דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

ויטמין B1 תיאמין

ויטמינים מסיסי מים
ויטמין B1

ויטמין B1 ידוע כגורם "ויטמין האנרגיה", התיאמין הינו אחד מהויטמינים מקבוצת B המעורבים בתהליך המטבולי לאנרגיה.
התיאמין מונע את מחלת הברי ברי, הידוע מאז ANTIQUITY שפרצה בצורה אפידמולוגית באסיה במאה ה - 19, אז הוכר כוויטמין האורז, בתהליך הליטוש פרצה מחלת החסר. בשנת 1930 עדיין לא היה ידוע על התיאמין כמונע את מחלת הברי ברי.

פעילות ויטמין B1 (תיאמין)

תפקוד: תיאמין מעורב ישירות במטבוליזם של הפחמימות (סוכרים) בגופינו. המטבוליזם של הפחמימות מורכב מאוד, הפקטורים שהתיאמין משתתף בהם הינם שלושה: הפרדת חלק בתהליך, המתפקד כקו אנזים או קטליסט (זרז כימי).

הריאקציה הראשונה שהתיאמין מעורב בה נקראת גליקוליזה, בתהליך הגליקוליזה הסוכר מומר לאנרגיה. כלומר שבלי התיאמין לא נוכל לשחרר אנרגיה מהגלוקוזה פירובט דהידרוגנז. הפירובט דהידרוגנז גורם לתגובה כימית "השוברת" את הגליקוגן (הרבה מולקולות של גלוקוז מחוברות יחד) למולקולות גלוקוז בודדות ופשוטות.

חסר בויטמין B1

מחלת ברי-ברי - BERI BERI סימפטומים ראשוניים: עייפות, חוסר תיאבון וירידה במשקל, בהמשך סימפטומים נאורולוגים, אצבעות הידיים והרגליים נפולות, מוטורי (שמוטות) + נימול, שיתוק במיתרי הקול ודפיקות לב מהירות (ויטמינים נאורוטרופיים הם B1,6,12). האפקטיביות של שריר הלב יותר נמוכה ולכן הוא פועל יותר מהר ובפחות יעילות. אצל אנשים זקנים דבר זה יכול להוביל לאי ספיקת לב.
נדודי שינה ורגישות גבוהה לכאב, בצקות ברגליים בעיקר בקרסוליים.
 
להרבה אנשים עם חלומות זוועתיים מחסור בויטמין B1. לתיאמין יש מפתח במטבוליזם של הפחמימות. הריכוזים הגבוהים של תיאמין נמצאים: בשרירים הרצוניים, במוח, כבד, כליות, בכדי שהתיאמין יספג טוב מהמזון צריך נוכחות של חומצה פולית, כלומר שמחסור בחומצה פולית יכול להביא למחסור של תיאמין בגלל חוסר ספיגה.
 
רכיבים הגורמים חהרס ויטמין B1 (תיאמין)

חומרים שגורמים להרס תיאמין: קפה (קפאין), תה (לא צמחים) מאכלים בכמות מוגברת: תרד, כרוב,פטל שחור, כאשר מאדים את התרד והכרוב אז החומרים שהורסים את התיאמין נהרסים.

logo בניית אתרים