דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

חלבון מי גבינה

חלבון מי גבינה חלבון בעל ערך ביולוגי גבוהה

חלבון מי גבינה חלבון בעל ערך ביולוגי גבוהה, כולנו זקוקים לחלבון בכדי לחיות, אך ישנם כאלו הזקוקים לו יותר מאחרים. בשלבים שונים בחיים ובסגנון חיים שונה, משתנה גם הדרישה לחלבונים, כגון: אצל ספורטאים, בגיל הצמיחה, במצבי חולי שונים, כדוגמת כוויות, פציעות וקריע

כולנו זקוקים לחלבון בכדי לחיות, אך ישנם כאלו הזקוקים לו יותר מאחרים. בשלבים שונים בחיים ובסגנון חיים שונה, משתנה גם הדרישה לחלבונים, כגון: אצל ספורטאים, בגיל הצמיחה, במצבי חולי שונים, כדוגמת כוויות, פציעות וקריעות רקמת שרירים ועוד...

 

אבקות חלבון מי גבינה הינו מקור החלבון הטבעי הטוב ביותר הידוע כיום. חלבון זה הינו בעל זמינות ביולוגית גבוהה יותר מחלבון המופק מביצים, סויה, חלב, בשר וקזאין. מקור חלבון זה הינו טבעי לחלוטין, איכותי ובעל ערך קלורי ורמת שומן נמוכים. לרכישת חלבון מי גבינה.

 

חלבון מי גבינה באוכלוסייה

· חלבונים וילדים : ילדים, עקב גדילתם המהירה, זקוקים לכמות גבוהה יחסית של חלבון. החלבון בהיותו אבן הבניין העיקרית בפיתוח ויצור של רקמות, שרירים ואף המוח, חיוני לגדילה תקינה. יש חשיבות הן לכמות החלבון והן לאיכותו.

 

· חלבונים חולים ופצועים: חולים אשר חוו טראומה עקב ניתוח או פציעה, או סובלים ממחלות אשר גורמות לחוסר איזון מטאבולי, יכולים להפיק תועלת רבה מתוספת של חלבון. חלבון איכותי משויך ישירות ליכולת שיקום ותיקון נזקים ברקמות ובעיקר בשרירים.

· חלבון מי גבינה, מבוגרים וקשישים : למרות שדרישת הגוף לחלבון אינה משתנה לאחר גיל 65, נוטים אנשים לאחר גיל זה להפחית בצורה משמעותית את כמות המזון שאותו הם צורכים. כתוצאה מכך יורדת רמת החלבון במזונם בצורה ניכרת, תופעה זו הינה מסוכנת משום שחלבון איכותי חשוב לתחזוקת רקמות, תפקוד מערכת החיסון, תפקוד אופטימאלי של הגוף ומטבוליזם תקין.

· חלבונים וספורטאים, וספורטאי סוף השבוע: אנשים אשר מאמצים את שריריהם, אם כמקצוע או כתחביב, חייבים לדאוג להשלמה של חלבון איכותי. חלבון נחוץ לשיקום רקמות השריר, לבניה ופיתוח של שרירים חדשים ומניעה של פירוק מסת שריר בעקבות מאמץ. ככל שהמאמץ גבוה יותר, כך גבוהה הדרישה לחלבון.

· החלבון - הפחתה ושמירת משקל . חשוב ביותר, אנשים הרוצים להפחית ממשקלם מפחיתים את כמות המזון אותו הם צורכים וכתוצאה מכך, גם את כמות החלבון במזונם. תופעה זו יכולה לגרום להפחתת מסת השרירים ולמחסור בחלבון אשר יגרום בתורו לתופעות בריאותיות שליליות. הוספת חלבון תאפשר הורדה במשקל, שמירה על עוצמת השרירים ובריאות תקינה.

· אבקות חלבון - סינון דק וחילופי יונים : תהליך המתרחש בטמפרטורה נמוכה ובו בצורה בררנית, מופרד החלבון האיכותי והזמין מן השומן והלקטוז הנמצאים במי הגבינה.

· הידרוליזציה וחלבון מי גבינה : בתהליך זה, מי הגבינה מעוכלים למחצה ע"י אנזימים ליצירת שרשראות קצרות וקלות לעיכול של חומצות אמינו. התהליך מוסיף לחלבון מי הגבינה זמינות ספיגה גבוהה יותר ומשפר את יכולת הגוף לקלוט את החלבון ביעילות.

