דיאטה ותזונה רפואית בשיטת Diet2All

סוכרת, מחלות לב וכלי דם וכולסטרול

להלן מקבץ מאמרים וכתבות מאת ד"ר קובי עזרא, מומחה לרפואה נטורופטית, אודות מחלות לב וכלי דם (כולסטרול), סוכרת, ויתר לחץ דם.

מחלות לב וכלי דם
 
מערכת הלב וכלי הדם מערכת העיכול משתמשת בזרם הדם על-מנת להוביל מזון (פחמימות, שומנים, חלבונים, ויטמינים ומינרלים).
מערכת הלב וכלי הדם מפעילה את מחזור הדם בגוף, המספק חומרי מזון וחמצן לרקמות ומסלק את חומרי הפסולת. מערכת הדם מובילה גזי נשימה (o2וco2). צינור הנושא דם אל הלב או מן הלב .
כולסטרול גבוהה (היפר-כולסטרולמיה) כולסטרול או בלועזית המילה: cholesterol הינו חומר שומני שנמצא בדם וברוב הרקמות, במיוחד ברקמת עצב הכולסטרול  הוא מרכיב חשוב של קרום התא, והוא חיוני ליצירת הורמונים סטרואידים ומלחי מרה, ולהעברת השומנים בדם כולסטרול  מיוצר בעיקר בכבד.
המקורות והגורמים לעליית לעליית הכולסטרול בדם תזונה וייצור עצמי בכבד. מסתבר, שבמרבית המקרים, כ- 58%, הגורם לעודף כולסטרול בדם הוא דווקא חוסר איזון בסינתזה שלו בכבד.
פתולוגיות של מערכת הלב וכלי הדם התהליך הטרשתי בעורקים מתחיל כבר מגיל ילדות, החל מאכילת השוקולדים והממתקים המיותרים הנושאים עימם, קלוריות ממקורות של סוכרים פשוטים נטולי ויטמינים ומינרלים. וקלוריות עודפות של שומנים רווים בעיקרם, או אלה שעברו תהליך הרווית מימנים (היציבים ואינם נוזליים בטמפרטורת החדר).
מערכת הלב וכלי הדם דופן כלי הדם מורכב מ- 3 חלקים (שכבות), השכבה הפנימית ביותר נקראת אנדוטל, שהיא שכבה חד תאית של תאי ציפוי, אחד מתפקידי האנדוטל הוא למנוע קרישת דם. דחייה חשמלית, שומרת על הטסיות (טרומבוציטים) בתוך הזרם המרכזי של הדם.
שמן זית לפי הנתונים ניתן ראות שבשמן הזית יש בעיקר ח.שומן חד בלתי רוויות שכמעט ולא מתחמצנות. יש בו גם ח.שומן רוויות המתחמצנות רק בטמפ' גבוהה וכן ח.שומן רב בלתי רוויות בכמות קטנה יחסית לשמנים אחרים. עיקר בעיית החימצון נובעת מח.שומן הרב בלתי רוויות ולכן יש עדיפות בטיגון שמן-זית על פני שמנים אחרים כגון: סויה, חריע ותירס וזאת משום שבישול שעובר תהליכי חימצון מעודד יצירת חומרים מסרטנים.
מחלות לב וכלי דם, כולסטרול גבוהה ויתר לחץ דם כידוע מחלות לב וכלי דם הינם גורם התמותה מספר אחד בעולם המערבי.
מערכת הדם נפח הדם בגוף : 6 ליטר הרכב הדם: נוזל (פלסמה) ותאים. פלסמה הינו חלק נוזלים והשקוף של הדם. (55% מנפח הדם) הפלסמה מורכב מ-91% מים ו9% חומר מוצק, בעיקר חלבונים וחומרים אחרים:גזים חמצן (חמצן ופחמן דו חמצני), מלחים מינרלים (כלור נתרן, אשלגן, סידן). חומרי פסולת גלוקוז, הורמונים, נוגדנים ואנזימים.
הלב וכלי הדם לעליה שמאלית נכנסים 4 ורידים ריאתיים. שתי ורידים מכל ריאה מחדר שמואל יוצא עורק אחד-אבי האורקים AORTA עליה ימנית נכנסים שנייה ורידים החלולים VENA CAVA (מהרקמות). חדר ימני-יוצא עורק ריאה PULMONARY ARTERY אל הריאות.
