דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

אנזימי עיכול

גוף האדם מיצר 22 סוגים של אנזימים,  המסוגלים לעכל חלבונים, פחמימות ושומנים. העיכול מתבצע בשלבים: תחילת התהליך בפה, המשכו בקיבה וסופו במעי  הדק. בכל שלב משתתפים אנזימים שונים לפרוק רכיבי מזון אחרים, תהליך  זה מווסת על ידי חומציות.


מגוון אנזימי עיכול צמחים המסייעים לטיפול בבעיות  עיכול שונות אלרגיות למזון ואי – סבילות ללקטוז ולגלוטן. אנזימי עיכל מלאים תפקידים חיוניים בכל תהליכי הפרוק ועיבוד המזון המתרחשים בגוף האדם. חשיבותם של אנזימים אילה נובעת מיכולתם להקל על ספקת הרכיבים רבות נובעות מעיכול  לקוי. עיכול תקים, מבטא ספגה אופטימאלית  של רכיבי המזון וניצולם היעילה, הוא ערובה לבריאות תקינה.

מהם אנזימים? אנזימים הם חלבונים אשר קיימים כמעט בכל מערכות גופנו ומזרזים פעולות כימיות ביולוגיות שונות, ובמילים אחרות- הם מאפשרים למערכות בגוף לבצע את עבודתן במהירות וביעילות גבוהות יותר. ללא נוכחות אנזימטית תהליכים מסוימים בגוף לא יוכלו להתקיים.

אינזימי עיכול אחראים לפירוק המזון לספיגתו, לאנשים הסובלים מקשיי עיכול, אלרגיות למזון, זיהומים ויראליים, מחלות לבלב ופגיעות ספורט. מומלץ גם לקשישים ולסובלים מתת-ספיגה.

לכל חלק במערכת חומציות שונה מאפשרת פעילות של אנזימים מסוימים ומעכבת את פעילותם של אחרים. פעילות זו מתבצעת הן על ידי אנזימים המיוצרים  בגוף והן  על ידי אנזימים תזונתיים (אלה המתקבלים מהמזון או באמצעות תוסף תזונה). מטרת התהליך לפרק את המזון לרכיבים בודדים אשר יספגו לתוך מחזור הדם.לתקינותו של תהליך זה חשיבות מכרעת לתפקודו של מערכות הגוף – ולא רק לתקנות מערכת העיכול.

הלבב, ממוקמת מאחורי הקיבה. אחראי ליצור מספר גדול  של אנזימי עיכול, כמו הליפאזות,  העמילאזות והפרוטזות ייצור אנזימים אלה תלוי במספר רב של גורמים  תזונתיים בעקר בוויטמין B6.

* הליפאזות -  אחראיות לפרוק שומן יחד עם מיץ המרה. חוסר בליפאזות גורם לעיכול לקוי של שומן וויטמינים המסיסים בשמן.

* עמילאזות – אנזימים המפרקים סוכר פשוט.

* פרוטזות – אנזימים המפרקים חלבון לחומצות אמינו שונות. חוסר באנזימים אלה גורם לחדירת מולקולות חלבון מורכבות לדם,  הנתפסות על ידי מערכת החיסון  כגופים זרים ומעוררות  יצור  נוגדנים. הפרוטזות אחראיות גם על ניקוי המעיים מטפילים, מתולעים, מחיידקים פתולוגים. לכן חוסר בפרוטאזות  יגרום גם לאילוח (זיהום) של מעיים.

שימושים עיקריים:

שפור תהליכי עיכול ומניעת הפרעות עיכול, כגון: נפחות, גזים, בחילות, כאבי בטן, עצירות ותחושת מלאות לאחר ארוחה. הקלת תסמינים המקושרים לאלרגיות  למזון, לרבות לאי- סבילות ללקטוז ולגלוטן. כמו כן, מסייעים האנזימים לספיגה מושלמת של רכיב תזונה מין המזון, ומניעת אלגיות למזון ומחלות נוספות הקשורות לעיכול - בלתי תקין.

אנזימי עיכול הפחמימות: עמילאז, לקטאז, צלולאז, אלפא גלקטוסידאז, אמילוגלוקוסידאז.

אנזמי עיכול החלבונים: פרוטאז, פפאין, פרוטאז, ברומלין. 

אנזימי עיכול השומנים: ליפז.

