דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

חומצת אמינו ארגינין

חומצת אמינו ארגינין חיונית להגביר את הפרשת הורמון הגדילה. הורמון הגדילה חיוני לצמחיה והתפתחות השרירים. הארגינין חיונית לייצור המוגלובין, והורמונים - אינסולין וגלוקגון. הארגינין מעודדת את הלבלב להפריש אינסולין.

חומצת האמינו אל-ארגינין (
Arginine) הינה חומצת אמינו חיונית אשר גופנו אינו מסוגל לסנתז אותה בעצמו על כן דרושה לו הספקה חיצונית מחלבונים מלאים. הארגינין דרושה לגופנו למילוי פונקציות רבות. חשוב להבין כי ארגינין מוגדרת כחומצת אמינו חיונית, למרות שחלק מתאי גוף האדם מסוגלים לסנתז אותה בעצמם. אצל ילדים תהליך זה אינו מתרחש ועליהם לצרוך ארגינין בדרך המזון.ארגינין

נוסחה כימים של חומצת האמינו ארגינין: C6H15N4O2

הארגינין חיונית להגביר את הפרשת הורמון הגדילה. הורמון הגדילה חיוני לצמחיה והתפתחות השרירים. הארגינין חיונית לייצור המוגלובין, והורמונים - אינסולין וגלוקגון. הארגינין מעודדת את הלבלב להפריש אינסולין. לארגינין תפקיד חשוב בהגנה על הכבד (מעודדת הפרשת אמוניה) ובריפוי פצעים וכוויות.

הארגינין מקדמת לרכיב נייטריק-אוקסיד- Nitric Oxide (NO - גז צחוק, או תחמוצת החנקן אם תרצו), הנייטריק אוקסיד מרחיב את כלי הדם וכך מסייע להורית את לחץ הדם ולצמצם את הנטייה למחלות לב וכלי דם, אך דבר "חשוב יותר" בעיקר לגברים הוא שהרחבת כלי הדם גורמת לשיפור בזרימת הדם אל האיברים השונים וכמו כן גם לאיבר המין, כך מסייע למניעת אימפוטנציה (אין אונות) או לחילופין שיפור בכושר העמידה! כלומר שהארגינין מסייעת לתפקוד מיני טוב יותר לגברים, אך לא רק לגברים אלא גם לנשים!!! הארגינין משפרת את הרגישות ומובילה לתחושת אורגזמה חזקה יותר.

עקב פעילותה של הארגינין כמקדמת ומגבירה את ה- Nitric Oxide, ישנן הטבות משנה נוספות, כגון: שיפור בהספקת הדם והחמצן גם אל שריר הלב עצמו בדרך העורקים הקורונריים (כל הדם הכליליים אשר מספקים דם אל שריר הלב עצמו).

חשוב לציין, כי חומצת האמינו ארגינין אינה נספגת באופן יעיל, על כן זמינותה נמוכה באופן יחסי!!! מחקרים קליניים הראו שגוף האדם מנצל פחות מ- 50% את תכולת הארגינין שאנו צורכים. אך למרבה הצער יתרת הארגינין מופרשת החוצה. ארגינין שאנו צורכים בכדורים כתוסף מזון, הינו על פי רוב ארגינין הידרוכלוריד, חומצת האמינו בצורה הנ"ל אינה זמינה לגופינו באופן יעיל.

אל-ארגינין אלפא-קטו-גלוטראט - L-Arginine Alpha-Ketoglutarate

אל-ארגינין אלפא-קטו-גלוטראט או בקיצור: AAKG, הינה צורה יעילה מבחינה ביולוגית אשר לגופנו ישנה את היכולת לנצל באופן יעיל הרבה יותר! כך אנו יכולים לשפר את קליטת הארגינין ללא היכר.