הבנת הכולסטרול, מחלות לב וכלי דם כולם עסוקים בהורדת הכולסטרול. ומרבית האנשים רוצים לדעת כיצד ניתן לעשות זאת. אולם כדאי תחילה לדעת כיצד מיוצר ומנוצל הכולסטרול בגוף. הכולסטרול הוא למעשה חומר גבישי המורכב משומנים. הוא נימצא באופן טבעי במוח, בעצבים, כבד, בדם ובמרה של בני אדם ושל בעלי חוליות בכלל. זאת הסיבה לכך שאנשים מעוניינים להוריד את רמת הכולסטרול חייבים להתרחק מבשרים ומזונות אחרים המכילים מוצרים מין החי או המופקים מבעלי חיים.
כולסטרול הכולסטרול הוא רכיב חיוני של הגוף, הוא נימצא בקרומי התאים המהווה חומר גלם ליצירת הורמוני מין ויותרת הכליה וכן אחד המרכיבים של המרה והמוח. הכולסטרול מיוצר בעיקר בכבד בכמות של כ- 1000 מג" ליום. אצל אדם בריא הכמות המיוצרת תלווה כמות הנקלטת מהמזון. 
מחלות לב וכלי דם, כולסטרול ופוליקוסנול רמות גבוהות של שומני הדם (כולסטרול בעיקר LDL-כולסטרול) קשורות להתפתחות מחלות לב וכלי דם, שבץ מוחי וסוכרת. כמניעה לתהליכים אלו ואף בשלב הטיפול ממליצים על שינוי באורח החיים הכולל: שינוי בהרגלי האכילה אשר יובילו לאיזון שומני הדם, הגברת הפעילות הגופנית, הפסקת עישון, והשגת BMI בטווח הנורמה. 
קואנזים Q10 גרגירי יוונית, צמח בר ממשפחת הפרפרניים (קטניות), יותר בשמה המערבי- חילבה זרעי החילבה ידועים בסגולותיהם הרפואיות הרבות  והשימוש בהם נפוץ זה מאות בשנים.
תרופות המפחיתות יתר לחץ דם התרופות שמורידות לחץ דם גבוה: תתפלאו, אבל לחץ דם גבוה ניתן להוריד עם תרופות מסוגים שונים ומגוונים, כגון תרופות משתנות, תרופות החוסמות כניסת סידן אל תאי השריר וכלי הדם, תרופות החוסמות קולטני אלפא ובטא ועוד. המדריך המקוצר לתרופות להורדת לחץ דם גבוה.
פקטורים וגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם ישנם פקטורים שניתן לשנותם וישנם כאלה שלא ניתן לשנותם כשאנו מדברים על מחלות לב וכלי דם.
תרופות ללב, לכלי הדם, וללחץ הדם קונטראינדיקציה עם תרופות ללב, לכלי דם וללחץ הדם.
קונטראינדיקציה תרופות מרחיבות כלי דם קונטראינדיקציה תרופות מרחיבות כלי דם: ניטריטים, חוסמי תעלות הסידן (ורפמיל, ניפדיפין, דילטיאזם), מעכבי ACE (קפטולפריל, אנלפריל), סימפאתוליטים (הידרלזין, פראזוסין), תרופות אחרות (מינוקסידיל).
תה ירוק מחקר  בדק את השפעת ה-epigallocatechin gallate (קטכין הראשי בתה הירוק) על הרגישות והסבילות לגלוקוז ואינסולין בעכברים סוכרתיים. המחקר הסיק שתה ירוק שיפר את רמות הגלוקוז והרגישות לאינסולין, והקטין את פעולתם של הגנים שאחראים על גלוקונאוגנזה, סינטזת או ייצור חומצות השומן (FAS), השומנים טריגליצרידים והכולסטרול. כלומר, הוא שיפר את רמות הגלוקוז, האינסולין והטריגליצרידים בדם, ונמצא כבעל השפעות אנטי-דיאבטיות (מונעות-סוכרת ומשפרות את בקרת הגלוקוז) ואנטי-ליפוגניות (מונעות סינטזת שומן וליפוגנזה ועלייה במשקל).
ניקוי מערכת הלב ישנם חומרי תזונה רבים אשר מסייעים לנקות את הגוף, לחומרים אלו השפעה סינרגיסטית. חומרים כגון: ויטמינים C ו- E אנזימים שונים, חומצות אמינו המכילות גופרית (כגון: מטיונין וציסטאין). חשוב לדעת שבכדי שרכיבים מזינים אלו יגיעו אל התאים הם זקוקים, "להסעה" ע"י זרם הדם.
סוכרת
 
