דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

חומצת שומן חיונית – אומגה-3

חומצות שומן אומגה 3 המסייעות במניעת מצבים בריאותיים רבים, כגון: מחלות לב וכלי דם, מצבי דלקת, רמות גבוהות של כולסטרול, יתר לחץ דם, תסמונת קדם ויסתית וכאבי מחזור, הריון והנקה, היפראקטיביות והפרעות קשב, מצבים נפשיים.


השפעות בריאותיות נוספות חומצת שומן חיונית – אומגה-3, לחומצות שומן אומגה 6 יש תכונות המקדמות התפתחות גידולים, שבחלקן מושרות דרך ייצור איקוזנואידים מסדרה 1 ו-2. אכילת שמן דגים הביאה לירידה בריכוזי חומצות לינולאית ואראכידונית ולעיכוב של ייצור איקוזנואידים מסדרות אלו.

 

גדילה והתפתחות של עוברים ויילודים:

בשליש האחרון של ההיריון חלים שינויים מהירים בהרכב החומצות השומניות במוח, בכבד וברשתית. כמות חומצות השומן מסוג אומגה 3 עולה ושל אומגה 6 יורדת. היחס בין DHA לחומצה אראכידונית ברשתית מוכפל בין השבוע ה- 24 להריון עד ללידה ואחר כך ממשיך לעלות.

בתינוקות שהוזנו מלאכותית במזון שהכיל כמות גדולה של חומצה לינולאית, חל ערעור משמעותי של האיזון בין אומגה 3 לבין אומגה 6 במוח.

DHA הינה חומצת השומן הדומיננטית במוח וברשתית.

DHA חיונית להתפתחות תקינה של הרטינה ושל המוח בעוברים ובתינוקות.

מחסור של DHA קשור עם הפרעות למידה, הפרעות קשב והתנהגות אלימה.

חלב אם מכיל את כל חומצות השומן מסוג אומגה 3. תכולת DHA בחלב אם היא 0.2%, תוך תלות בתזונה של האם. רזרבות DHA אצל האם מתדלדלות ועלולות להגיע לחסר בשליש האחרון של ההריון, מחסור זה הולך וגדל מלידה ללידה.

יש להדגיש שוב, גם מהיבט זה את חשיבות ההנקה.

תשומת לב מיוחדת צריכה להינתן לצריכה נאותה של אומגה 3 ע"י האם בתקופת ההריון וההנקה.

 

סרטן

 

לחומצות שומן אומגה 6 יש תכונות המקדמות התפתחות גידולים, שבחלקן מושרות דרך ייצור איקוזנואידים מסדרה 1 ו-2. אכילת שמן דגים הביאה לירידה בריכוזי חומצות לינולאית ואראכידונית ולעיכוב של ייצור איקוזנואידים מסדרות אלו.

מחקרים על בע"ח הוכיחו כי לאומגה 3 יש השפעה מדכאת על פרוליפרציה של תאי גידול ועל היווצרות מספר סוגי גידולים, בעיקר של השד והמעי.

במקרים של סרטן שד, נמצא כי אומגה 3 "מרעיבה" את הגידול ועשויה למנוע היווצרות של גרורות.

במחקר של MARFIT שנערך על כ- 350,000 איש בארה"ב נמצא, שהתמותה מסרטן הייתה נמוכה יותר ב- 33% בקבוצה בה יחס הצריכה אומגה 6/ אומגה 3 היה הגבוה ביותר בהשוואה לקבוצה בה יחס אומגה 6 / אומגה 3 היה נמוך יותר.

 

השפעות נוספות:

ארטריטיס: חומצות שומן אומגה 3 בחולי ארטריטיס הביאו לשיפור רב במצבם להפחתת כאבי מפרקים. רבים מהחולים הפסיקו שימוש בתכשירים נוגדי דלקת במהלך השינוי בתזונה.

 

מחלת קרוהן: חולי קרוהן טופלו באומגה 3 במשך שנה. ל60% מהם הייתה הקלה בסימני המחלה בהשוואה ל- 10% בלבד בקבוצת הביקורת.

 

סכיזופרניה: תוספת 10 גר' /יום של חומצות שומן אומגה 3 לחולי סכיזופרניה הביאה לשיפור בולט במצבם.

 

 

logo בניית אתרים