· אל-גלוטמין : גלוטמין הינה החומצה האמינית הנפוצה ביותר בגוף. לגלוטמין תפקיד מרכזי בתהליכים מטבולים, שמירה על שרירים, סינתזה של חומצות הגרעין, חלוקת התאים וגדילתם ומכאן חשיבותה באיחוי פצעים ושיקום רקמות. מחקרים מצביעים על יכולת במניעת פירוק שרירים ורקמות ע"י אספקת חנקן במתן תוספת של ל- גלוטמין. החומצה האמינית ל- גלוטמין מהווה דלק מוחי (המוח משתמש בל-גלוטמין לאנרגיה ולסילוק חומרים רעילים) והינה גורם עיקרי בצמיחת תאים של רירים המעיים.

· חומצות אמינו בעלות שרשרת מפוצלת ( BCAA ) : חומצות אלו ובעיקר איזולאוצין, לאוצין וואלין, הינן חומצות אמינו חיוניות, חשיבותן רבה בהיותן המרכיב העיקרי (כ-40%) בבניית מסת השריר. תכונה זו הופכת אותן לחיוניות לשריר תחת מאמץ. בנוסף מהוות חומצות אלו דלק חיוני לתפקוד השריר. חשיבות חומצות בעלות שרשרת מפוצלת אינה מוגבלת רק לספורטאים, אלא גם לאנשים אחרי טראומה, ניתוח, בעת זיהומים, או מחלה.

 

חלבון מי גבינה צריך להתאים לקריטריונים הבאים

 

· חלבון בעל ערך ביולוגי גבוה מאוד BIOLOGICAL VALUE.

· חלבון - בעל יחס יעילות חלבוני ( PER ) PROTEIN EFFICIENCY RATIO .

· חלבון על פי דרישות ארגון הבריאות העולמי ומשרד החקלאות האמריקאי לחומצות אמינו.

· חלבון בעל פרופיל מלא של 100% חומצות האמינו החיוניות.

· אופן הכנת החלבון בטמפרטורה נמוכה, ללא התערבות כימיקאלית.

· על החלבון להיות עשוי מחלב פרות או כבשים שלא טופלו בהורמון גדילה.

· לחלבון מי גיבנה איכותי לא יכיל לקטוז (סוכר החלב) או כמות נמוכה ביותר של לקטוז.

· על החלבון שלא להכיל כולסטרול, סוכר, מלח, עמילן או חומרי טעם מלאכותיים.

· החלבון צריכך להיות בעל תכולת שומן וקלוריות נמוכה.

· על החלבון להיות קל לערבוב, בעל מרקם חלק וטעים.
 
יש לציין, כי חלבון מי גבינה הינו חלבון בעל ערך ביולוגי גבוהה ביותר מבין החלבונים ואחריו הבאים בתור הם חלבון הביצה, חלבון החלב (חלבון קזאין), חלבון סויה וכו'...
תוסף המזון היעיל ביותר כאמור לצרוך לאחר ולפני האימון הינו חלבון מי גבינה, אך כאן רק מתחיל הסיפור שלנו. על חלבון מי גבינה בכדי להיות יעיל יותר מבחינת ספיגה מהירה וניצולת ע"י הגוף, על החלבון השלם - החלבון המלא, לעבור עוד בהליכים שונים, כגון: חלבון מי גבינה איזולאט (חלבון מי גבינה מבודד) כלומר שמנקים את חלבון מי הגבינה מרכיבים שונים, למשל סוכר החלב, הפחמימות, והשומנים, כך למעשה אנו מקבלים חלבון מי גבינה נקי מחומרים שאני לא מעוניינים בהם! ישנו שלב נוסף, שבו מעבירים את חלבון מי הגבינה תהליך נוסף הנקרא: הידרוליזה, כך ניתן לקרוא לחלבון: חלבון מי גבינה הידרוליזאטי, כלומר שחלבון מי הגבינה עבר תהליך של פירוק חלקי של החלבון לפפטידים שאילו הן שרשראות קצרות יותר של חומצות אמינו (על פי רוב מפרקים את החלבון לדי-פפטידים ולטרי-פפטידי).
 
למידע נוסף אודות תוספי מזון לספורטאים: אבקות חלבון עלייה במשקל קריאטין חומצות אמינו דיאטה פרו הורמונים
טואול - בניית אתרים