דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

קריאטין סטרואידים וניוון שרירים

תוסף המזון קריאטין מונוהידראט משפר את הכוח הפיזי של השרירים, כל כן, ספורטאי כוח משתמשים בו, בעיקר ספורטאי הכוח, כגון: מרימי משקולות, מפתחי גוף ועוד...

השיפור הכוח השריר נובע כתוצאה משיפור בזמינות האנרגיה המיידית. הקריאטין מונוהידראט, פועל ע"י השלמת האנרגיה שנוצלה מאדנוזין טרי פוספאט (ATP) ע"י נירמול מולקולת אנרגיה זאת, גופנו פשוט שובר את הקשר זרחני, כך מ- ATP נוצר אדנוזין מונו פוספאט (ADP). תוספת קריאטין משפרת את זמינות חזרת האנרגיה למלאה, כלומר מ- ADP ל- ATP.

דושן ניוון שרירים ותוסף המזון קריאטין

אם כן, אז מה הקשר בין מחלת דושן ניוון שרירים, לתוסף המזון קריאטין, וספורטאים?

לפי הבנה זאת מעולם הספורטאים והשרירים, נוצל התוסף קריאטין לטיפול במחלות ניוון שרירים – דושן.

מחקרים הראו כי בהשפעתו של הקריאטין (יחד עם חומצת האמינו גלוטמין) לשפר את כוח עמידות השרירים בחולי דושן ניוון שרירים.

אך עלייה וקוץ בה, חולי ניוון שרירים דושן, בייקר ואחרים, אשר נוטלים מינונים גבוהים של סטרואידים ממשפחת הקורטיזונים, (כגון: פרדניזון, הידרוקורטיזון, וכו'), בעיקר כאשר מדובר במינונים גבוהים ביחס למשקל הגוף שלהם, עשויים להיתקל בבעיות. בעיות אילו נובעות כתוצאה מתופעות הלוואי של התרופות הסטרואידליות, - יתר לחץ דם, צבירת נוזלים – בצקות, שתי תופעות לוואי אילו שכיחות אצל אנשים המטופלים בקורטיזון.

אם כן, אז מה הבעיה? אוקיי אז כידועה לנו השימוש התוסף התזונה קריאטין מונוהידראט תופעת לוואי קלה, דרך מנגנון פעילותו הינה באופן אוסמולארית, הוא פשוט ניקלט ע"י תאי השרירים ויחד עימו הוא מושך נוזלים ומינרלים. באופן הנ"ל גם הקריאטין מונוהידראט עשוי להחריף את תופעות הלוואי של הקורטיזון. הדבר עשוי לגרום למעמסה יתרה על פעילות הלב והכליות, עד כדי נזקים ורקמות אילו.

קריאטין מהדור החדש! מלחים של קריאטין, קריאטין אסתר, מלחי קריאטין הינם הדור החדש, התחום תוספי המזון, אכן לא כולם מכירים אותם... אך יעילותם גבוהה יותר מאביהם השייך לדור הישן – קריאטין מונוהידראט. בנוסף מלחי הקריאטין הינם דלים יותר ב"תופעות הלוואי" שלהם.

בעת נטילת מלחי קריאטין (מולקולת קריאטין הקשורה למלחים / מינרלים, כגון: אשלגן, או הקשורה לחומצת אמינו) אנו זקוקים למינון נמוך יותר של קריאטין בשל זמינותו הביולוגית הגבוהה יותר בהשוואה לקריאטין מונוהידראט, על כן, תופעות לוואי גסטרואינטסטינליות כמעט ואינן קיימות. מה גם, שמלחי הקריאטין אינם יוצרים צבירת נוזלים מרובה, בהשוואה ל-קריאטין מונוהידראט.

חשוב לציין, כי מטופלים בתרופות סטרואידים ממשפחת הקורטיזון, צריכים להגביל את צריכת הנתרן שלהם, בכדי שלא ליצור צבירת נוזלים יתרה. עקב כך תופעות לוואי, כגון: עלייה במשקל הגוף, פני ירח, יתר לחץ דם, ובהמשך פגיעה ברקמות הכליות ובשריר הלב (כתוצאה מיל"ד). בנוסף עליהם לצמצם את צריכת הסוכרים שלהם והפחמימות למינימום החיוני לתפקוד אופטימאלי, בכדי שלו לגרום למצב של היפר-גליקמיה, ועד להתפתחות סוכרת.

logo בניית אתרים