דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

הרזייה וחיטוב הגוף, דיאטות ותה ירוק

תה ירוק או התה השחור הינם למעשה צמח הקמליה סיננזיס (camellia sinensis) אשר שימש ומשמש במשך מאות בשנים במדינות אסיה. התה הירוק (המופק מעלים טריים) מכיל תכולה גבוהה של פוליפנולים:כמו: egcg שהינו פלבונול (flavonol).

לעומת התה בירוק התה השחור מכיל רק כ- 3-10 אחוזים פוליפנולים בעוד שבתה הירוק יש כ- 30-40 אחוזים.

מחקר יפני שפורסם ע"י חוקרים העלה כי אדם ממוצע ששתה כחמש כוסות תה ירוק ביום, שורף כ- 70 עד 80 קלוריות נוספות ביום, זאת ע"י ההשפעה הטרמוגנית (thermogenesis) או בעברית פשוטה עלייה בתהליך יצירת החום באורגניזם. השפעתו הטרמוגנית הינה כתוצאה מהשפעת הקפאין וה-egcg (epigallocatechin gallate)המצויים בתה הירוק.

המנגנון ה"שורף" קלוריות שבתה הירוק טמון כנראה ביכולתו של ה- egcg להגביר את התגובה הטרוגנית (יצירת חום) בגופנו, זאת ע"י אנזימים המשפיעים על תהליך המטבולים (חילוף חומרים). חשוב לציין, כי אין הדבר אומר שלאחר שתיית תה ירוק יהיה לך חם יותר.

מין האמור אנו יכולים להבין כי ה- egcg יכול להגביר את שריפת האנרגיה שלנו במהלך היממה, בעבור כל הפעילויות, כגון: עיכול המזון, פעילות נורמטיבית של מערכת העצבים וכו''... במדעי הרפואה והתזונה ידועים לנו רכיבי מזון נוספים בעלי פעילות טרמוגנית, כגון: קפאין (המצוי בקפה, תה, קקאו, ומשקאות קלים), קפסאיצין (capsaicin) אלקלואידים המצויים בפלפלים חריפים, יכולים להגביר את קצב שריפת הקלוריות, אך ל- egcg השפעה חזקה יותר.

תה ירוק מגביר את המטבוליזם ומזרז ירידה במשקל. ה- egcg המצוי בתה הירוק משפר את חילוף החומרים, ע"י עלייה בהוצאה האנרגטית וכך מסייע לירידה במשקל. לפי מחקר נמצא כי תמצית תה ירוק (השווה לכוס תה ירוק אחת) העלתה את ההוצאה האנרגטית (הפעילות המטבולית) בכ- 4%.


היתרונות הבריאותיים של התה הירוק

תה ירוק מסייע להפחתת מקרים של המעי הגס, שלפוחית השתן, הלבלב הוושט, פי הטבעת וסרטן הקיבה של עד 60%. תה ירוק מסייע להפחתת מקרים של המעי הגס, שלפוחית השתן, הלבלב ואת הוושט, פי הטבעת וסרטן הקיבה עד 60%. epigallocatechin gallate חמצון של התה הירוק הוא יעיל מאוד בלחימה אלו צורות של סרטן. חמצון epigallocatechin gallate של תה ירוק הוא יעיל מאוד בלחימה אלו צורות של סרטן.

תה ירוק מסייע להורדת רמות הכולסטרול הרע (ldl) ולהגדיל את היחס בין הכולסטרול הטוב (hdl). תה ירוק מסייע להפחתת רמות הכולסטרול הרע (ldl) ולהגדיל את היחס בין הכולסטרול הטוב (hdl).

תה ירוק מסייע לעצור את התפתחות קרישי דם, אשר יוביל שבץ והתקפי לב. תה ירוק מסייע לעצור את התפתחות קרישי דם, אשר יוביל שבץ והתקפי לב.

תה ירוק מסייע להפחתת לחץ דם גבוה. תה ירוק מסייע בהפחתת לחץ דם גבוה.

תה ירוק מסייע רמות סוכר נמוכות בדם ומונעת סוכרת סוג 2. תה ירוק מסייע נמוך הסוכר בדם ומניעת סוכרת מסוג 2.

תה ירוק מסייעת להגן על הכבד מפני רעלים. תה ירוק מסייע להגן על הכבד מפני רעלים.

תה ירוק מסייע לקדם את בריאות הפה על ידי השמדת חיידקים לוח טפסים. תה ירוק מסייע לקדם את בריאות הפה על ידי השמדת חיידקים טפסים לוח.

תה ירוק מסייע משמיד רדיקלים חופשיים. תה ירוק מסייע להשמיד רדיקלים חופשיים.

תה ירוק מסייעת לחיזוק המערכת החיסונית. תה ירוק מסייע לחיזוק המערכת החיסונית.

תה ירוק הוא בעל תכונות אנטיבקטריאליות ונגיפים. תה ירוק הוא בעל תכונות אנטיבקטריאליות ונגיפים.

תה ירוק מסייעת לשמור על איזון בריא נוזל אשר מסייע להקל על מתח ועייפות. תה ירוק מסייעת לשמור על איזון בריא הנוזל, אשר מסייע להקל על מתח ועייפות.

תה ירוק מסייע לגרות את חילוף החומרים שלכם, אשר מסייעת לירידה במשקל. תה ירוק מסייע להמריץ את חילוף החומרים שלכם, אשר מסייעת לירידה במשקל.

תופעות לוואי ותה ירוק

לתה הירוק יש מספר תופעות לוואי, אך רובם מגיעים מהקפאין. תה ירוק מכיל כ - 30 מ"ג הקפאין. אנשים רגישים לקפאין צריכים להיזהר בעת צריכת תה ירוק.

יותר מ 6 כוסות של תה ירוק מדי יום יכול לגרום נדודי שינה (אינסומניה), דופק לב בלתי סדיר, שלשולים, הקאות, סחרחורות, כאבי ראש, איבוד תיאבון.

לאנשים הסובלים ממצבים ומחלות לב, חרדות, התקפי פאניקה, מחלת כליות ובטן רגישה יש הזהיר על בליעת תמצית תה ירוק.

עבור אנשים שרוצים את היתרונות של תה ירוק, אבל לא אוהב את הטעם, תוספי תה ירוק זמינים. תזונה ותוספי באים בדרך כלל 500 מ"ג כמוסות שאותם יש לקחת שתיים עד שלוש פעמים ביום.


ולסיכום:

תה ירוק הוא בעל תכונות רבות, התה יכול לעזור לשפר את איכות החיים של רוב האנשים. מלבד הלחימה סרטן רגיל, מגן של הכבד, המשחתת של נכסים רדיקלים חופשיים.


יעקב עזרא, מומחה לרפואה נטורופתית ולתזונת ספורטאים, הינו דמות ידועה בתחום הספורט בכלל ופיתוח-הגוף והכושר בפרט, מרצה בתחום הרפואה ומשלב את הסבריו אודות התזונה, רפואת הצמחים, הספורט וכ'ו.

מרצה בתחומים הבאים: פתולוגיה כללית, תזונה רפואית, פרמקולוגיה ועוד. לפרטים בנייד: 052-8567140

מאמרים נוסיפ אודות השפעותיו של התה הירוק:
תה ירוק - Green Tea
תה ירוק  ואיבוד שומן
הרזיה וחיטוב הגוף עם תה ירוק
דיאטות ותה ירוק
תה ירוק והיבטים בריאותיים
תה ירוק ובריאות הגוף
קריאטין, ויטמין D, תה ירוק וניוון שרירים
טואול - בניית אתרים