דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

קו-אנזים Q10 והחניכיים

קו אנזים Q10 בשירות החניכיים

עובדה – 1 מתוך 11 אנשים מעל גיל 45 סובל מבעיות חניכיים קשות. ברוב המקרים המחלה אינה מטופלת ויכולה לגרום לאיבוד שיניים.

מרבית רופאי השיניים מפנים אנשים בעלי בעיות חניכיים לטיפול אצל מומחים לנושא, אשר בדרך נוקטים בטיפולים כירורגיים לשיפור המצב. עם זאת, ישנם רופאים השייכים לאיגוד רופאי השיניים ההוליסטים הדוגלים בטיפולים לריפוי החניכיים ללא התערבות כירורגית.

טיפול מסוג זה יורד לשורש הבעיה, הוא משמיד את הבקטריה הנמצאת בתוך כיסי החניכיים ובכך מקדם את תהליך הריפוי.
רופאי השיניים המטפלים בשיטה זו עושים שימוש במגוון רחב של תוספי מזון על מנת לעזור למטופליהם ובעיקר בתוסף המזון קו אנזים Q10. זהו תוסף מזון הידוע ביכולתו להעניק אנרגיה לשריר הלב, הוא ידוע גם כאנטי אוקדסידנט ומשמש קו אנזים חשוב ביותר בתהליכים כימיים רבים בגוף.

במהלך שנות ה- 70 חוקרים ביפן ובאירופה בחנו את הקשר בין קו אנזים Q10 לבין מחלות חניכיים. הם גילו שאצל אנשים הסובלים מבעיות חניכיים קיים מחסור בקו אנזים Q10. תוספת של קו אנזים Q10 לתזונה היומית של הנחקרים הייתה בעלת השפעה חיובית.

במחקר נוסף שנערך בקרב קבוצה של 18 מטופלים חלקם קיבלו פלצבו (תרופת דמה) וחלקם קיבלו 50 מ"ג של קו אנזים Q10. אצל כל שמונת המטופלים שקיבלו קו אנזים Q10 נראה שיפור ניכר במצב החניכיים שכלל הפחתה של הכאבים, הפחתה בדימום החניכיים, ירידה בנפיחות, הפחתה בחשיפת שורשי השיניים ושיפור במצב כיסי המוגלה. הנחקרים שקיבלו פלצבו (תרופת דמה) לא הראו כל שיפור במצב החניכיים.

החוקרים מצביעים על כך שתוצאות שהושגו בשיטת טיפול זו תוך שלושה שבועות, אורכים בדרך כלל  בטיפול רגיל, כחצי שנה.
נשיא איגוד רופאי השיניים רוברט סטפן מוושינגטון אומר שהוא מצא, כי קו אנזים Q10 עוזר להלחם בדלקות חניכיים. "כאשר מטופלים בעלי דלקת חניכיים צורכים קו אנזים Q10 ניכר שיפור ברקמות הנוגעות ושורשי השיניים פחות חשופים".
סטפן מסביר שאחת הבעיות העיקריות במצב של חניכיים מודלקים היא שהמערכת האנזימתית הטבעית לא פועלת כדרוש. קו אנזים Q10 מעניק לרופאים כלים לטיפול במצב זה, הוא מעניק אנרגיה לתאים ומשמש כזרז ליכולתם לייצר אנזימים, שמהווים אבן בניין לכל הפעילות הפיזיולוגית של הגוף.

הרופאים ההוליסטים מתבססים על בדיקות דם ומבחנים נוספים על מנת להתאים את תוספי המזון לכל אחד מהמטופלים, תוספי המזון כוללים מולטי ויטמינים, מינרלים, ויטמין C, ויטמין E, שום, ל-גלוטטיון ולעיתים גם גדילן מצוי.
שלבי הטיפול אצל רופאי השיניים כוללים: ראשית, ניקוי של כיסי החניכיים (מקום אליו מברשת השיניים והחוט הדנטלי אינם מגיעים), זהו האזור הקריטי מבחינת בריאות חניכיים, לאחר מכן מנקים את כיסי החניכיים ע"י שטיפות טבעיות המבוססות על צמחי מרפא.


מינון קו-אנזים Q10 למניעת מחלות חניכיים

איזו כמות של קו אנזים Q10 יש ליטול ביום על מנת להלחם במחלת החניכיים? רופאי השיניים ההוליסטים ממליצים בדרל כלל על 30-60 מ"ג ביום. על מנת לאפשר ספיגה מרבית יש לקחת את התוסף בליווי שומן כלשהו כמו חמאה. השינוי בתחושות אמור להיות מורגש כבר בתוך שבוע מתחילת השימוש ב- Q10.
 

היכן ניתן למצוא קו אנזים Q10?

במזונות כמו: תרד, ברוקולי, אגוזים, בשר ודגים.
 

באילו מצבים יתמוך קו אנזים Q10?

דלקת חניכיים.
אנגינה פקטוריס.
תמיכה בכימותרפיה.
אוטם שריר הלב.
סכרת.
לחץ דם גבוה.
טואול - בניית אתרים