דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

תסמונת התשישות הכרונית CFS - Chronic Fatigue Syndrome – ד"ר קובי עזרא


תסמונת התשישות הכרונית CFS - Chronic Fatigue Syndrome – ד

מחלה המקיפה קשה נרחבת של סימפטומים כגון תשישות – המגבילה לפחות ב- 50% את תפקוד החולה ונמשכת לפחות ששה חודשים, חום מתון, שינה בלתי סדירה, חוסר ריכוז, כאבי מפרקים ללא אדמומיות או דלקת, כאבי שרירים, כאבי גרון, כאבי ראש לא ממוקדים. כשל חיסוני, דופק לא סדיר וסימפטומים רבים אחרים.


הערכה האחרונה של ה
C.D.C האמריקאי (9.6.95) היא שיש כ- 200 חולי C.F.S בין כל 100 אלף איש. (בין 5,000 ל- 10,000 בישראל).


מקור המחלה אינו ידוע אך היות והיא מתפרצת לעיתים קרובות לאחר זיהום ויראלי (שפעת E.B.V מונונוקליאוזיס), הדעה הרווחת היא כי המחלה הינה תסמונת פוסט ויראלית של המערכת החיסונית.

דעה נוספת היא כי במחלה מעורב וירוס בלתי ידוע או זיהום פטרייתי (קנדידה אלביקנס). את המחלה ניתן לאבחן דרך בדיקות שונות אך האבחנה הינה מסובכת ודורשת בדיקות רבות.

שמות נוספים למחלה הינם "שפעת היאפים" או M.E אין טיפול ידוע לריפוי המחלה. מנוחה רבה, תזונה נכונה ותוספת ויטמינים ומינראלים, יכולות לשפר את מצב החולה ותפקודו.

מולטי ויטמין

מולטי ויטמין מינראל המכיל נוגדי חמצון, קומפלקס ויטמיני B, צמחי מרפא וויטמינים שונים. במולטי ויטמין זה משתמשים חולי C.F.S רבים בהצלחה בלתי מבוטלת, המוצר מסוגל לחזק את החולה ולהעלות את יכולת המערכת החיסונית ויצור האנרגיה.

CO-Q-10

הקו-אנזים Q10 מגן על המיטוכונדריה בפני נזקי חמצון ומעלה את יכולתה ליצר אנרגיה. מגן על שריר הלב.

ל- גלוטמין

גלוטמין נחשב "הדלק של המוח" חומר זה הופך במוח לחומצה גלוטמית המגבירה את יכולת החשיבה והריכוז ומונע הצטברות פסולת. נמצא בשימוש נרחב אצל חולי C.F.S, הוא יכול להעלות את יכולת הריכוז ולחזר את מערכת העיכול של החולים.

פולי אסקורבט אסטר - C

ויטמין C בהרכב ייחודי (יעיל במערכת החיסונית פי 4 מוויטמין C רגיל), מעלה את יכולת ההגנה של המערכת החיסונית ומפחית את נטית החולה ללקות במחלות זיהומיות אחרות. כמו כן מגדיל את יכולת העמידה במצבי לחץ דרך פעילותו בבלוטת האדרנל.

חומצות אמינו מסועפות שרשרת BCAA:

טריפפטיד המכיל 3 חומצות אמינו בעלות שרשרת מפוצלת שע"פ מחקרים רבים לחולי C.F.S חסרות חומצות אמינו אלו הדבר הגורם: ליחס טריפטופאן BCAA נמוך, דבר הגורם לתחושת תשישות. הפיכה מוגזמת של ATP ל- AMP ומחסור באנרגיה עקב כך. חוסר אנרגיה תוך שרירית. פעילות קטבולית (הגורמת לפירוק מסת השריר).

טואול - בניית אתרים