דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

סכרת ופעילות גופנית

סכרת רקע: חומר הדלק העיקרי של גופנו הוא הגלוקוז. הגוף מפיק אנרגיה בעיקר מגלוקוז אך אינו יכול להשתמש בגלוקוז ללא האינסולין.

האינסולין הינו הורמון חלבוני שתפקידו העיקרי הוא להכניס את הגלוקוז לתאי הגוף, שם יעבור הגלוקוז פירוק וישמש לייצור אנרגיה הנחוצה כמעט לכל תהליך המתקיים בגופנו.
רמת הסוכר הנורמלית שתריכה להיות בדם נעה בין 70-120 מ"ג\%.
בחיי היומיום הגוף יודע לווסת את רמות הסוכר בדם ולשמור על ערכים תקינים לבדו ללא כל התערבות חיצונית.
הוא עושה זאת ע"י מערכת משובים כימית הקיימת בכל מקום בגוף ועוזרת לווסת גם תהליכים אחרים בגוף.
כאשר רמת הסוכר בדם עולה, מקבל הלבלב מסר כימי שגורם לו להפריש אינסולין שמכניס את הסוכר לתאים, וכאשר הסוכר בדם נמוך, מפריש הלבלב גלוקגון אשר אחראי על פירוק סוכר ממאגרי החרום של הגוף והעברתו לתאים.

סכרת המחלה

מחלת הסכרת מוגדרת כמצב בו הגוף אינו מצליח לשמור על ערכים תקינים של סוכר בדם.

ישנם שני סוגים של סכרת

סכרת נעורים - סוכרת  type 1: ידועה גם כסכרת הנעורים, מתגלה בדר"כ באנשים צעירים ובקרב מתבגרים. המחלה ידועה כמחלה אוטואימונית( הגוף מזהה את הלבלב כגוף זר והורס אותו) שאין לה תרופה. חולי סכרת מסוג זה נוטלים אינסולין למשך כל חייהם.

 סכרת מבוגרים - סוכרת type 2: מחלה זו נפוצה בעיקר בקרב האוכלוסיה המבוגרת , ויכולה לנבוע ממס' סיבות:

הזדקנות הלבלבתאי הלבלב נהרסים במשך השנים ולכן קורה מצב בו הלבלב אינו יכול לעמוד בדרישות הגוף וכושל תחת העומס. מצב זה יטופל בדר"כ ע"י כדורים אשר מעודדים את הלבלב להפריש יותר אינסולין.

כאשר הטיפול הרגיל יפסיק להשפיע והסוכר יצא מאיזון , יצטרף החולה לקחת אינסולין.

 

השמנת יתר חריגהכאשר יש מצב של השמנת יתר חריגה יכול להיות מצב שבו הלבלב אינו יכול לעמוד בדרישות הגוף, אך מצב זה ייפתר בדר"כ ע"י הורדת המשקל העודף ושמירה על תזונה נכונה ומאוזנת. מצב זה בדר"כ אינו דורש טיפול מיוחד והוא הפיך.

עמידות הגוף לאינסוליןהגוף מפתח עמידות לאינסולין ואז האינסולין אינו משפיע ואינו מצליח להכניס את הסוכר לתאים.

כמו שהוזכר קודם הגוף אינו יכול להשתמש בסוכר ללא אינסולין ולכן מצב זה יחייב טיפול הולם, גם של שמירה על תזונה נכונה וגם טיפול תרופתי( תלוי בחומרת המצב).

סיבות נוספות – סיבות נוספות אשר יכולות לגרום להתפתחות סכרת מסוג זה הן: גנטיקה (סיפור של סכרת במשפחה), לחצים ומתחים לאורך זמן וכד'.

  מחלת הסכרת הינה מחלה קשה ואפילו קטלנית אשר אינה מקבלת את ה"כבוד" המגיע לה. המחלה נפוצה בעיקר העולם המערבי והמודרני. בין כל תופעות המחלה, עלולה הסכרת לגרום לעיוורון, מחלת כליות, שיתוקים, פצעים שלא מגלידים, ארועים מוחיים, מחלות לב ואפילו למוות .

מחקרים הוכיחו שפעילות גופנית יכולה להפחית את הסיכויים לחלות בסכרת, לשפר את הענות הגוף לאינסולין, להוריד את רמות הכולסטרול בגוף ואפילו למנוע מחלות לב וכלי דם. אך למרות שפעילות גופנית מומלצת גם לחולי סכרת, ישנם כמה אמצעי זהירות שעל חולי הסכרת לקחת בחשבון לפני התחלה של פעילות גופנית:

* התייעצות עם הרופא המטפל לפני תחילת הפעילות וביצוע בדיקות מקיפות לבדיקת כשירות החולה לבצע פעילות.
* לבדוק את רמת הסוכר לפני האימון ואחריו. (אם גבוהה מ- 300-400 לפני האימון, לא לבצע את האימון).
* לאכול כשעה עד שעה וחצי לפני אימון.
* לדאוג שתמיד יהיה משקה מתוק או סוכר כל שהוא בהישג יד.( קולה עושה את העבודה מצוין במקרה כזה).
* לדאוג לשתות המון מים- חולי הסוכרת נוטים לאבד מים הרבה יותר מכל אדם בריא ממוצע ולכן יש להקפיד על שתייה מרובה כדי למנוע מצב של התייבשות.
* לוודא שבכל אימון ישנו מדריך צמוד או שותף.

** על חולי הסוכרת מכל סוג, חלה האחריות המלאה על דיווח לצוות המאמנים על המחלה מאחר ואי אפשר לראות סימנים חיצוניים למחלה ולכן על החולים לדווח עליה ולדאוג שהפעילות תתבצע בפיקוח מקצועי ומיומן.

מצבים מסוכנים בסכרת

היפר-גליקמיה (רמת סוכר גבוהה בדם)

מצב בו רמת הסוכר בדם עולה הרבה מעל הערך הנורמליתופעה זו אינה מסכנת חיים  בטווח הקרוב, אך עלולה לגרום לסיבוכים מסכני חיים בטווח הרחוק כמו התקפי לב, ארועים מוחיים וכד'.

היפו-גליקמיה (רמת סוכרת נמוכה בדם)

מצב בו הסוכר בדם יורד הרבה מתחת הנורמלמצב זה מסכן חיים ועלול לגרום אפילו למוות בזמן קצר. המוח האנושי אינו יכול לתפקד ללא סוכר. סימני התופעה הנ"ל יכולים להשתנות מחולה לחולה ויכללו:

בלבול, אי-שקט, גסות רוח, חולשה, אבדן הכרה ואפילו מוות.

כאשר מגלים  תופעות כאלו בזמן והחולה עוד בהכרה, ניתן לתת שתיה מתוקה ושוקולד או כל סוכר פשוט אחר ולהעלות חזרה את רמות הסוכר ללא צורך בטיפול תרופתי.

  הבעיה ברוב מכוני הכושר כיום שלא ניתן לבדוק את רמת הסוכר ומלבד זאת אין פיקוח רפואי  מספיק על  המתאמנים ולכן קשה לעקוב אחרי חולי הסכרת.

 אז אנא מכם, כל חולי הסכרת מכל סוג שהוא, דווחו לאחראי במכון הכושר ודאגו לשמור על כללי הזהירות שצוינו  במאמר זה  כדי למנוע מצבים מזיקים ולא נעימים לכם ולסביבה.

 והכי חשוב אל  תוותרו על הפעילות הגופנית.

לפגישת יעוץ בקליניקה: 0528567140      

טואול - בניית אתרים