סוגי אנזימי העיכול:

 

אנזים

מיקום

מקור

טווח PH (חומציות) אופטימלי

פעילות

פטיאלין (עמילאז ברוק)


פה

בלוטות הרוק

6-7

מפרק פחמימות

ליפאז קיבתי

קיבה

בלוטות הקיבה

6

מפרק שומן לחומצות שומן וגליצרול, מתחיל את עיכול הטריגליצרול

פפסין

קיבה

בלוטות הקיבה

1-2

מפרק חלבונים, מופרשים כפפסינוגן וחומצת הקיבה הופכת אותם לפעילים

רנין

קיבה

בלוטות הקיבה

4 – 5.35

מפרק את קזאין החלב לקריש חלב ומשחרר מינרלים מהחלב

אנטרוקינאז

מעי דק

לבלב

5.2 – 6

הופך טריפסינוגן לטריפסין במעי הדק

אנזימים פרוטאוליטיים: טריפסין, כימוטריפסין, קרבוקסיפפטידאז

מעי דק

לבלב

7.9 – 9.7

פירוק חלבונים ופוליפפטידים לדיפפטידים וחומצות אמינו

אנזימים עמילוליטיים, כולל עמילאז

מעי דק

לבלב

6.7 – 7.2

פירוק עמילן ופחמימות

אנזימים ליפוליטיים, כולל ליפאז, פוספוליפאז ואסטראז

מעי דק

לבלב

8

פירוק שומנים לחומצות שומן וגליצרול

אנזימים עמילוליטיים, כולל סוכראז, מלטאז ולקטאז

מעי דק

מעי

5 – 7

פירוק פחמימות: סוכרוז, מלטוז, לקטוז

 

הגברת כמות האנזימים בגוף

 

אנזימים קיימים בכל חי וצומח, אך כמה גורמים בסביבה ובזמן דיאטה יכולים לדלל או להרוס, ולחלופין, להגביר את כמות האנזימים בגוף. בין הגורמים הללו:

  • צריכת מזונות שבהם האנזימים כבר התפרקו: מזון מבושל, משומר, מיובש, מוקפא, מוקרן או מעובד. מזונות אלה גורמים לגוף לעבוד קשה יותר ופוגעים באספקת האנזימים של הגוף. הם גורמים ללבלב ולאיברים נוספים ליצור יותר אנזימים לשם עיכול המזון, והאנרגיה שהגוף משקיע בעיכול המזון היא אנרגיה שיכלה לשמש לשימור מערכת החיסון, מחזור הדם או כל תהליך אחר. הבעיה היא, שקשה מאוד להימנע מכל המזונות שבהם אנזימים "מומתים".

  • מחלות, סטרס, הזדקנות וכדומה – מעלים את כמויות האנזימים שלהם זקוק הגוף.

 

מלבד תוספות תזונה של אנזימים, חשוב להגדיל את צריכת האנזימים במזון:

 

 

סוג מזון

הגברת צריכה

הפחתת צריכה

משקאות

מים, תה צמחים, מיצי פירות וירקות

קפה, קולה, משקאות קלים, אלכוהול, קקאו, מיצים משומרים/מלאכותיים

מוצרי חלב

יוגורט דל שומן לא ממותק, קפיר, קוטג', חלב וגבינות דלי שומן

חלב מלא, גלידה, יוגורט ממותק

ביצים

מורתחות

טריות

שומנים

שמן זית, שמן פשתן, שמן בכבישה קרה

מרגרינה, שומן רווי, שמרים מחומצנים

פירות

טרי, אורגני, הגדל בעונה, ככל האפשר

קפוא, מיובש, משומר

ירקות

טרי או מאודה מעט

משומר, מיובש, קפוא, מטוגן

נבטים

כולם

 

דגנים

דגנים מלאים וזרעים מלאים

פסטה, אורז, קמח לבן

 

 

הנחיות תזונה להגדלת כמות האנזימים מהמזון

 

  • אכילת יותר מזונות מותססים, כולל יוגורט, כרוב מוחמץ, קפיר, מיסו, טמפה, נטו, קימצ'י (ירקות כבושים) וגבינה – מזונות אלה מכילים אנזימים וחיידקים חיוביים.
  • הגברת צריכת נבטים מכל סוג, גם נבטי קטניות (גם אם מבשלים אותם).
  • אכילת הרבה ארוחות קטנות במקום ארוחה אחת גדולה. כך מאפשרים גם לאנזימי הגוף לתפקד ביתר יעילות.
  • הפחתת בישול מזונות ככל האפשר, כך פוגעים בפחות אנזימים המצויים במזון.
  • הפחתת צריכת מזון מהיר/מוכן – בעל ערך תזונתי נמוך וללא אנזימים.
  • הפחתת צריכת מזונות המכילים מעכבי אנזימים דוגמת מוצרי סויה, בוטנים וקטניות ללא חימום – חימום יעזור למנוע את עיכוב האנזימים וכך ניתן ליהנות מערכיהם התזונתיים החיוביים – חלבון בריא ופיטוכימיקלים.

