דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

סמים בספורט – סטרואידים אנאבולייםסמים בספורט, סטרואידים אנאבוליים, כימיה, שרירים, גברים ונשים, השפעות על בני נוער, סטרואידים אנבולים, טסטוסטרון, הורמון גדילה, סטרואידים ונשים, אנדרוגני, מטבוליזם, תופעות לוואי, אי סדירות במחזור הווסת, חטטת, אקנה, ועליה בתוקפנות,הורמון המין הזכרי טסטוסטרון


השימוש בסטרואידים אנאבוליים מימש את תאוות האדם למצוא "סם פלא" לבניית השרירים וחיזוקם.
סטרואידים אנאבוליים, כמו הטסטוסטרון ונגזרותיו, קיימים בגוף האדם באופן טבעי. זיהוי הטסטוסטרון ובידודו הובילו לנוסחאות השונות של הסטרואידים האנאבוליים. כבר באמצע שנות החמישים דווח על כך שספורטאים מבריה"מ משתמשים בסטרואידים אנאבוליים, ועד מהרה התפשט השימוש בהם בקרב ספורטאים מקצוענים בענפי ספורט רבים ברחבי העולם.
 
ההרגשה בעולם הספורט היתה שנמצא סם הפלא וששיאי ספורט לא ישברו אלא אם כן ישתמשו בסטרואידים אנאבוליים. במקביל החלו כבר בסוף שנות השישים בבדיקות מדעיות לגבי היעילות של סמים אלה והשפעותיהם על המשתמש.

סטרואידים אנאבוליים - כימיה ופיזיולוגיה


הורמון המין הזכרי טסטוסטרון הוא בעל השפעות אנאבוליות (בניית רקמות-פיתוח גוף) ואנדרוגניות (הגברת הגבריות). הטסטוסטרון עובר בתא הגוף מטבוליזה (שינויים כימיים) למספר נגזרות, חלקן פעילות והאחרות בלתי פעילות. רוב ההורמון קשור לחלבון נשא בעל כושר קשירה גבוה ומיעוטו מצוי כטסטוסטרון חופשי. בנשים ובנים לא בוגרים ריכוז ההורמון בפלסמה (נוזל הדם) נמוך בהרבה מזה שבגברים. בידודו של הטסטוסטרון איפשר פיתוח סטרואידים אנאבוליים סינתטיים, שפעולתם חיקתה את פעילות הטסטוסטרון. פותחו מספר נגזרות והמטרה היתה להפריד בין ההשפעות האנדרוגניות להשפעות האנאבוליות.
רעיון זה נמצא כבלתי ניתן למימוש הואיל ושתי הפעולות של ההורמון מתווכות באמצעות אותו קולטן. התברר כי הפעילות נקבעת ע"י רקמת המטרה ולא ע"י הסם.
ההשפעות הפיסיולוגיות של הטסטוסטרון וסטרואידים אנאבוליים סינתטיים מתווכות ע"י התצמיד סטרואיד-קולטן. טסטוסטרון נכנס בדיפוזיה לתא והופך שם בתהליך מטבולי לנגזרת פעילה. הנגזרת הפעילה יוצרת את התצמיד עם הקולטן וזה חודר לגרעין התא לאתר קבלה בכרומטין שהוא מרכיבו העיקרו של הגרעין, להתחלת התגובות של הסטרואיד הספציפי לבניית חלבון חדש הגורם המגביל בפעילותם של הסטרואידים האנאבוליים הוא מספר התצמידים האפשריים. פירוש הדבר הוא שמעבר למינון מסוים לא תהיה לתוספת סם השפעה עקב מצב של רוויה. פורום פיתוח גוף.

כיצד משפיעים הסטרואידים האנאבוליים בגוף ?

