דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All


הגדלת נפח השרירים ע"י תזונה – ד"ר קובי עזרא

הגדלת נפח השרירים תזונה, ד


ישנם אלמנטים שונים אשר מערבים גדילת מסת שריר, כגון: הרחבת כלי הדם, תנאים ליצירת היפטרופיה שרירית, והגדלת מאגרי הגליקוגן בשרירים.

במאמר הזה נדון אודות הגדלת חומר תשמורת האנרגיה – גליקוגן. הגליקוגן הינו רב סוכר הבנוי ממולקולות גלוקוזה. הגליקוגן משמש לשימור עתודות אנרגיה זמינה. גליקוגן מצוי בעיקר בתאי הכבד (מהווה עד כ-8% ממשקלו). בשרירים ריכוז הגליקוגן מגיע עד 1-2% ממשקלם מסת השרירים. יש לציין, כי כמויות קטנות של גליקוגן נמצאים באברים נוספים בגוף כגון:  הכליות. למרות שריכוזו בכבד גבוה באופן יחסי, מרבית הגליקוגן בגופנו נמצא דווקא בתאי השרירים.

רכיבי תזונה ישנם השפעות שונות על ניצול ואגירת הפחמימות שאכלנו בצורת גליקוגן (ולא בצורת שומנים).

חומצה אלפא ליפואית (Alphan Lipoic Acid) הינה למעשה נוגדת חמצון כללית, היעילה לנטרול רדיקלים חופשיים. החומצה האלפא ליפואית מסייעת בהמרת פחמימות לאנרגיה, כך למעשה אנו נמנע את המרת הפחמימות (כשהן נצרכות ברמות גבוהות) לחומצות שומן – ולהגדיל את הכרס שלנו. חומצה אלפא ליפואית תומכת בחילוף חומרים (מטבוליזם) תקין של הגלוקוזה, כך למעשה עשויה לתמוך ברמות אנרגיה תקינות.

צמח הג'ימנמיה (Gymnema Sylvester) הג'ימנמיה הינו צמח הידוע כמסייע לטיפול הסוכרת טייפ-2 (שאינה תלויה בהורמון אינסולין), ה ג'ימנמיה מפחית את רמות הסוכרים בדם ומגביר את מאגרי הגליקוגן בכבד ובשרירים.

קינמון (Cinnamon), כן אותו תבלין המוכר לרובינו אשר מוסף למזונות שונים כגון: סחלב, עוגות ועוגיות. לקינמון ישנה השפעה אשר משפרת את תפקוד ההורמון אינסולין וכך מפחיתה את רמות הסוכרים בדם.

המצח מילון מר (Bitter Melon) מגרה את שחרור ההורמון אינסולין מבלוטת הלבלב (מתאי בטא) וחוסם את היווצרות גלוקוזה בדם, מתגובה זאת של הצמח נוכל להבין אודות השפעתו ההיפוגליקמיה (מפחיתה רמת סוכר בדם).

זרעי חילבה (Fenugreek) זרעי החילבה הינם מקור עשיר של ספונינים (saponins), אשר מהווים יתרונות חשובים רבים. חילבה עוזר לחילוף החומרים של הסוכר תמיכה והוא יכול לשמש כחלק מתזונה שלך כדי לעזור לשמור על רמה בריאה הסוכר בדם.

המינרל כרום (Chromium): כרום הינו חלק חיוני של המולקולה GTF (פקטור סבילות לגלוקוז). GTF הוא פקטור חשוב באינסולין ובוויסות רמות הסוכר בדם אשר הכרחי לחילוף חומרים תקין. בכרום מיעל את פעילות האינסולין, מאזן את הכולסטרול.

 

מילון מונחים:

ספונינים­ הם קבוצה של גליקוזידים היוצרים קצף במגע עם מים "דמויי סבון". רובם רעילים לאדם משום שהם גורמים להתפוצצות כדוריות הדם האדומות "המוליזה" ויציאת ההמוגלובין שבתוכן החוצה. ברפואה הם משמשים רק למחלות של דרכי הנשימה.כמובן במינון ובדרכים שלא יפגעו בכדוריות הדם האדומות. הספונין גליקוזין, למשל, דומה בפעולתו להורמון קורטיזון: מגן על רקמות ריריות, יעיל בריפוי דלקות, יעיל בריפוי כיבים במערכת העיכול, יעיל נגד פריחה וגידולים לא ממאירים על העור.

טואול - בניית אתרים