דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

טיפול בציקלוספורין בחולים בדלקת מכייבת עמידה של הכרכשת

טיפול בציקלוספורין בחולים בדלקת מכייבת עמידה של הכרכשת

מחלה דלקתית כרונית הפוגעת ברירית המעי הגס.  לעיתים נדירות ניתן למצוא מעורבות קלה בקצה הסופי של המעי הדק כתגובה למחלה במעי הגס. הדלקת יכולה לערב את כל המעי הגס או רק את חלקו. שימוש בטיפול אימונוסופרסיבי במחלות מעי דלקתיות נובע מכישלון הטיפול הקיים מחד גיסא ומהבנה עמוקה יותר של מהות התהליך הדלקתי, מאידך גיסא. סאלאזופירין, הנמצא בשימוש משנות הארבעים ונגזרותיו החדשות, אינם יעילים ברבע מהחולים הלוקים בדלקת מכייבת של הכרכשת (דמ"כ). קורטיקוסטרואידים, הנמצאים בשימוש משנות הארבעים אינם יעילים במחצית החולים בדלקת מכייבת סוערת ואינם יעילים במניעת התלקחות.

הזרועות השונות של התהליך הדלקתי מאפשרת מספר התערבויות תרופתיות כמו אנטימטאבוליטים-אזאתיופרין, 6 מרקפטופורין ומתוטרקסאט המעכבים יצירת חומצות גרעיניות בתאי דלקת וציקלוספורין, הממתן שיפעול וההתרבות השיבטית של תאי T ציטוטוקסיים. ציקלוספורין מעכב שיפעול תאי ה- T-HELPER ע"י אינטרליקין 2, בעוד שתפקוד תאי ה- T  SUPPERESSOR נשמר. הודות לחסימת יצירת גורמים המשפעלים תאי B בלימפוציטים מסוג T, ציקלוספורין מעכב גם יצירת נוגדנים.

טיפולים אימונוסופרסיביים נוסו לראשונה כבר בשנות השישים. בעבודות מבוקרות צויין, ש- 6 מרקפטופורין ואזאתיופרין יעילים במחלת קרוהן פעילה ובמניעת התלקחותה, בריפוי נצורים (פיסטולות) וגם ב-דמ"כ. מספר השפעות הלוואי נחשב סביר, אך זמן תגובה ממושך יחסית של 4-3 חודשים אינו נותן מענה לחולים הלוקים במחלה סוערת.

מאמרים נוספים בתחום מחלות בדרכי העיכול:

מחלות דרכי העיכול|קרון|קוליטיס אולצרוזה|כיב קיבה|תסמונת המעי הרגיש|אולקוס

אולקוס, peptic ulcer

מערכת העיכול מחלות דרכי טיפול ומניעה


טואול - בניית אתרים