השפעות סטרואידים אנאבוליים על גברים


כיום ברור ממחקרים, שהשימוש בסטרואידים אנאבוליים מגדיל את השרירים ומחזקם, הם מסייעים בהעלאת ריכוז ההמוגלובין, אך לא ברור עדיין אם יש להם השפעה על הקיבולת האווירנית (שיעור קליטת החמצן).
בצד ההשפעות החיוביות ברורות גם ההשפעות השליליות. השימוש בסטרואידים אנאבוליים מביא לירידה ביצירת ההורמון טסטוסטרון. הסיבה לכך היא שתת הרמה במוח עוקבת אחר כמות הורמוני המין הזכריים בדם וכאשר היא מזהה עודף שלהם, היא מדכאת את מנגנון יצורם. ירידה בריכוז הטסטוסטרון גורמת לירידה בכמות תאי הזרע. שימוש ממושך בסטרואידים אנאבוליים פוגע, איפוא, באשכים בריכוז תאי זרע ובאיכותם.
תופעות לוואי אפשריות אחרות, כתוצאה משימוש בסטרואידים אנאבוליים הן הופעת חטטת (אקנה) או החמרתה, התקרחות מואצת, עליה בתוקפנות וברגישות. נמצא גם שקיים סיכוי גבוה יותר לשאתות (גידולים), בכבד (שפירים וממאירים).
סמים בספורט, סטרואידים אנאבוליים, כימיה, שרירים, גברים ונשים, השפעות על בני נוער, סטרואידים אנבולים, טסטוסטרון, הורמון גדילה, סטרואידים ונשים, אנדרוגני, מטבוליזם, תופעות לוואי, אי סדירות במחזור הווסת, חטטת, אקנה, ועליה בתוקפנות, הורמון המין הזכרי טסטוסטרון
 

השפעות סטרואידים אנאבוליים על נשים


רבים ההבדלים במאפייני המין השניוניים בין גברים ונשים, כמו עיבוי הקול או צמיחת שיער בכל הגוף, נגרמים ע"י הטסטוסטרון. לכן אין זה מפליא שבנשים הנוטלות סטרואידים אנאבוליים אנדרוגניים, מופיעים שינויי מין שניוניים, כמו הופעת שיעור על הפנים, גידול בכמות שיער הגוף ועיבוי הקול. שינויים אלה הם בלתי הפיכים. אולם, תופעות לוואי אחרות כמו אי סדירות במחזור הווסת, הופעת חטטת (אקנה) ועליה בתוקפנות, נעלמות לאחר הפסקת השימוש בסם. כדאי לציין שכל ההשפעות ארוכות הטווח הידועות לגבי גברים קיימות גם בנשים.
 

השפעות סטרואידים אנאבוליים על בני נוער


בני נוער בגיל העשרה הרוצים להגדיל את סיכוייהם להתקבל לקבוצות ספורט מובחרות ולהגיע להישגים ברמה הלאומית והבינלאומית, מתפתים לעיתים להיעזר בסטרואידים אנאבוליים כדי לזרז את התהליך. השימוש בסם מאיץ את תהליך ההתבגרות, שריריהם מגיעים לנפח ולחוזק גדולים יותר ובעיקר מוקדם יותר, יחסית לאלה המסתפקים באימון בלבד. אולם, כבכל שימוש בסם, זוהי אליה וקוץ בה, סטרואידים אנאבוליים מזרזים את התגרמות של שכבות הגדילה שבקצות העצמות, והדבר גורם להפסקת תהליך גדילה מוקדם מהרגיל. התוצאה היא שבני נוער המשתמשים בסטרואידים אנאבוליים לפני שהגיעו לשיא גובהם, לא יגיעו לגובה זה עקב השימוש בסם.
 
בנוסף לבעיה זו, שהיא תוצאה ייחודית לבני נוער, של השימוש בסטרואידים אנאבוליים, קיימות גם כל תופעות הלוואי השליליות האחרות שכבר מנינו בגברים ובנשים.