סוכרת דרכים להתמודדות ודרכי טיפול סוכרת הינה מחלה אשר ביטויה הוא: אי סבילות לסוכר. גופנו מקבל את מרבית האנרגיה הזמינה לו מהגלוקוז - סוכר הדם, הנ"ל הינו חד סוכר המכונה בלשון העם גם: סוכר ענבים.

סוכרת ופעילות גופנית סכרת- רקע: חומר הדלק העיקרי של גופנו הוא הגלוקוז. הגוף מפיק אנרגיה בעיקר מגלוקוז אך אינו יכול להשתמש בגלוקוז ללא האינסולין.
תרופות לטיפול בסוכרת סוכרת הינה מחלה שבעבר הייתה נדירה וכיום שכיחותה עולה, חוקרים צופים כי היא עשויה להפוך לסוג של מגפה. האומנם את מחלת הסוכרת הסוכרת ניתן לחלק למספר קבוצות...
חומצה אפלא-ליפואית חומצה אלפא-ליפואית או בקיצור ALA, הינה רכיב תזונתי ייחודי הנחקר בהרחבה בשנים האחרונות, וחשיבותו העצומה כגורם נוגד-חמצון תרפויטי הולכת ומתבררת רק כעת.
מכסחי הסוכר ריקון הקיבה לתריסריון נעשה באופן הדרגתי, ראשית מתפנים, בתוך מספר דקות, אך החומרים המוצקים מתרוקנים לאט יותר, בצורה עיקבית ומסודרת.
הסיבים מתרוקנים אחרונים מהקיבה או החומרים המוצקים שאינם נתינים לעיכול.
אלכוהול ושומן בכמות נכבדת מעכבים את ריקון הקיבה.
אינסולין וויסות רמת הסוכר בנסיוב (סרום) שימור רמת סוכר בנסיוב, בהיותו דלק עיקרי של ה- CNS, תהליך נחוץ לצורך קיום. מערכת עצבים מרכזית איננה מסוגלת לייצר סוכר, איננה מסוגלת לשמור או לאגור סוכרים על מנת להשתמש בהם בזמן הצורך ואיננה מסוגלת להוציא סוכרים ממחזור הדם. לאור זאת, ירידה של סוכר לרמה נמוכה, אפילו לזמן קצר מאוד, יכולה להביא לנזק מוחי נרחב, לכן שימור של רמת הסוכר בדם ולחילוף החומרים של הפחמימות חשיבות רבה ביותר.
סינדרום X (סוכרת, מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם) סינדרום X זה התחלה של סוכרת יל"ד והיפר-כולסטרולמיה (שומנים בדם), כלומר עליית ערכי ה-LDL והטריגליצרידים וירידת ערכי ה- HDL.
קונטראינדיקציה תרופות לסוכרת התרופה גליבוריד שייכת למשפחת הסולפנילאוריאה שהם חומרים היפוגליקמיים (מפחיתי רמות סוכר בדם).
ויטמין E, טוקוטריאנולים ויטמין E  טבעי הוא אחד מנוגדי החמצון החשובים ביותר  שיצר הטבע .  ויטמין E  מנטרל רדיקלים חופשיים  ומונע את הנזקים שהם גורמים, בייחוד במקומות הרגישים ביותר לחמצון – הלב וכלי הדם, העור, המוח מערכת  ההורמונאלית. מחקרים אפידמיולוגים  מראים כי בזכות פעולות אלה ויטמין E   אחד מהגורמים החשובים ביותר בהפחתת ההסתברות  ללקות בסוגים שונים של סרטן.       
