דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

ויטמין B6, פירידוקסין

מחסור בו לא נותן תמונה מוגדרת, אבל צריכתו נפוצה מאוד עקב מגוון גדול של תהליכים ביולוגיים שהוא משפיע. במזון הוא מופיע ב- 3 צורות: 1. פירידוקסין, 2. פירידוקסל, 3. פירידוקסמין. 
שלושתם בצורותיהם לא פעילים. P-5-P (פירידוקסל - 5 - פוספט) זו הצורה הפעילה של ויטמיו B6. אך בשביל זה אנו צריכים נוכחות של מגנזיום ו- B2. לB6 יש תפקיד מאוד חשוב במטבוליזם של החלבונים. ככל שכמות החלבון עולה כך הגוף צריך יותר B6.
חשוב גם למטבוליזם במוח של הסרטונין ומחסור ב- B6 גורם למחסור בסרטונין - האדם םחות רגוע - פחות שינה. משפיע על 60 תהליכים של ח' אמינו.
חשוב יותר לנשים בהריון וליצירה של לציטין וח' השומן GLA שבסופו של דבר הופכת ל- PGE1 בכדי להפוך טריפטופאן לניאצין צריך B6. ל- B6 תפקיד חשוב ביחד עם המגנזיום (סינרגסטיים) משפיעים על רגיע של מע' העצבים. מחסור ב B6 ספיגת האבץ תהיה לקויה, גלולות, צבעי מאכל כגון: טטרזין, דברים אלו מגבירים את צריכת ה B6. פעילות גופנית מעודדת הפיכה של ה- B6 לצורתו הפעילה PSP.

סימני חסר בויטמין B6

סימפטומים וסימני חסר: סימנים נפשיים: עצבנות, נדודי שינה ולפעמים קצת חולשה, בהמשך מצב דלקתי בעור דרמטיטיס, סבוראה, סדקים בזוית השפתיים, טעם רע בפה. לפעמים הלשון כואבת, יש גם מקרים של חוסר תיאבון, ירידה במשקל ויותר נטייה לזיהומים - בגלל שהוא חשוב ליצירת כדוריות דם לבנות.

שימושים רפואיים בויטמין B6

שימושים תרפואיטים: יכול לסיים לילדים אוטיסטים, לסכיזופרנים מקבוצה מסויימת שבבדיקת שתן מוצאים חומר בשם קריפטופירול בכמות גבוהה ה- B6 מצמצם אותם בשתן + אבץ המשתתף בתהליכים אנזימטיים. לחולי ארטיריטיס PSP יכול להטיב, בעיקר לגבי האנשים עם נוקשות במפרק - מסייע לשפר את הגמישות.
PSP חשוב גם לנשים שמקבלות גלולות, לנשים בהריון עם בחילות וסכרת הריון - ישנה אידיקציה להוסיף את B6, בגלל שהעובר מתפתח אז ישנו מצב אנבולי וה-B6 משתתף ב- 60 תהליכים ביוכימיים של החלבונים. לנשים עם PMS, לאנשים עם נדודי שינה, דיכאון, עצבנות, לטיפול מניעת אבנים בכליות בעיקר קלציום - אוקסלט. מנגנון הפעולה - מונע את רמת ח' אוקסליט בדם (רמה גבוהה בדם - סינון דרך הכליות). תסמונת המערה הקרפלית (היווצרות של הרצועה על העצב) B6 מונע יצור הלציטין ומטבוליזם של שומן.
לחולי אפילפסיה B6 יחד עם מגנזיום.

למי אסור תוספת של ויטמין B6

איסורים: אסור לתת B6 לחולי פרקינסון שמקבלים תרופה שהחומר הפעיל הוא L-DOPA ה- B6 מגביר את הכמות בדם ומחריף את הסימפטומים. אך לחולי פרקינסון שלט נוטלים L-DOPA אם ניתן B6 +מגנזיום זה יועיל.
 

אודות ויטמיני B, ד"ר קובי עזרא

logo בניית אתרים