דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

ספורט, מערכת ה – insulin-like growth factors וסרטןספורט, מערכת ה – insulin-like growth factors וסרטן, פעילות גופנית נמוכה ורקמת שומן גדולה יותר מעלים סיכון להתפתחות סוגי סרטן מסוימים כמו סרטן שד וסרטן המעי הגס. המנגנונים שאחראים לקשר הזה, כוללים עליה של רמות גורמי גדילה (IGE-I), הורמונים אנבולים (אינסולי

 

נתונים ממחקרים אפידמיולוגים מצביעים על כך שסגנון החיים המודרני בארצות מתועשות שכולל צריכה קלורית גבוהה, צריכת חלבון גבוהה, פעילות גופנית נמוכה ורקמת שומן גדולה יותר מעלים סיכון להתפתחות סוגי סרטן מסוימים כמו סרטן שד וסרטן המעי הגס. המנגנונים שאחראים לקשר הזה, כוללים עליה של רמות גורמי גדילה (IGE-I), הורמונים אנבולים (אינסולין) וציטוקינים דלקתיים וירידה ברמות SHBG=SEX HORMONE-BINDING GLOBULIN  (ולכן זמינות גבוהה יותר של הורמוני המין), אם כן, גורמים שישפיעו על המנגנונים הללו יפחיתו או יעלו את הסיכון לסרטן.

 

מערכת ה – IGF הכוללת ליגנדים (IGF-I, IGF-II), רצפטורים וחלבוני קישור (IGFBP=IGF BINDING PROTEINS) ממלאת תפקיד חשוב בגדילה ובהתפתחות נורמאלית ביונקים. רוב הפעילות הביולוגית של IGFS מתווכת באמצעות (IGF-IR) – INSULIN LIKE GROWTH FACTOR I RECEPTOR, רצפטור ממברנלי בעל פעילות טירוזין קינאז הדומה במבנה לרצפטור לאינסולין. IGF-IR מתבטא ברוב הרקמות, בהן הוא ממלא תפקיד מרכזי במחזור התא. לרוב מופיעות רמות ביטוי גבוהות של IGF-IR במצב העוברי, המאופיין בחלוקה תאית רבה, אולם רמות אלו יורדות לאחר הלידה ומגיעות לרמות נמוכות ביותר בתאים בוגרים שעברו התמיינות. בזמן התפתחות גידול סרטני רמות הרצפטור עולות.

 

תחילה הוערך שספורט מונע עודף משקל ולכן בעקיפין מקטין סיכון לסרטן. אבל השפעת פעילות על הקטנת הסיכון לפתח סרטן בכל טווח של BMI כך שהמנגנון הוא אחר.

logo בניית אתרים