דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

כליות ומערכת השתן, אבנים בכליות

אבנים בכליות (Kidney Stones) מרבית האבנים בכליות מורכבות ממלחי סידן (כ-80% בקירוב), מחומצת שתן (5%–8%) ומסטרוויט (Struvite) (10%–15%); גברים סובלים מתופעה זו פי שניים יותר בהשוואה לנשים.

דיאטה צמחונית מפחיתה את הסיכון לפתח אבנים בכליות. לכן, מומלץ להגדיל צריכה של סיבים תזונתיים, כלומרכליות ומערכת השתן, אבנים בכליות להרבות באכילת פירות וירקות ובמיוחד ירקות ירוקים וכמובן להקפיד על צריכת נוזלים מרובה. מצד שני, כדי מאוד לצמצם את אכילת הסוכרים הפשוטים, היות והם מגבירים את הפרשת הסידן, חלבונים שמקורם בעולם החי ומוצרי חלב. רצוי להימנע ממזונות העשירים באוקסלטים, ולהלן הם: שעועית, קקאו, קפה, תה, תרד, סלק, מלפפון, אשכוליות, כרוב, בוטנים, פלפל ובטטות. 
·         ויטמין E, טוקופרול: בחסר, בחולדות ואפרוחים – בתאי אבוביות הכליות, חלות תמורות התנוונות בעקבות החסר – מגיב למתן טוקופירול. יש לציין כי לרמות נמוכות של נוגדי חמצון מגבירות את היווצרותם של גבישים בשתן ואבני כליה. ויטמין E משפר את היכולת האנטיאוקסידנטית של הגוף ובכך מונע היווצרות של אבני כליה אוקסלטיות.
·         ויטמין C, חומצה אסקורבית – משתן במינון 1000 מ"ג ליום.


·         ויטמין C חומצי ימיס אבנים אלקליים (בסיסיים) - אבני יוריק אסיד, קלציום אסקורבית יכול להמיסם.


·         ויטמין B2, ריבופלאבין – סימני חסר קשים בהטלת שתן.


·         ויטמין B6, פירידוקסין – מונע הצטברות נוזלי בגוף, כיום מומלץ לתת לכל חולה הזקוק לדיאליזה. בעזרתו הצליחו לרפא אף היפראוקסלוריאה  ראשונית שהיא מחלה תורשתית שבלי טיפול כזה מסתיימת במוות. בנוסף עוזר הפירידוקסין כנגד בצקת בעיקר בידיים. ויטמין B6  יחד עם מגנזיום ממיסים את הקלציום אוקסלנט. ויטמין B6 בעל יכולת להפחית את ייצור סידן אוקסלט והפרשתו. כמו כן, נמצא שחוסר בויטמין B6, השכיח באנשים הסובלים מאבנים בכליות, מוביל לגידול והתרבות של אבני כליה כתוצאה מעלייה ברמות האוקסלטים בשתן.


·        מגנזיום - למגנזיום תפקיד מכריע במניעת היווצרות אבני כליה! המגנזיום מגביר את מסיסותו של הסידן אוקסלט וכך מצמצם את שקיעתו. תוספת חומצה ציטרית (חומצת לימון = Citric acid) למגנזיום (כלומר מגנזיום ציטראט) מפחיתה את שקיעת מלחי הסידן, באמצעות תרכובות מסיסות שהיא יוצרת בשתן. 


שתיית נוזלים ובעיקר מים נקיים: מגבירה את נפח השתן. לכן שתייה מרובה מדללת את החומרים שיוצרים אבני כליה וצימצום התהליך ליצירת אבנים בכליות. אנשים הסובלים מהיסטוריית אבני כליה צריכים להקפיד מאוד על שתייה מספקת.
יש לציין כי אנשים הנוטלים תוספי סידן (כמו למשל, למניעת אוסטאופורוזיס) מומלץ להקפיד על שימוש בסידןציטראט (סידן אורגני יעיל יותר לספיגה ואינו מעודד יצירת אבנים בכליות).
טואול - בניית אתרים