 
"בעד" ונגד סטרואידים אנאבוליים
ספורטאים הנוטלים סטרואידים אנאבוליים, טוענים שיש להתיר את השימוש בסם ללא הגבלה ומעקב. הסיבות שהם מונים הן:
 
הסמים יעילים ומשפרים את ההישגים בספורט.
ההשפעה השלילית של הסם קטנה ואינה מפריעה להם.
נקוי הגוף מסטרואידנים אנבולים ואיזון הורמונאלי:
 

הם האחראים על גופם ולהם הזכות לשלוט בו.
 
ואילו המתנגדים לסטרואידים אנאבוליים טוענים:
 
הישגים המושגים תוך שימוש בסמים נוגדים את רוח הספורט.
לסמים השפעה שלילית על הבריאות.
העובדה שחלק מהספורטאים משתמשים בסמים, יוצרת לחץ לא הוגן על חבריהם אם הם רוצים להישאר בתמונה.
 
השימוש בסטרואידים אנאבוליים נפוץ למדי בקרב הספורטאים המקצוענים. ההערכה היא כי מדי שנה מוצאים כ-100 מיליון דולר על סטרואידים אנאבוליים.
 
ההשפעה המדויקת שיש לסטרואידים האנאבוליים על הספורטאים והישיגיהם, היא נושא הנתון עדיין לויכוח. עם זאת קיימת הסכמה שלשימוש בסטרואידים אנאבוליים אין יתרון במטבוליזם אווירני או אינדיבידואלי.
* מומלץ לקרוא את הספר: סטרואידים כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול!

מאמרים בתחום הסטרואידים האנאבוליים: סטרואידים אנבולים וניוון שרירים | סטרואידים קורטיזון ומחלת ניוון שרירים | פיתוח גוף וסטרואידים אנאבולים | תופעות לוואי של סטרואידים גלוקוקורטיקוסטרואידים | סטרואידים ודהטוקסיפיקציה (ניקוי הגוף) | מניעת פירוק השרירים לאחר הסייקל סטרואידים אנאבולים | סטרואידים אנבולים – הטוב הרע והמכוער | סטרואידים ותופעות לוואי | השפעת הסטרואידים אודות גופנו ויכולתו האתלטית חלק א' | סטרואידים אודות גופנו ויכולתו האתלטית-חלק ב' | סטרואידים אנבולים | סטרואידים על שום מה ולמה? | אסטרטגיית השימוש בסטרואידים אנבוליים ותרופות אנבוליות | מה הם הסטרואידים האנבוליים? | סטרואידים ומפתחי-גוף | סטרואידים אנבוליים ובודי-בילדרים | שני סייקלים (סטרואידים אנבולים) לשתי מטרות (למסה ולחיטוב) | פרופילים של סטרואידים אנבוליים | סייקל-סטרואידים, PCT ודטוקסיפיקציה=ניקוי הגוף | סטרואידים אנבולים-אנדרוגנים תופעות לוואי לגבירים ונשים | סטרואידים אנאבולים ותוספי מזון | מה הם הסטרואידים האנבוליים? | היסטוריה של סטרואידים האנבולים | סטרואידים אנבולים, שומנים בדם ומחלות לב וכלי דם | סטרואידים אנבולים טעויות נפוצות | סטרואידים אנאבולים שימוש למתחילים-הסייקל הראשון | מניעת תופעות לוואי של סטרואידים אנבולים | 

סטרואידים אנבוליים

מה הם סטרואידים אנבוליים?

סטרואידים אנאבוליים הם תרופות הורמונליות הנגזרות מהורמון המין הגברי טסטוסטרון. חלק מסטרואידים האנאבוליים מגיעים בצורת טבליות ו\או זריקות תוך שריריות. כמה שמות של סטרואידים אנבוליים השכיחים הם: אנדרול, הלוטסטין, פרווירון, סוסטנון, פרימובולן, דקה-דורבולין דיאנבול וכו'…

כאשר אתה קונה סטרואידים בשוק השחור, כגון: מחדר הכושר או סוחר בסטרואידים אנאבוליים, אתה יכול למעשה לקבל משהו אחר. הם עשויים להיות תרופות שיוצרו לשימוש בבעלי חיים או שהם יכולים להיות מזויפים. כמה שמות של סטרואידים אשר עשויים לשימוש בבעלי החיים הם: סטנוזולול, ננדרבולין וכו'…
סטרואידים אנאבוליים הם שונים מאוד מסטרואידים ממשפחת הגלוקוקורטיקוסטרואידים, כגון: פרדניזון, המשמש לטיפול באסתמה ודלקות פרקים.