חומצה אלפא ליפואית לחומצה האלפא ליפואת ישנה פעילות אנטי-אוקסידנטית רבת עוצמה, אנטי-דלקטית, בנגוד לויטמינים ומינרלים המסיסים בשמן או במים היא מצידה מסיסה גם בשמן וגם במים. בשל תכונה זאת החומצה האלפא ליפואית מסוגלת לחדור אל איזורים ולחלקי תאים המסיסים בשמן ועל חלקי תאים אחרים המסיסים במים. 
אומגה-3 צריכת אומגה 3 עשויה לשפר את הבריאות כליות סוכרתית - צריכת מוגברת של חומצות שומן מסוג אומגה 3 עשויה להפחית את הנזק כליות, סוכרת מסוג 1, ללא השפעה על שכיחות של מצב, כך קובע מחקר חדש. 
תה ירוק תה ירוק משפר רגישות לאינסולין לסוכרת מסוג 2: מחקרים הראו כי צריכת תה ירוק עשויה למנוע הופעת סוכרת מסוג 2, מספר מחקרים מראים כי שתיית תה ירוק עשויה לשפר את הסבילות לגלוקוז והרגישות לאינסולין אצל אנשים הסובלים מסוכרת. 
סכרת ישנם שתי סוגים של סוכרת: דיאבטים  אינסיפידוס  ודאבטים  מליטוס.  אינסיפידוס היא הפרעה מטבולית נדירה הנגרמת  כתוצאה מחוסר בהורמון המיוצר על ידי בלוטות יותרת המוח. שהוא בדרך כלל תוצאה של נזק לבלוטות יותרת המוח. דיאבטים  אניסיפידוס  מאופיינת על ידי כמויות  עצמות של שתן המיוצרות על ידי הגוף בלא קשר לכמויות הנוזלים הנצרכת.
ויטמין E ותרופות - השפעות גומלין ואינדיקציות ויטמין E ותרופות – השפעות גומלין ואינדיקציות.
הסיבים התזונתיים מסייעים בהורדת המשקל, עקב הארכת תחושת השובע. מייצבים רמות סוכר בדם, לכן מסייעים לאיזון סוכרת. מפחיתים רמה גבוהה של כולסטרול בדם.
תרופות משתנות, נוגדי חומצה, תרופות לסוכרת, ואנטי-ביוטיקה, ומפחיתות כולסטרול להלן קונטראינדיקציות של תרופות שנות, כגון: תרופות משתנות, תרופות נוגדי חומצה, תרופות לסוכרת, תרופות אנטי-ביוטיות, תרופות מפחיתות כולסטרול...
תרופות המונעות טרומבוסים-קרישי דם תרופות המונעות טרומבוסים-קרישי דם (מדללי דם) בזמן שימוש בתרופה קומדין או במדללי דם אחרים, אסור לצרוך במקביל את תוספי המזון.
אלפאלפא-אספסת ספסת הינו בספר שנכתב ב- 2939 לפני הספירה ע"י קיסר סין. כבר אז בהודו נעשה שימוש נרחב. הערבים נתנו אספסת שמו שפירושו "אבא של כל המזונות" והאכילה אותו הסוסים שלהם כדי לגרום להם לרוץ מהר יותר. הסינים כבר משתמש אספסת מאז המאה ה -6 לטיפול באבנים בכליות, וכן כדי להקל על צבירת נוזלים ונפיחות.
 
טואול - בניית אתרים