אל-ארגינין אלפא-קטו-גלוטראט הינן למעשה שתי מולקולות אשר חוברו יחד (ביחס של שתי מולקולות חומצת האמינו אל-ארגינין ומולקולה אחת של חומצת האלפא-קטו-גלוטרארט). כך ישנו ניצול של מסלול אנזימטי אחר מזה של הארגינין בצורתה הפשוטה – אל-ארגינין הידרוכלוריד. הדבר מאפשר לנו לנצל ולספוג כ- 90% מה- אל-ארגינין אלפא-קטו-גלוטראט שאנו צורכים כתוסף מזון.

חשוב לציין, כי הכפלת קליטת הארגינין בגופנו ע"י מולקולת האלפא-קטו-גלוטראט, אנו מגבירים את זרימת הדם בכ- 200% עד 300% יותר בהשוואה לחומצת האמינו הארגינין הרגילה אשר ניתנת באופן אוראלי. מה גם, הוכח שאפילו כשהשווה את אל-ארגינין אלפא-קטו-גלוטראט באופן אוראלי בהשוואה לארגינין פשוטה במתן IV (בדרך הוריד), נצפה יעילות מוגברת לטובת ה- אל-ארגינין אלפא-קטו-גלוטראט.

למתן אל-ארגינין אלפא-קטו-גלוטראט במינון של 6 גרם פעמיים ביום, חשפו את הייתרונות הבאים, לפי מחקרים קליניים:

·         מגבירה את הדחף המיני (ליבידו)

·         משפרת את ביצועי סיבולת ספורטיבית ומינית

·         מגבירה את הפרשת הורמון הגדילה (HGH)

·         מורידה את לחץ הדם

·         מגדילה מסת שריר כחושה (Lean Mass)

·         שומרת על תפקודה התקין של מערכת חיסון

·         עוזרת לרפא ולתקן רקמות רכות

·         משפרת את זרימת הדם לאיברים השונים בגוף

 

אנטי-אייג'ינג – דחיית תהליכי זקנה וחומצת האמינו ארגינין

 

כידועה עם תהליך הזקנה בגיל רמת הפרשת הורמון הגדילה מבלוטת ההיפופיזה (יותרת המוח) הולכת ודועכת, על כן השימוש בתוסף המזון ארגינין עשויה לתת תשובה הולמת למצב הנ"ל.

ישנם למעלה מ- 20 מחקרים קליניים אשר בוצעו על הורמון הגדילה האנושי והוכיחו את היתרונות הבאים:

·         חיזוק ותמיכה במערכת החיסונית כנגד פתוגנים מחוללי מחלות (וירוסים, בקטריות ופרזיטים).

·         שינה טובה ויעילה יותר עקב קידום לשינה עמוקה יותר.

·         ירידה באחוזי השומן הגוף ובצלוליטיס.

·         שיפור בתפקוד המיני ובתאווה המינית.

·         ירידה בעומק הקמטים, עקב חיזוק ויצירה מוגברת של קולגן ואלסטין.

·         שיפור המרקם העור ובמראהו.

·         עלייה במסת השרירים.

·         שיפור ברמות האנרגיה ובויטליות.

·         ירידה ברמות הכולסטרול בדם.

·         עלייה בצפיפות העצמות וכך מניעת אוסטיאופורוזיס.

 

צורה מיקרונית (Micronized) של חומצות אמינו

 

צורה מיקרונית (Micronized) של חומצות אמינו דרושה לשיפור בספיגתם היות וחומצות אמינו נספגות באופן נמוך. כלומר שמולקולות קטנות של חומצות אמינו נספגות באופן יעיל יותר בהשוואה למולקולות גדולות – לא מקרוניות.

צורה מיקרונית (Micronized) של חומצות אמינו הינם קטנות פי- 100 יותר בהשוואה ליצור נורמאלי.

 

מקורות במזון לארגינין

 

חרובים, שוקולד, קוקוס, מוצרי חלב, ג'לטין, בשר, שיבולת שועל, בוטנים, סויה, אגוזים, נבט חיטה.
אסור לקחת תוסף מזון של חומצת האמינו אל-ארגינין במצב של יתר לחץ דם (רק בפיקוח רפואי), בהתקפה ויראלית של הרפס (עשויה להחריף את המחלה) ובסכיזופרניה.

logo בניית אתרים