 

אנזימים נוספים בעלי פונקציות בריאותיות:

·         בטאין הידרוכלוריד הוא מקור לחומצה הידרוכלורית המוכרת כחומצת הקיבה, אשר חיונית לשפעול אנזימים המשתמשים לעיכול ופירוק חלבונים. רמה תקנה של חומצה הידרוכלורית חשובה למניעת זיהומים בדרכי העיכול. חשוב לציין, כי השלוב של בטאין הידרוכלוריד יחד עם פפסין חשוב בעיקר לעיכול תקין של חלבונים ולמניעת אלרגיות. כמו כן, רמה תקינה של חומצה הידרוכלורית חשובה לספיגה תקינה של מינראלים, לרבות סידן, מגנזיום, אבץ, ועוד.

 

שימושים עיקריים בתוספת של בטאין הידרוכלוריד: טיפול של עיכול חלבונים לקוי. טיפול בתת חומציות בקיבה והקלת התסמינים הנלווים לה, ובהם: הקאות, צרבות, בחילה לאחר ארוחה, תחושת מלאות לאחר ארוחה, שלשול או עצירות, אלרגיות למזון, ועוד. טיפול בזיהומים וחיידקים ופרזיטים של המעי. מניעת אלרגיות, אסטמה כרונית ואבני מרה הנגרמות בשל חסר בחוצות קיבה.

 

·         ברומלין הינו אנזים המופק מאננס טרי, האנזים חיוני  לעיכול החלבונים. הוא מסייע לפרוק משקעים טרשתיים ומונע היווצרותם של קרישי דם. הברומלין מתאפיין בפעילות אנטי- דלקתית חזקה, מפחית את הנפיחות והאודם המתלווים לתהליכים דלקתיים, מזרז את תהליכי ההחלמה לאחר פציעות וחבלות.

שימושים רפואיים: טיפול במצבים של עיכול חלבונים לקוי, מניעת אלרגיות למזון ומחלות נוספות הקשורות לעיכול בלתי תקין. הקלת תסמינים הקשורים במחלות דלקתיות ובהן דלקות ראומטיות, פציעות ספורט, שיגדון דלקת ורידים, ודליות. שיקום לאחר פציעות ספורט. שמירה על בריאות מערכת הלב וכלי-הדם.

תגובות בין תרופתיות: אנשים אשר נוטלים תרופות נוגדות קרישה, כגון: וארפארין  (קומודין) ותרופות נוגדות קרישה אחרות יש להתייעץ עם הרופא המטפל.  

 

·         לקטאז: אנזים לקטאז מפרק את סוכר החלב לקטז ויחד עימו את התסמינים של אי-סבילות  ללקטוז (סוכרת החלב). חוסר באנזים לקטוא הינו פגם תורשתי שבו השלמה בתוספת האנזים חשובה בעיקר לסובלים ממחלת הצליאק, שכן לרוב מתפתח אצלם גם חוסר סבילות ללקטוז  בנוסף המוצר חשוב במיוחד לאנשים מבוגרים, מאחר שרמת הלקטאז במעיים  יורדת עם הגיל. שמושים רפואיים: להקלת תסמינים של אי סבילות ללקטוז, ובהם: בחילות,  לחה המרובה, גזים, נפיחות וכאבי בטן. השלמה מומלצת בעבור חלה צליאק  אוכלוסיית גיל הזהב.

 

·         פאנקראטין הפנקראטין מכיל מצוי מרוכז של אנזימי לבלב ובהן, ליפאז - אנזים מפרק שומן, פרטאז - אנזים מפרק חלבון, עמליאז - אנזים מפרק פחמימות. קיומם של אנזימים אלה חיוני לתפקוד תקין של מערכת העיכול ובריאות תקינה. פאנקראטין  מומלצת בטיפול באנשים אשר אינם מסוגלים לעכל מזון כהלכה עכב כמות לא מספקת של הפרשת פאנקראטין טבעית. חוסר פאקראטין עלול להיגרם הפרשת עכב מחלות לבלב כגון סיסטיק  פיברוזיס  או דלקת הלבלב.  

 

שימושים רפואיים: השלמה של מוצר  זה חיוני במצבים של איבוד משקל על רקע של אי ספיגה, מחולות אוטואימוניות  ומחלות לבלב. טיפול במצבים של עיכול וספגה  לקויים. הקלת תסמינים המקושרים להפרעות כעיכול כמו: אי- נוחות שלשולים צואה שומנית.


מאמרים נוספים אודות אנזימים ותגובות: אינזימים לעיכול
אנזימי עיכול  | אנזימים וכימיקלים | אנזימים והעיכול 

טואול - בניית אתרים