דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

תזונת היהודים דוברי הלאדינו צאצאי מגורשי ספרד

תזונת היהודים דוברי הלאדינו צאצאי מגורשי ספרד, בשנת 1492 חל מפנה בהיסטוריה של החשובה בקהילות היהודים – קהילת היהודים בספרד. יהודים אשר לא ניאותו להתבצר גורשו מספרד. חמש שנים אחר כך אותו גורל נפל גם על יהודי פורטוגל ובכך בה הקץ על כאלף שנות נוכחות יהודים ב

בשנת 1492 חל מפנה בהיסטוריה של החשובה בקהילות היהודים – קהילת היהודים בספרד. יהודים אשר לא ניאותו להתבצר גורשו מספרד. חמש שנים אחר כך אותו גורל נפל גם על יהודי פורטוגל ובכך בה הקץ על כאלף שנות נוכחות יהודים בחצי האי האיברי. רובם של המגורשים התיישבו בארצות אגן הים התיכון וכוננו מרכזים יהודיים-ספרדיים חדשים. חלק גדול מהיהודים נקלטו באימפריה העותומאנית. השליט הסולטן ביי"זיד הציע מקלט למגורשים ואפשר להם לשמר את מנהגיהם ושפתם (הספרדית היהודית/לאדינו).


 היהודים הושפעו מהסביבה והשפיעו עליה, ביתן היתר, במאכלים ובשימוש בחומרי הגלם שהיו זמינים ומצויים בהישג יד במקום מושבם.המטבח המסורתי זכה למקום של כבוד בתרבות החומרית. התזונה הייתה ים תיכונית טיפוסית עם התוספת של הכשרות שבאותם ימים היו לה יתרונות תברואתיים ותזונתיים. בושלו עשרות מאכלים מסורתיים יום יומיים וחגיגיים, אכילת המאכלים המסורתיים במועדים הייתה לא פחות חשובה מקיום מצוות החג.. מדי ערב שבת הוגש דג כמנת פתיחה ובשבת בארוחת הבוקר שלאחר התפילה דברי מאפה בלווי ביצים קשות. לכל אירוע ולכל חג המזונות האופייניים. מאכלים אלה הוכנו בידי עקרות הבית. רוב התפריט הורכב מירקות ולעתים ירק יחיד שימש בסיס למתכונים רבים. מדי בוקר הוחלט על התבשיל בהתאם למצוי בעונה, בהתחשב במחיריהם. שימוש נרחב נעשה בקטניות במזון היום יומי. המשקאות האלכוהולים המועדפים היו עארק ויין ולהפגת הצמא נהגו לשתות לימונדה או מיצי פירות. האורחים התכבדו במגוון ריבות, קפה ופיצוחים. חומרי השימור היו המלח והסוכר, במלח שימרו דגים, בשר, גבינות קשות וירקות. בסוכר שימרו על פי רוב פירות. שימוש בתבלינים היה מינימאלי, אם בכלל, שימוש נרחב נעשה בצמחי תבלין ומרפא שגודלו לרוב בעציצים במרפסת או בחצר.

הלחם היה הבסיס האיתן של התפריט ופתגמים רבים אמרו סביב לכך כמשל לטוב: "אם ברצונך  שהשלום ישלוט בבית, השתדל שלחם לא יחסר בו" (תתפרנס בכבוד), "טוב כלחם הטוב.." (תכונות האופי), "לחם לא עולה על שולחננו (בגין מחסור) אבל קנינו צנוניות להגברת התיאבון" (כאשר סדרי העדיפות משתבשים) ועוד.

2all בניית אתרים