האם סטרואידים אנבוליים בטוחים?

לא! ישנם סיכונים בעת השימוש בסטרואידים אנבוליים גם אלה הניטלים בצורת זריקות או בטבלית. טבליות סטרואידים אנבוליים הם המסוכנים ביותר לפגיעה בכבד וסרטן כבד.

האם יש מינון בטוח לסטרואידים אנבוליים?

אין מינון "בטוח" של סטרואידים אנבוליים. אם תמשיך להשתמש בסטרואידים, למרות אזהרות בריאות ועצות הרופאים שלך, עם זאת, לשמור על המינון למינימום מוחלט והפסיק להשתמש בסטרואידים.

מה הן חלק מתופעות הלוואי האפשריות?

תופעות לוואי של סטרואידים בגברים:

קרחת, אקנה, צהבת (הצהבה של עור או עיניים), תוקפנות, בעיות לב – מקצבים חריגים לב (כתוצאת משימוש בתרופות משתנות), לחץ דם גבוה, אגירת נוזלים והתקף לב.  התפתחות של רקמת שד, רמות כולסטרול גבוהות, נזק כבד קבוע, גידולים בכבדים, פוריות, החשק המיני מוגבר.

תופעות לוואי של סטרואידים בנשים:

צהבת (הצהבה של עור או עיניים), שיער פנים, אקנה, קול עמוק קבוע, בעיות לב – מקצבים חריגים לב (כתוצאת משימוש בתרופות משתנות), לחץ דם גבוה, אגירת נוזלים והתקף לב. 

השפעות על העובר אם נלקח במהלך ההריון, רמות כולסטרול גבוהות, נזק כבד קבוע, גידולים בכבדים, בעיות עם תקופות, דגדגן מוגדל. 

בילדים ובני נוער, סטרואידים אנבוליים עלולים לגרום לעיכוב גדילה.

רוב תופעות הלוואי בדרך כלל לעצור – אם להפסיק את השימוש בסמים.

האם סטרואידים אנבוליים מצויים בשימוש למטרות רפואיות?

כן. סטרואידים אנאבוליים המשמשים לטיפול בבעיות הורמונליות מסוימות, שבו יש מחסור של הורמונים גבריים טבעיים. כמו כן, טיפול בירידה במשקל הנגרמת ע"י הידבקות ב-HIV / איידס. סטרואידים אנאבוליים משמשים לטיפול בכמה סוגי סרטן, אוסטיאופורוזיס ועוד כמה מצבים נדירים. גם כאשר סטרואידים אנבוליים משמשים למטרות רפואיות, הם נמצאים בשימוש רק כאשר תרופות אחרות לא עבדו. מבנה גוף או לשיפור ביצועים ספורטיבי הם לא סיבות רפואיות לשימוש סטרואידים אנבוליים.

האם עליי לומר לרופא שלי, אם אני משתמש בסטרואידים אנבוליים?

כן. הרופא שלך עשוי לגלות תופעות לוואי מוקדמות משימוש בסטרואידים אנבוליים, שייתכן שלא שמת לב. הם גם יכולים לתת לך עצה כיצד להקטין את תופעות הלוואי.

מה השפעות פסיכולוגיות אחרות משתמשים יכולים לחוות?

משתמשים בסטרואידים אנבולים טוענים לעתים קרובות כי הם חווים תחושה של אופוריה (תחושה גבוהה) או הערכה עצמית משופרת (להרגיש טוב יותר לגבי עצמם). אחרים אומרים שיש להם שינויים במצב רוח, התנהגות אלימה או תוקפנית, יש ההופכים לפרנואידים, או מדוכאים.


logo בניית אתרים