דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

פוספטדיל סרין Phosphatidylserine

מהו הפוספטדיל סרין (Phosphatidyl-serine)?

הפוספוטדיל סרין היא תרכובת בטבע שנמצאו מספר מאכלים כגון: דגים, אורז, ירקות עליים ירוקים ופולי סויה.
חשוב לציין, כי אצל בני אדם ויונקים אחרים הפוספטדילסרין נמצא בריכוז גבוה במיוחד של ממברנות בתאים עם פעילות מטבולית גבוהה כמו: המוח, הלב, הכבד ואת שרירי השלד.
מבחינה כימית, הפוספוטדיל-סרין הינו פוספוליפיד (זרחן שומני), המורכבת חומצת אמינו סרין הקשורה לדיגליצריד (חומצת שומן – גליצרול הקשור לשתי חומצות שומן) באמצעות גשר פוספט (זרחן).
מחקר אחד מצביע על כך שהפוספטדיל סרין מעורב במספר פונקציות בקרום התאים, לרבות מספר תאים הנקשרים אחד לשני, הסדרת שחרור הורמונים, כגון: אצטיל-כולין, דופאמין ונור-אדרנלין ((noradrenaline המופרש על ידי תאי העצב, ואת האופן שבו רקמות מגיבים לתהליכים המעורבים בתגובת דלקת.
 
המוח ורקמות העצבים מכילים רמות גבוהות מאוד של הפוספטדיל סרין (PS), תפקידו בתא התקשורת והרגולציה של הפרשת הורמוני עצב.
מחקרים עם מכרסמים הראו משלימה הפוספטדיל סרין משפר תפקוד קוגניטיבי, משפרת את הלמידה / זיכרון, ועל מידת ההשפעה של הלחץ. בבני אדם, כמה מחקרים הראו כי הפוספוטדיל סרין משלימה השפעה רפואית משמעותית על תפקוד המוח של חולים הסובלים מהידרדרות קוגנטיבית. לא ברור איך תוספת הפוספטדיל סרין יכולה להפעיל את השפעות מועילות על תפקוד המוח, אלא שלאחרונה חוקרים מסוימים טוענים כי עלייה בריכוזים הפוספטדיל סרין יכול לעזור לתמוך יכולת תפקודית של המיטוכונדריה במוח ועל תאי עצב.

הפוספטדיל סרין ואתלטי ביצועים

הסיפור התחיל בשנת ה- 90, כאשר החוקרים הבחינו כי תוספות של הפוספטדיל סרין נצפה שיפור בתפקוד המוח, אפילו אצל אנשים בריאים ללא סימנים של ירידה קוגניטיבית. עניין מיוחד היה אפקט של הפוספוטדיל סרין על הפרשת הורמוני דחק (סטרס), כגון: קורטיזול המופרש מבלוטות האדרנל במהלך ולאחר פעילות גופנית מאומצת, או מאמץ כרוני מוגזם רמות גבוהות של הורמוני לחץ אלו ידועים יקושר עם דיכוי המערכת החיסונית ואת התמוטטות רקמות - לא חדשות טובות עבור האתלטים! מן האמור לעיל, צריך להבין וללמוד כי ע"י תוספת של פוספוטדיל סרין הגורמת לירידה ברמות הקורטיזול, כך נפחית את התהליך הקטבולי (פירוק שרירים) ונתמוך במערכת החיסון ותפקודה.
המחקר משנות ה- 90 בדק את השפעת הפוספוטדיל סרין במינון של 50 או 75 מ"ג ליום של PS על שחרורם של הורמוני הלחץ לפני רכיבה על שמונה גברים בריאים אך לא מאומנים. התוצאות הראו ירידה משמעותית בשחרור ההורמון קורטיזול לאחר רכיבת אופניים.
כעבור מספר שנים, מחקר אחר בדק את השפעת תוספת פוספוטדיל סרין, קבוצה של תשעה גברים בריאים אך לא פעילים שלקחו הפוספוטדיל סרין או פלצבו, 400 או 800 מ"ג ליום במשך תקופה של 10 ימים ולאחר מכן ביצעו פעילות גופנית נמרצת. במקרה זה, מינון של 800 מ"ג הקהה הפוספוטדיל סרין שחרור קורטיזול מבלי להשפיע על שחרורו של הורמונים אנבולים (anabolic) והורמון גדילה, ואילו המנה 400 מ"ג הראה שום השפעה מהותית על ההורמון קורטיזול.
השלב הבא של הסיפור הגיע כעבור שש שנים, כאשר בדקו החוקרים את ההשפעות של תוספת פוספוטדיל סרין ארוכת טווח על ייצור קורטיזול, שלאחר האימון (אימון התנגדות מאומצת). כך גילו כי הפוספוטדיל סרין הפחית את שחרורו של הקורטיזון לאחר אימונים. כמו כן, נצפתה גם התברר כי הייתה ירידה ברמות כאבי שרירים שלאחר האימון.

הפוספוטדיל סרין כנוגד חמצון?

קבוצת מחקר בריטית בראשות מייק קינגסלי באוניברסיטת ווילס, בדקו רכיבים של חומרי תזונה (תוספי מזון) נוגדי חמצון על צמצום התגובות הדלקתיות, שלאחר האימון שרירים. כך נמצא כי לפוספוטדיל סרין השפעה המגבירה את הסיבולת השרירית.
טואול - בניית אתרים