכילה תערובת חומצות אמינו ממקור של מי גבינה. תפקידו העיקרי של חלבון בפעילות גופנית הוא בניית מסת השריר. לספורטאים דרושות כמויות יותר גדולות של חלבון מאשר לאנשים רגילים, מכיוון שהם עוברים יותר מאמץ גופני. גדילת מסת השריר ושיקום רקמות שלאחר הפעילות מעלות דרישות הגוף לחלבונים. 
גם קצב פירוק וגם קצב בניית החלבונים עולה בזמן הפעילות. צריכת חומצות אמינו מעלה את קצב חילוף החלבונים לאחר הפעילות. לכן יעיל יותר לקחת חומצות אמינו לאחר האימון כדי שהן יתרמו לבניית השריר, ולא בזמן המנוחה. 


חומצות אמינו חיוניות לתהליכים שמתקיימים בזמן הפעילות. הן משפיעות על הורמונים ונוירוטראנסמיטורים האחראים על ביצועים של ספורטאי.


כאשר ספורטאי לא מספק את דרישות הגוף לחלבונים יורדת יכולת הביצוע, הגוף נעשה חלש ופגיע יותר למחלות ולפציעות ספורט.


‏רוב האנשים וגם ספורטאים ביניהם מקבלים כמות גדולה של חלבונים בתזונתם הרגילה. RDA ‏ לחלבון לאדם מבוגר הוא כ- 0.8 ‏ גרם לכל ק"ג ממשקל הגוף.

כאשר מדובר בספורטאים בדרך כלל ממליצים על 1.5-1.2 ‏ גרם לכל קילו של משקל גוף. בהתחשב שאישה ממוצעת צורכת כ- 60 ‏ גר חלבון ליום וגבר ממוצע כ- 90 ‏ גרם, ברור שאין פה פער גדול למלא. יחד עם זאת, לפעמים יש צורך במזונות חלבוניים מרוכזים, שהם קשי הכנה, עיכולם דורש יותר מדי אנרגיה או זמינותם לא ממש טובה ואז ניתן להיעזר בתוספי חלבון מרוכזים.


תמיד יש להתחשב בצרכים אמיתיים של הגוף, כיוון שעודפי חלבונים עלולים להקשות על פעילות הכליות.


Whey Protein ‏הוא חלבון מי גבינה אשר מספק תערובת חומצות אמינו. מקור החלבון הנ"ל מספק חומצות אמינו מסועפות (BCAA), הדרושות לתחזוקה של רקמת השריר. החלבון של מי גבינה הוא לקטאלבומין, הוא נספג טוב מאד בגוף ועשיר מבחינה תזונתית.


חומצות אמינו הן רכיבים שבונים את הפרוטאינים - חלבונים. 20 חומצות אמינו דרושות לבנייה של חלבונים שונים בגוף המשמשים לגדילה, התחדשות ותחזוקה של הרקמות בגוף. 11 מחומצות האמינו הגוף יכול לייצר בעצמו, 9‏ אחרות אמורות להגיע ממזון. החומצות החיוניות הן: לאוצין, איזולאוצין, ליזין, מתיאונין, פנילאלנין, תראונין, תריפתופן וולין . היסטידין נחשב לחומצה חציי-חיונית, כיוון שלא תמיד הגוף יכול לייצר כמות מספקת. שאר חומצות אמינו אינן חיוניות (מיוצרות בכמות מספקת בגוף).


חומצות אמינו נוספות, כגון קרניטין מיוצרות מתערובת של חומצות אמינו, במקרה זה מליזין ומתיאונין. 
מקורות לחלבונים במזון


מקורות מזונות ממקור החי מכילים את כל חומצות האמינו החיוניות.

בד"כ חלק מחומצות האמינו הנדרשות ולכן עם זאת, כל מקור צמחי מחסיר משהו אחר ואכילה מגוונת יכולה להתמודד עם הבעיה ולהבטיח נוכחותן של כל החומצות החיוניות.למי חסרים החלבונים?מחסורים באוכלוסייה של ימינו, ארצות מפותחות צורכת מספיק חלבונים ואפילו יותר מדי כדי להבטיח שלא יהיה מחסור בחומצות אמינו.

יחד עם זאת, טבעונים, חולי אנורקסיה וספורטאים עלולים לסבול ממחסור מסוים, במקרים אלה הגוף יפרק את רקמת השריר של עצמו או לא יבנה שרירים נוספים על אף פעילות גופנית מאומצת.אילו תופעות לוואי עשויות להיות עקב צריכת חלבונים?תופעות לוואי עודף מטבוליטים של חלבון כמו חנקן (ניטרוגן) מופרשים בשתן וזה יכול להיות בעייתי לאנשים עם בעיות כליה.

עודף חלבון עלול לגרום לאי ספיגת סידן ולהגביר סיכון למחלת אוסטיאופורוזיס.

 

logo בניית אתרים